Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w sprzedaży! A w nim...

  • 13.10.2021, 10:56
  • redakcja
Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w sprzedaży! A w nim...

Podziel się:

Oceń:

Rodzice Tymona zginęli w wypadku. Chłopiec przeżył, ale potrzebna jest pomoc! - Pod koniec sierpnia Tymom podróżował autem z rodzicami, gdy nagle doszło do strasznego wypadku. Samochód, który prowadził tata Tymka, czołowa zderzył się z ciężarówką. Mama chłopca zginęła na miejscu. Tata zmarł po przewiezieniu do szpitala, a Tymuś, po przetransportowaniu helikopterem do szpitala w Gdańsku dzielnie walczył o życie. Chłopiec jest częściowo sparaliżowany, nie mówi, nie je. O jego dalszy los walczy babcia Mirosława.

Akt oskarżenia w sprawie nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym - 15 sierpnia 2020 roku około godziny 6 nad ranem na autostradzie A1 w miejscowości Stanisławie doszło do poważnego wypadku z udziałem autokaru. Pojazdem podróżowało w sumie 31 osób - 22 dzieci w wieku od 7 do 17 lat oraz ich opiekunowie. Wszyscy jechali na letnie kolonie do Mikoszewa. Najbardziej poszkodowane osoby trafiły karetkami i śmigłowcami do szpitali w Gdańsku, Gdyni, Kościerzynie, Grudziądzu, Elblągu, Tczewie i Starogardzie Gdańskim. W trakcie przesłuchania kierowca zeznał, że podczas jazdy na moment stracił świadomość. Prokuratura przedstawiła 52-letniemu kierowcy zarzut nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym.
Mężczyzna nie przyznaje się do zarzuconego mu przestępstwa.

Czołowo uderzył w drzewo. Do szpitala trafił 20-letni pasażer - Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do jakiego doszło w ubiegły czwartek w miejscowości Zblewo, gdzie dostawczy fiat uderzył w drzewo. Wskutek tego zdarzenia do szpitala trafił 20-letni mieszkaniec Torunia. Policjanci apelują o rozwagę na drodze i pracują nad ustaleniem przyczyny tego zdarzenia.

Pierwsze wnioski po pierwszym sezonie - W ostatnich miesiącach niemałe kontrowersje budzą baseny letnie na Piekiełkach. Po pierwszym sezonie użytkowania basenów postanowiliśmy wrócić do tematu i sprawdzić, ile osób odwiedziło kompleks, jaki dochód przyniósł miastu basen oraz ile dni w ciągu niepełnych dwóch miesięcy był otwarty. Dopytaliśmy również zarządców obiektu, ile prawdy jest w informacji, że kompleks, ze względu na brak odpowiedniego drenażu, będzie musiał przejść remont.

Dlaczego płytki w parku klawiszują? Urząd Miasta zlecił ekspertyzę - Każdy, kto choć raz odwiedził po remoncie Park Miejski w Starogardzie, z pewnością zwrócił uwagę na dźwięcznie stukające, popękane i wyszczerbione płyty. Uwagę wielokrotnie zwracaliśmy i my - władzom miasta, jednak dopiero w sierpniu tego roku magistrat zlecił niezależnemu - jak przekonuje rzecznik prezydenta miasta - ekspertowi wykonanie ekspertyzy, która wskaże, dlaczego granitowe płyty klawiszują.

7. Apel Pamięci w Lesie Zajączek - W niedzielę 10 października 2021 roku już po raz siódmy, w Lesie Zajączek, przy masowych grobach około 150 ofiar mordów na mieszkańcach Kociewia, dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, odbył się uroczysty Apel Pamięci.

Realna pomoc dla kobiet - W piątek 15 października obchodzić będziemy Światowy Dzień Dziecka Utraconego lub Nienarodzonego. W naszym mieście od kilku lat działa Fundacja Małych Stópek, która pomaga kobietom w ciąży, porzuconym przez swoich najbliższych, rozważającym dokonanie aborcji. Na stronie Fundacji czytamy: „Pragniemy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zrezygnowały z decyzji, zagrażającej życiu nie tylko ich nienarodzonego dziecka, ale także ich samych. Nasza pomoc, nie kończy się w momencie narodzin maleństwa. Wspieramy mamę i jej dziecko tak długo, jak tego potrzebuje, a umożliwiają nam to regularne wpłaty od naszych darczyńców”. Naszej redakcji udało się porozmawiać z Panią Martą Wielgosz oraz Anetą Okuniewską na temat działalności Fundacji oraz o promowaniu życia pro life. Zachęcamy do lektury.

Ocalić od zapomnienia - W minioną sobotę, od godzin porannych na Cmentarzu w Kocborowie panował spory ruch. To wszystko za sprawą wspólnej akcji sprzątania zapomnianego i zaniedbanego miejsca spoczynku zmarłych. Z inicjatywy stowarzyszeń Starogard 2030 i Kocborowo z dawnych lat oraz grupy Królewskie Miasto Preussisch Stargard - mieszkańcy zakasali rękawy i ruszyli do prac. Efekt prac był imponujący!

Efekty przerosły ich najśmielsze oczekiwania - Projekt stowarzyszenia Starogard 2030 - „Podwórkowe rewolucje, czyli współtworzymy naszą przestrzeń” zakłada urządzenie zieleni przy deptaku łączącym ulice Kościuszki i Owidzką oraz rewolucje ośmiu podwórek przy ulicy Kościuszki, Piłsudskiego, Jagiełły i Owidzkiej. Przylegają one do domostw, które objęte są miejskim programem rewitalizacji. W ramach tego zadania Gmina Miejska Starogard przeprowadza w wyznaczonych budynkach ważne z punktu widzenia poprawy jakości życia remonty, m.in. dachu, elewacji i klatek schodowych, a stowarzyszenie zajmuje się przeprojektowaniem otoczenia i urządzeniem go we współpracy z mieszkańcami.

Habemus roku 2021 - W sobotę przypomnimy sobie ważne wydarzenie z historii Polski. „Habemus papam!”. To było 16 października 1978 roku. W życiu ludzi mojego pokolenia nie było ważniejszego dnia. Zdumienie, niedowierzanie, łapanie się za głowę, łzy wzruszenia, rozmowy tylko o tym!

Spotkanie autorskie z Wiktorem Hajdenrajchem - W środę, 6 października, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bobowie odbyło się spotkanie autorskie z Wiktorem Hajdenrajchem, autorem powieści "Elbing-Elbląg. Na krawędzi historii", czy "Dopaść Leona Waganta". Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a autor opowiedział o wielu ciekawostkach dotyczących swoich książek.

Nowi Różnorodni - Już 22 października w Galerii Kana Art w Gdańsku odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy pt. „Nowi Różnorodni – Art Kociewie”, której inicjatorem jest ikona starogardzkiej kultury – Jan Radzewicz. Swoje prace zaprezentuje ośmiu wybitnych kociewskich artystów. Miłośnicy sztuki będą mogli podziwiać dzieła z gatunku malarstwa, rzeźby, rysunku, ceramiki, czy niedocenianej intarsji. Prace będzie można oglądać do 12 listopada. Patronat medialny nad wystawą objęła Gazeta Kociewska.

Mieszkanka Gminy Zblewo ze złotym medalem! - W sobotę 25 września 2021 roku w Hali Sportowo-Widowiskowej w Świeciu odbył się jubileuszowy X Turniej Karate "Yamabushi Cup”. Mai Walendziak, reprezentantce Sportowego Klubu Karate SENSHI z Tczewa, udało się zająć pierwsze miejsce w swojej kategorii. Serdecznie gratulujemy!

XXV Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby - XVI Memoriał - W niedzielę 24 października odbędzie się XXV Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby - XI Memoriał. Łączna pula nagród dla zwycięzców to ponad 5 tys. zł. Zachęcamy do wzięcia udziału wszystkich miłośników tenisa stołowego!

_redakcja

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

antywasz
antywasz 13.10.2021, 11:15
płyty klawiszują? elegant kaszkiet podłoży i będzie pan zadowolony
Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam włodarz naszego miasta
Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam włodarz naszego miasta 13.10.2021, 11:13
Baseny na piekiełkach - inwestycja stulecia

Pozostałe