Rodzina Kauffmannów. Jak rozwijał się lokalny biznes w mieście?

  • 09.10.2021, 20:10
  • Źródło: Królewskie Miasto Preussisch Stargard
Rodzina Kauffmannów. Jak rozwijał się lokalny biznes w mieście? Królewskie Miasto Preussisch Stargard Dom rodzinny Kauffmannów przy ulicy Friedrichstrasse (Kościuszki). Budynek stał naprzeciwko Fabryki Goldfarba (Starostwo Powiatowe).

Podziel się:

Oceń:

Preussisch Stargard. Goldfarb, Wiechert, Winkelhausen. Nagórski, Przewoski, Horstmann, Pillar. Fabryka likierów, tabaki. Młyny, maszyny parowe itd. Niektóre budynki i zakłady istniejące do dzisiaj. Była tez fabryka obuwia oraz budynek mieszkalny zasłużonej rodziny dla Starogardu - rodziny Kauffmann.

Jan Buchholz w książce „ Królewskie Miasto Starogard” pisze o Abrahamie Piotrze Kauffmannie, urodzonym w roku 1790 w Preussisch Stargard. Początkowo trudnił się handlem skór owczych i wołowych.

W 1856 roku firmę przejmują trzej synowie Benjamin, Scheyer i Nathan. Powstaje firma Peter Kauffmann i synowie. W 1868 roku jedynym właścicielem zostaje Scheyer, który zmienia imię na Peter. Zamyka on nierentowną garbarnie i utrzymuje się jedynie z handlu skórą. W 1888 roku przenosi przedsiębiorstwo do kamienicy na Rynku. W tym czasie działalność w firmie rozpoczyna jego syn Felix. W 1892 roku Felix udaje się do fabryk w Wufrath, Pirmasens, Weissenfels i Lipsku. Pracuje tam jako zwykły pracownik aby poznać system pracy oraz problemy pracowników.

W roku 1895 powstaje nowa fabryka za budynkiem mieszkalnym przy dzisiejszej ulicy Kościuszki. Fabryka była wyposażona w światło elektryczne i centralne ogrzewanie. Pomieszczenia fabryczne były wysokie, widne i wietrzne.
Firma Peter Kauffmann i synowie pod kierownictwem braci Felixa i Alberta rozwijała się prężnie.

Przy Friedrischstrasse, dzisiejszej ulicy Kościuszki, postawili okazały dom rodzinny. Po przeciwnej stronie rozwijał się biznes tabaczany Goldfarba. Pomimo poświecenia się swojemu biznesowi, czynnie wspierali przedsięwzięcia charytatywne i kulturalne w mieście.
Albert Kauffmann w 1925 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta.
Felix Kaufffmann ożenił się z Magdą Anker. Mieli trójkę synów: Hansa, Paula i Georga.
Albert Kauffmann ze związku z Ewą Gottschalk miał pięcioro dzieci: Fritza, Alfreda, Lotte, Hildegardę oraz Petera. Wszystko układało się dobrze, aż do roku 1939...

Sytuacja rodzin żydowskich w Niemczech w 1939 roku oraz zbliżający się konflikt z Polską skłoniły Felixa i Alberta do opuszczenia wraz z rodzinami Starogardu i szukania schronienia w Szwecji i Danii.
Kierownictwo w firmie Peter Kauffmann i synowie przejął najstarszy syn Felixa, Hans, uczestnik I wojny światowej, odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy. Uważał on, że jego przeszłość bojowa uchroni go przed prześladowaniami ze strony Niemców. Na wszelki wypadek w lipcu 1939 roku wysłał żonę oraz jedyną córkę na wakacje do Kopenhagi.
Po przejęciu władzy przez Niemców w mieście zaczęły się prześladowania oraz mordowanie Żydów. 18 października Hans Kauffmann oraz Juliusz Senft zostali zamordowani w Ratuszu. Byli to ostatni żyjący Żydzi w Pr. Stargard.

Po zamordowaniu przez Niemców Hansa Kauffmanna fabryka obuwia przeszła pod kierownictwo Treuhandstelle Ost. W 1945 roku fabryka została znacjonalizowana. Po zakończeniu wojny córka Alberta, Hildegarda po przeżyciu likwidacji getta i Powstania Warszawskiego, wróciła do Starogardu lecz została uznana za Niemkę i musiała opuścić rodzinne miasto.

Felix Kauffmann zmarł w 1944 roku w Szwecji.
Magda Kauffmann, zd. Anker, zmarła w 1955 roku w USA.
Syn Hans został zamordowany przez Niemców w 1939 roku w Pr. Stargard
Syn Paul został sedzią w Danii. Zmarł w 1983 roku, bezdzietny.
Syn George został lekarzem w USA. Zmarł w 1980 roku, bezdzietny.
Albert Kauffmann, Honorowy Obywatel Miasta, zmarł w 1940 roku w Szwecji.
Ewa Kauffmann zd. Gottschalk zmarła w 1956 roku w Danii.
Syn Fritz został lekarzem, zmarł w Danii, bezdzietny.
Syn Alfred zmarł w 1988 roku w USA, bezdzietny.
Córka Lotte zmarła w 1918 roku w Pr. Stargard.
Córka Hildegarda zmarła w 1954 roku w Anglii, bezdzietna.
Syn Peter został zastrzelony w 1943 roku w podobozie Trawniki w akcji „Dożynki” z rozkazu Himmlera.
Tylko Hans Kauffmann ze związku z Kaete Lesser doczekał się córki, która urodziła się w 1930 roku. Była ona ostatnim potomkiem rodziny Kauffmann z Pr. Stargard. Zmarła w 2013 roku, bezdzietnie.

 

Źródło: Królewskie Miasto Preussisch Stargard

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

o
o 10.10.2021, 08:25
Ich fabrykę w Starogardzie też zamordowano.

Pozostałe