Cudzoziemców na Pomorzu znów przybyło

  • 01.10.2021, 12:10
  • Krzysztof Cieszyński
Cudzoziemców na Pomorzu znów przybyło

Podziel się:

Oceń:

Na koniec sierpnia do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było ponad 53 tys. obcokrajowców. To oznacza, że w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy przybyło ich 1,1 tys.

31 sierpnia w gdańskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było blisko 46,4 tys., a w słupskim ponad 6,9 tys. cudzoziemców.

Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę, przekroczyła 25,7 tys. i w porównaniu do końca czerwca tego roku wzrosła o ponad 700. To ponad 48 proc. wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy. Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba wzrosła z 1361 na koniec czerwca 2021 r. do 1396 na koniec sierpnia. Pozostałe 49 proc. obcokrajowców na Pomorzu zatrudnione jest na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku cudzoziemcy pochodzą ze 105 państw. Na koniec sierpnia najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy – prawie 30,5 tys. Drugą grupę stanowiło ponad 3,9 tys. obywateli Białorusi. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Rosji (1067), Gruzji (1058) i Mołdawii (851). Pomorze wybierają także przybysze z odleglejszych krajów. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było m. in. po 3 obywateli Boliwii, Haiti, Islandii, Sri Lanki, Nigru, Urugwaju i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Mężczyźni stanowią 2/3 spośród ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców. Statystyczny cudzoziemiec zgłoszony w ZUS jest młodszy od ubezpieczonego Polaka. Osoby w wieku od 20 do 49 lat stanowiły ponad 84 proc. ogółu cudzoziemców w rejestrach ZUS.

Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie lub też z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.

Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce.

Krzysztof Cieszyński

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bolo
bolo 07.10.2021, 08:53
Cudzoziemców jest już za dużo, zwłaszcza z ukrainy. Już są z nimi problemy a będą jeszcze większe ! Inna sprawa, że nie powinno być ani jednego dopóki nie rozliczą się z przeszłością !!!! Tylko na to trzeba jaj. A jak patrzę, że prezydent RP jedzie do Ukrainy i tam o nic się nie upomina tylko pozdrawia ich zbrodniczym okrzykiem "niech żyje wolna ukraina" to mi ręce opadają. Cudzoziemców jest za dużo i będą z tego tylko kłopoty i problemy tak jak dziś w zachodniej Europie. Kto tego nie dostrzega to osioł i basta !
Domino
Domino 01.10.2021, 21:41
Ale tak jest dzisiaj właśnie.
Dlaczego ludzie nie chcą partii, która jedyna ma dobry program "Wolnościowcy z Konfederacji" ?
Obniżka podatków zlikwidowanie zbędnej biurokracji, likwidacja zasiłków w myśl zasady nie pracujesz nie jesz.
Chciałbym się obudzić raz i móc otworzyć sobie interes od tak w moim garażu. Zapłacić raz ustalony podatek, zapłacić wynagrodzenie moim pracownikom 5000 zł (na rękę, a nie że im większość zabiera państwo), sam sobie ustalić przepisy bhp i ułożyć gaśnicę tam gdzie ja chcę, a nie że ktoś mi grozi karą jeśli parapet nie będzie na danej wysokości to samo z gaśnicą. Chcę po prostu wolności gospodarczej.
I tak mamy dzisiaj co firmy otwierają ustawkowicze co wiedzą gdzie komu dać w łape, kiedy przyjdzie pseudo kolega z kontroli, jakieś pieniądze pod stołem w kopercie i jedna wielka bezkarność jak coś się stanie.
Mój przyjaciel się zatrudnił teraz w jednym z większych zakładów w Tczewie. Pensja 2400 na rękę, umowa śmieciówka-zlecenie, i godziny pracy do 8-16. I już po tygodniu schody, bo dzień w dzień MUSI zostawać dłużej, bo szefuncio mówi, że ma zostawać bo się nie wyrabia. Jak nie zostanie dłużej to OUT. Trzeba zostać i tyle.
Inni pracownicy kierowcy muszą sobie na lewo przeglądy załatwiać to samo z butlami gazowymi.
Chciałbym te czasy, gdzie mali przedsiębiorcy nazywali się jak kiedyś np.
Idę naprawić telefon do "Majsterek-Kacperek", a nie fixcośtam
Wszystko jakieś zagraniczne nazwy i nikt nie ręczy swoim nazwiskiem.
Państwo coraz bardziej nas inwigiluje, ale durnie dalej na te same mordy głosują czyli kolesi z popisów...
Przyjmijmy jeszcze jeszcze euro jako walutę to już będzie gwóźdź do trumny.
Zenek
Zenek 01.10.2021, 18:18
To jest dramat do jakiego poziomu to wszystko doszło. Zamiast aktywizować zawodowo i leczyć z uzależnień często całe rodziny które żyją z socjalu, nie płacą podatków, a my sponsorujemy im czynsze, opał, żywność i inne przywileje łącznie z 500 plus , to cieszymy się z przyjazdu do pracy dalekich i bliskich sąsiadów.Pracowałem z cudzoziemcami i mam różne doświadczenia ze współpracy.Jedni spoko a inni znowu bez doświadczeniam, roszczeniowi i zamiast pracy fizycznej od razu chcieliby zostać twoim szefem.Obiło mi się o uszy, że pracodawcy mają przywileje z powodu zatrudniania obcokrajowców ale czy to tylko plotki czy prawda tego nie wiem.
Didi
Didi 01.10.2021, 17:23
No to nasi Starogardzcy przedsiębiorcy (Złotówy) już otwierają szampana bo będzie kto miał pracować za 2000 zl.
Jacek
Jacek 01.10.2021, 20:00
Złotówy, co wyzyskiwały drugiego człowieka, zatrudniały na czarno, a pracowników młodocianych traktowały jak tanią siłę roboczą to był prawdziwy wysyp w latach 90-tych na Kociewiu.W komunizmie byli na topie, to i w tzw, wolnej Polsce świetnie się odnalezli.

Pozostałe