82. rocznicy zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim

  • 17.09.2021, 08:50
  • redakcja
82. rocznicy zbrodni niemieckiej  w Lesie Szpęgawskim

Podziel się:

Oceń:

Wójt Gminy Starogard Gdański – Magdalena Forc-Cherek, Prezydent Miasta Starogard Gdański – Janusz Stankowiak, Starosta Starogardzki – Karzimierz Chyła, Starosta Tczewski – Mirosław Augustyn, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin – Mirosław Chyła oraz Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim – Janusz Lipski zapraszają do udziału w obchodach 82. rocznicy niemieckiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim. Oficjalne uroczystości rozpoczną się na cmentarzu wojennym 26 września o godz. 13:00.

Bezpłatny transport na miejsce uroczystości autobusami MZK będzie możliwy spod Starostwa Powiatowego przy ul. Kościuszki 17 w godzinach 12.00, 12.15, 12.30 – ten tylko dla pocztów sztandarowych i 12.45. Powrót autobusami bezpośrednio po zakończeniu uroczystości.

Cmentarz Wojenny w Lesie Szpęgawskim określany jest jako „Pomorski Katyń”. Jest to trzecie, po Piaśnicy koło Wejherowa (14 tys. ofiar) i Mniszku pod Świeciem (13 tys.), miejsce największego na Pomorzu niemieckiego ludobójstwa. W każdej z 32 mogił śmierć mogło ponieść od 250 do 450 osób. Liczba ofiar waha się od 5 do 7 tys. Szacuje się, że Niemcy rozstrzelali w tym miejscu 25 proc. kociewskich nauczycieli oraz 50 proc. księży diecezji chełmińskiej. Zginęli również wszyscy (1,6 tys.) pensjonariusze Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie.

W 2019 roku na cmentarzu odsłonięty został monument. Ma on formę betonowego lasu, którego część drzew została symbolicznie ścięta. Na powstałych w ten sposób pniach umieszczono w formie słojów imiona i nazwiska rozstrzelanych osób. Dzięki bezinteresownemu wysiłkowi wielu ludzi udało się potwierdzić personalia niespełna 2,5 tys. ofiar, spośród szacunkowych 5-7 tys. Niezapisane pnie powstały na cześć tych, których danych nie udało się ustalić.


Program uroczystości:
13:15
Hymn państwowy, wystąpienia okolicznościowe i złożeniem kwiatów pod pomnikiem.
14:00 Uroczysta msza święta w intencji pomordowanych w Lesie Szpęgawskim pod przewodnictwem księdza biskupa Ryszarda Kasyny, ordynariusza Diecezji Pelplińskiej.
15:00 Apel Pamięci, pieśń Rota w wykonaniu Pelplińskiej Orkiestry Dętej.

_redakcja

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe