Rusza odbudowa spalonego kościoła w Kasparusie. Rząd przeznaczy na pomoc 400 tys. złotych

  • 26.08.2021, 17:20
  • redakcja
Rusza odbudowa spalonego kościoła w Kasparusie. Rząd przeznaczy na pomoc…

Podziel się:

W minioną niedzielę, 22 sierpnia, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Kasparusie, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin poinformował, że resort przeznaczy 400 tysięcy złotych na odbudowę spalonego kościoła. Środki zostaną przekazane w ramach programu ochrony zabytków. - To nie jest kwota wystarczająca. To pierwszy etap. Trzeba będzie uruchomić także drugą i trzecią transzę - zapowiada Sellin. Biegli do tej pory nie ustalili przyczyny pożaru.

Zabytkowy kościół pod wezwaniem świętego Józefa Apostoła w Kasparucie z 1926 roku spłonął w nocy z 30 na 31 grudnia 2020 roku. Mimo zaangażowania strażaków świątynia uległa całkowitemu zniszczeniu. Z ogniem walczyło 16 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Działania na miejscu koordynował komendant KP PSP w Starogardzie bryg. Tomasz Wardyn. Jako jedyne media relacjonowaliśmy przebieg akcji minuta po minucie. Tuż po wielkim pożarze, samorządowcy, instytucje i mieszkańcy zapowiedzieli swoją pomoc, ruszyła zbiórka publiczna.

Pierwsza transza środków
W minioną niedzielę, w Kasparusie w gminie Osiek odbyła się konferencja z udziałem wiceministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosława Sellina, posła na Sejm RP Kazimierza Smolińskiego, starosty starogardzkiego Kazimierza Chyły, burmistrza Skórcza Janusza Koseckiego, proboszcza parafii ps. św. Józefa  ks. Dariusza Ryłko i zaproszonych gości.
Podczas wystąpienia Jarosław Sellin poinformował, ze resort przeznaczy na odbudowę świątyni 400 tys. zł.
- Oczywiste było, że nie mogliśmy przejść obojętnie obok tej tragedii - podkreśla Jarosław Sellin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. - Zareagowaliśmy natychmiast. Najpierw dotacją wojewódzkiego konserwatora zabytków w kwocie 40 tysięcy złotych na wstępne działania ratownicze. Teraz, w ramach programu Ochrona Zabytków, przeznaczyliśmy 400 tysięcy złotych na ambitne rozpoczęcie odbudowy świątyni. To nie jest kwota wystarczająca. To pierwszy etap. Trzeba będzie uruchomić także drugą i trzecią transzę. Wierzę, że w nieodległej perspektywie będziecie państwo mogli do tego kościoła wrócić. Zostanie on odtworzony bardzo wiernie, zgodnie z zasadami konserwatorskimi, które obowiązują w Polsce - podkreślił Sellin.

Nie brakuje determinacji
Jak mówi poseł Kazimierz Smoliński, po kilku intensywnych miesiącach działań, na czele z proboszczem ks. Dariuszem Ryłko, udało się pozyskać rządowe wsparcie na odbudowę świątyni w kwocie 400 tys. zł.
- Do tego dochodzą środki z odszkodowania, zbiórki datków z całej Diecezji Pelplińskiej, wsparcie zadeklarowały również samorządy w kwocie łącznej 650 tys. zł. To pozwoli na rozpoczęcie prac budowlanych zmierzających do odtworzenia świątyni. Przed nami jeszcze sporo pracy w tym zakresie, ale u wszystkich widać determinację, by zrealizować to dzieło - dodał.
- Na ten moment czekaliśmy od Sylwestra, kiedy kościół w Kasparusie płonął na naszych oczach - mówi starosta starogardzki Kazimierz Chyła. - Na niedzielnej konferencji ogłosiliśmy konkretną odbudowę świątyni. Udało się bowiem pozyskać rządowe wsparcie na ten cel w kwocie 400 tys. zł. Do tego dochodzą środki z odszkodowania, zbiórki datków z całej Diecezji Pelplińskiej, wsparcie zadeklarowały również samorządy. W sumie przekażemy 650 tys. zł! Tym samym rozpoczęcie prac budowlanych zmierzających do odtworzenia świątyni nastąpi lada moment. To nie koniec naszych działań, ale damy radę - przekonuje Kazimierz Chyła.

_redakcja

Zdjęcia (3)

Komentarze (0)


Pozostałe