Wielkie święto wszystkich Kociewiaków

  • 10.08.2021, 08:22
  • Starostwo Powiatowe
Wielkie święto wszystkich Kociewiaków Barwny korowód kociewski przeszedł ulicami Gdańska.

Podziel się:

Oceń:

Barwny korowód Kociewiaków, który przeszedł ulicami Gdańska, pełne regionalizmu Unikaty z Kociewia i na koniec niesamowite Kociewie Art – niezaprzeczalnie Kociewie zawładnęło w piątkowe popołudnie Jarmarkiem św. Dominika.

To było coś niesamowitego! Święto Kociewia, które odbywa się w ramach Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, rozpoczęło się od barwnego korowodu Kociewiaków, którzy śpiewem, tańcem i uśmiechem zachęcali gdańszczanki i gdańszczan oraz turystów odpoczywających na Pomorzu do przyłączenia się do nich. Przemarszowi towarzyszyło ogromne zainteresowanie. Nie brakowało oklasków oraz zdjęć. Tak się bawi Kociewie!


Podczas Święta Kociewia było kolorowo i tanecznie.

- Po tych dwóch latach, bo przecież mieliśmy rok przerwy, czuję ogromną radość, że obchodzimy nasze święto – przyznaje starosta starogardzki Kazimierz Chyła. – Za nami liczny i bardzo kolorowy przemarsz, między innymi ulicą Długą w Gdańsku, do tego wspaniała atmosfera i rewelacyjne przyjęcie Kociewiaków przez ludzi z zewnątrz. Czego chcieć więcej? To święto jest ogromną promocją Kociewia. Działania, jakie robimy w ramach trzech powiatów oraz LOT-u Kociewie, zmierzają do tego, aby nasz region był rozpoznawalny w całym kraju.


Humory dopisywały wszystkim uczestnikom korowodu.

Po barwnym korowodzie Kociewiaków, który przeszedł ulicami Gdańska, na Skwerze Heweliusza odbyły się Unikaty z Kociewia. Jest to szeroka prezentacja dorobku kulturalnego Kociewia. Wydarzenie uświetniły występy muzyczne i taneczne lokalnych artystów czy też pokazy historyczne. Na straganach odbyły się pokazy rękodzieła, była możliwość zakupu regionalnych wydawnictw oraz spróbowania kociewskiej kuchni. Na scenie wystąpił m.in. Zespół Folklorystyczny Kociewie Retro, zespół 5/6 czy też MAD in Poland.


Zespół 5/6 dał popis swoich wokalnych umiejętności.

- To świetna okazja, żeby zaprezentować nie tylko mieszkańcom Pomorza, ale również turystom, uroki Kociewia czyli krainy etnograficzno-kulturalnej – zauważa Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, członek Zarządu Powiatu. – Jesteśmy regionem, który skupia ponad 360 tysięcy mieszkańców trzech powiatów.

- Kociewie to też fantastyczne miejsce, żeby mieszkać, żeby zdobywać wykształcenie, żeby się rozwijać – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel. – Ogromnym atutem jest kociewska przyroda. W ten sposób chcielibyśmy zachęcać tych, których nieco zmęczył gwar wielkiego miasta, do tego, aby pojawili się na Kociewiu.
Ostatnim elementem Święta Kociewia była wystawa artystyczna połączona z koncertem Kociewie ART. Już od 30 lipca w Nadbałtyckim Centrum Kultury można było podziwiać obrazy i zdjęcia kociewskich twórców: Pawła Tadeusza Galińskiego, Urszuli Kulczyk, Michała Majewskiego oraz Krzysztofa Rudka. Finisaż wystawy uświetnił rewelacyjny występ zespołu 5/6. Dziękujemy za niesamowite wrażenia i do zobaczenia za rok!


Świetna wystawa w ramach Kociewie Art spodobała się publiczności.

Starostwo Powiatowe

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe