Mieszanka wybuchowa pełna radości i śpiewu o Bożej miłości. Trasa koncertowa „Gospel w Drodze”

  • 04.08.2021, 17:27
  • Marcelina Gendzierska
Mieszanka wybuchowa pełna radości i śpiewu o Bożej miłości. Trasa koncertowa…

Podziel się:

Oceń:

Młodzieżowy Chór Juventus, wraz z zespołem muzyków wyrusza w trasę koncertową głosić Dobrą Nowinę! „Gospel w Drodze” to cykl trzynastu koncertów gospel, które odbędą się w różnych miejscowościach naszego kraju. Odwiedzą m.in. Gdańsk, Gdynię, Kartuzy, Chojnice, a także Starogard Gdański. Naszej redakcji udało się porozmawiać z Aleksandrą Czapiewską - chórzystką, która opowiedziała nieco o trasie koncertowej, a także o tym kto tworzy młodzieżowy chór Juventus. Zachęcamy do lektury!

Czym jest Gospel w drodze?

„Gospel w drodze” to projekt, który wynikł z potrzeby serca i sytuacji związanej z koronawirusem. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Gospel to dobrze wszystkim znana impreza muzyczna w naszym regionie. Na Kociewiu odbywał się on aż 23 razy! Z oczywistych przyczyn ubiegłoroczna edycja została odwołana, a wobec bardzo niepewnej sytuacji, ksiądz Zdzisław Ossowski (proboszcz parafii p.w. Św. Rocha w Osieku, organizator festiwalu) zaproponował nowe wydarzenie, jakim jest „Gospel w drodze”. Całość organizowana jest przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel.

Zapytaliśmy, jak długo trwały przygotowania do tej trasy, a także czy zbiór piosenek zawarty w repertuarze jest im dobrze znany.

- Podczas pandemii próby chóru były zawieszone, jednak wraz z „luzowaniem” obostrzeń, wróciliśmy do systematycznej pracy przygotowując się do występów. W koncertowym repertuarze znajdują się utwory, które śpiewamy od dawna oraz takie, których dotąd nigdy nie wykonywaliśmy. Zarówno przygotowaniem chóru, jak i doborem repertuaru zajęła się nasza dyrygentka Joanna Klekowiecka. W koncertach towarzyszyć będą nam trójmiejscy muzycy: Maciej Borowicz (pianino), Maksymilian Kreft (perkusja), Dariusz Śleszyński (gitara basowa) oraz Krzysztof Pawłocki (gitara elektryczna) – opowiada Aleksandra Czapiewska, chórzystka.

Chór prowadzi Joanna Klekowiecka - absolwentka Dyrygentury Chóralnej w Gdańsku. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel odbierała indywidualne nagrody dla najlepszego dyrygenta festiwalu, a także za najlepszą aranżację utworu konkursowego. Warto zaznaczyć, że Juventus niejednokrotnie występował na scenie z zespołem muzycznym, jednakże nie ma możliwości takiej współpracy na stałe.

- Do tej pory nie mieliśmy okazji realizować wspólnych projektów z muzykami, którzy będą nam towarzyszyć na letnich koncertach. Zawsze cieszy nas, gdy gramy z zespołem, fantastyczny akompaniament, perkusja i gitary pozwalają na zdecydowanie bogatszy przekaz i znacznie ciekawsze doznania muzyczne – zaznacza Aleksandra.

W repertuarze znajdą się utwory w języku polskim, jak i angielskim. Wśród nich m.in. ciekawe aranżacje modlitwy „Pod Twoją obronę” oraz tradycyjnej pieśni „Być bliżej Ciebie chcę”. Nie zabraknie energetycznego, radiowego hitu „Shackles” (z rep. Mary Mary).


 

„Gospel w Drodze” w Starogardzie!

W trakcie trasy koncertowej Chór Juventus odwiedzi m.in. Gniew, Gdańsk, Gdynię, Chojnice oraz Wiele. Cieszymy się, że na trasie znajduje się również nasze miasto - Starogard Gdański. Koncert odbędzie się w niedzielę 8 sierpnia o godz. 13:30 w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Zapytaliśmy także, które miejscowości na trasie koncertowej mają dla chóru szczególny sentyment.

- Niezmiernie cieszy nas fakt powrotu do Osieka i możliwość zaśpiewania w „gospelowym sercu Pomorza”. Dla nas właśnie tam zaczęła się miłość do tego rodzaju muzyki. Jeżdżąc na festiwale mieliśmy możliwość nie tylko rozwijania talentów, ale (co owocuje do dzisiaj) bycia ze sobą. Kolejnym takim miejscem na mapie jest wrześniowy koncert w kościele szkolnym w Tczewie. To nasz kościół! Miejsce, które wypełnialiśmy muzyką wiele razy, w którym świętowaliśmy nasze 50-lecie, ale przede wszystkim świadek cudownych i wyjątkowych Pasterek z naszym udziałem, podczas których naprawdę radośnie wyśpiewujemy „Bóg się rodzi” – podkreśla Aleksandra.

Ludzie z pasją!

Młodzieżowy Chór Juventus to ludzie młodzi duchem i kochający śpiew! Chór działa przy parafii Podwyższenia Krzyż Świętego w Tczewie od 1963 roku i obecnie jest to już trzecie pokolenie śpiewaków. Słowo Juventus oznacza młodość, a gospel to dobra nowina. To ludzie pasjonujący się muzyką. Kochają poprzez śpiew wielbić Boga, a tym samym przybliżać ku Niemu ludzi. Razem tworzą mieszankę wybuchową pełną spontanicznej radości i śpiewu o miłości Bożej.

Mieli okazję śpiewać z muzykami zagranicznymi, a także Marylą Rodowicz czy zespołem New Life Music. Brali udział w filmie pełnometrażowym i w licznych muzycznych projektach jak np. koncert z utworami z filmów "Blues Brothers". Chór śpiewa muzykę w różnych gatunkach - od klasyki i utworów liturgicznych po Mszę Kreolską. Mają w swoim repertuarze utwory napisane specjalnie dla nich, w różnych językach (od hebrajskiego po szwedzki), ale najbardziej lubią śpiewać gospel - po angielsku i po polsku.

- Każdego, kto chciałby dołączyć do Juve serdecznie zapraszamy po zakończeniu trasy na próby, które odbywają się w salce przy ul. Dominikańskiej 4 w Tczewie, w piątki o godz. 18.00 – zachęca chórzystka.

Aleksandra powiedziała Nam także, co poprzez tę trasę koncertową pragną przekazać swoim słuchaczom.

- Gospel to Ewangelia. Właśnie z takim przesłaniem jedziemy w 13 miejsc. Sądzę, że po czasie lockdownów, zamknięcia, ale przede wszystkim strachu i obawy, najważniejsza jest możliwość wspólnej modlitwy poprzez śpiew. Chcemy dzielić się swoją pasją i radością – zdradza Aleksandra.

 

Wszystkich zainteresowanych tym wydarzeniem serdecznie zapraszamy!

Marcelina Gendzierska

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

didi
didi 05.08.2021, 21:26
Fajne!
Pozdrawiam!

Pozostałe