Hołd dla Poległych w Powstaniu Warszawskim

  • 02.08.2021, 14:27
  • redakcja
Hołd dla Poległych w Powstaniu Warszawskim

Podziel się:

Oceń:

Harcerze wraz z mieszkańcami i władzami miasta upamiętnili bohaterów. W niedzielę 1 sierpnia obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dokładnie o godz. 17:00 (tzw. godzina „W”) zawyły syreny by oddać cześć i chwałę poległym bohaterom. Tego dnia, jak co roku, została upamiętniona ich bohaterska walka.

Dzień ten dla Polaków jest szczególny, gdyż przypomina o największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej Europie. 1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” do walki o wolność stanęło 40-50 tys. młodych mężczyzn i kobiet. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

W naszym mieście uroczystości odbyły się przy pomniku Poległych i Zamordowanych Harcerzy w latach 1939 – 1944 r. Kwiaty oraz znicze złożyli zuchy, harcerze, mieszkańcy Starogardu oraz władze miasta i powiatu. Harcerz Orli Mikołaj Potocki przeczytał fragment historii o starogardzkim Powstańcu, mówiący o jego sile ducha do walki o niepodległą Polskę.

Zgromadzeni stanęli w jednym kręgu, łapiąc się za ręce by wspólnie odśpiewać piosenki powstańcze m.in. Warszawo ma, Pałacyk Michla czy Sanitariuszka Małgorzata. Krąg ten był symbolem równości i szacunku do siebie nawzajem.

 

_redakcja

Zdjęcia (9)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe