Jubileuszowy koncert Pro Simfonica. XX-lecie Orkiestry Kameralnej pod batutą Wojciecha Gdańca

  • 18.06.2021, 14:30
  • redakcja
Jubileuszowy koncert Pro Simfonica. XX-lecie Orkiestry Kameralnej pod…

Podziel się:

Oceń:

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert z okazji jubileuszu XX-lecia działalności orkiestry kameralnej „Pro Simfonica” pod batutą Wojciecha Gdańca. Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca o godzinie 17.00 w kinie „Sokół” w obłożeniu publiczności do 50 proc. sali. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które dostępne są w recepcji SCK.

Członkowie orkiestry „Pro Simfonica” to absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gdańskim. Zespół wykonuje muzykę okresu renesansu, baroku, romantyzmu, klasycyzmu, ale ma w swoim repertuarze również utwory lżejszego gatunku, zaliczane do nurtu muzyki rozrywkowej, tanecznej, jazzowej i filmowej. Utwory wykonywane przez orkiestrę są instrumentowane i opracowywane przez założyciela, dyrygenta i szefa orkiestry, który jednocześnie gra w zespole na instrumencie klawiszowym – Wojciecha Gdańca.

Zespół powstał z inicjatywy Wojciecha Gdańca, który widząc chęć dalszego rozwoju absolwentów klas instrumentów smyczkowych starogardzkiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, postanowił stworzyć dla nich orkiestrę kameralną. Naukę w szkołach muzycznych II stopnia kontynuowali nieliczni absolwenci. I choć w Starogardzie i okolicach nie brakowało orkiestr dętych, nie było w nich miejsca dla osób grających na skrzypcach, wiolonczelach czy kontrabasach.

Dwie dekady temu
W styczniu 2001 roku, w Starogardzkim Centrum Kultury, rozpoczęły się regularne próby orkiestry kameralnej Pro Simfonica. W pierwotnym składzie, obok młodzieży grającej na instrumentach smyczkowych, pojawiły się także: flet i klarnet. Wkrótce brzmienie orkiestry ubogacone zostało dźwiękiem trąbki i saksofonu oraz instrumentów perkusyjnych.
Członkowie Pro Simfonicy to absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gdańskim.
Utwory wykonywane przez orkiestrę są instrumentowane i opracowywane przez założyciela, dyrygenta i szefa orkiestry, który jednocześnie gra w zespole na instrumencie klawiszowym – Wojciecha Gdańca.

Wszechstronny repertuar
Zespół wykonuje muzykę okresu renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu, ale ma w swoim repertuarze również utwory lżejszego gatunku, zaliczane do nurtu muzyki rozrywkowej, tanecznej, jazzowej i filmowej.Orkiestra Pro Simfonica koncertuje od lat w wielu miejscowościach, popularyzując piękną muzykę w wykonaniu orkiestrowym. Próby utalentowanych entuzjastów muzyki kameralnej odbywają się niezmiennie w murach Starogardzkiego Centrum Kultury.

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe