Uwaga! Policjanci otrzymują zgłoszenia o kradzieży katalizatorów!

  • 16.06.2021, 12:56
  • Źródło: KPP Starogard
Uwaga! Policjanci otrzymują zgłoszenia o kradzieży katalizatorów!

Podziel się:

Oceń:

Od pewnego czasu starogardzcy funkcjonariusze odnotowują na terenie powiatu, przypadki kradzieży katalizatorów z samochodów. Tylko w tym roku mundurowi odnotowali już 10 takich przestępstw. Bądźmy czujni oraz zwracajmy uwagę na obce osoby kręcące się przy pojazdach na osiedlowych parkingach.

Złodzieje działają przez całą dobę i w miejscach, gdzie istnieje niskie ryzyko, że zostaną zauważeni. Najczęściej wybierają miejsca mało uczęszczane, oddalone od skupisk ludzi i słabo oświetlone. Podczas kradzieży mogą udawać, że naprawiają auto lub zmieniają koło. Schemat działania jest zawsze podobny. W pobliżu auta, które ma paść łupem przestępców parkuje samochód. Siedzi w nim kilka osób i obserwują otoczenie. W tym samym czasie jeden ze sprawców wyposażony w lewarek i urządzenie do cięcia metalu wysiada i niezauważenie wchodzi pod podwozie, skąd wycina katalizator. Cały proceder nie trwa długo, dlatego tak ważna jest reakcja mieszkańców lub przechodniów na to, co się dzieje wokół nas.

Jeśli widzimy kogoś, kto wykonuje jakieś prace przy samochodzie, używając do tego lewarka, zaalarmujmy niezwłocznie Policję. Tylko wtedy jest szansa złapać złodzieja na gorącym uczynku. Nawet jeśli okaże się, że to właściciel auta reperuje coś w swoim samochodzie, funkcjonariusze szybko wyjaśnią sprawę i odjadą. Nie możemy być obojętni, bo katalizatory nie mają żadnych oznaczeń, przez co są trudne do namierzenia. Gdy właściciel zorientuje się dopiero po odpaleniu silnika, że brakuje tej ważnej części układu wydechowego będzie już za późno.

Przy tego typu kradzieżach ogromne znaczenie ma czas reakcji, dlatego reagujmy gdy widzimy obce podejrzanie zachowujące się osoby w okolicy. Nigdy nie możemy mieć pewności, że złodziej nie czyha akurat na nasze mienie.

O każdej podejrzanej sytuacji alarmujmy Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Reaguj, nie akceptuj!

Źródło: KPP Starogard

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andrzej
Andrzej 18.06.2021, 06:36
Skoro znany jest schemat działania, to znaczy, że ktoś musiał widzieć taką sytuacje. Jeden wycina, a kilku siedzi w aucie i obserwuje otoczenie, a może sobie w miedzy czasie jadą wzajemnie na ręcznym?, cóż ludzie mają różne fetysze. Jakim trzeba być debilem, żeby odwalać i się narażać za innych. W razie czego sobie grzecznie siedzą w aucie zajęci rozmową, a idiota wycinał. Pytanie czy to jego obstawa, a może jak ktoś doniesie to zrobią mu wjazd na chatę. Takiemu to powinien niechcący samemu się lewarek opuścić jak będzie wycinał,i kulasy ktoś powinien mu nastawić. Znając realia wpadnie zwykły pajac od czarnej roboty.
adamek
adamek 17.06.2021, 15:26
Jest ciepło to śpijcie w swoich pojazdach. Kradną i kraść będą bo to chodliwy towar.Ale najważniejsze kto to skupuje i czy spisuje dane tego co to sprzedaje.Policja apeluje bo nie wiedzą albo nie chcą wiedzieć kto skupuje i wywozi do Angeli.
Wojtek
Wojtek 17.06.2021, 10:49
Co ja mam teraz filować na każdego kto grzebie coś przy samochodzie?.Kary są za małe,anonimowo kradną, i widać że są coraz bardziej bezczelni.Wpadają jakieś nic nie znaczące śnięte płotki a rekiny dalej bezkarnie robią swoje.Co ze złodziejami paliw, nawet w necie było, że na bezczela proponują ludziom paliwa, czyli co niczego się nie boją?., a może mają swojego Anioła Stróża który gwarantuje im bezkarność?.
mmm
mmm 16.06.2021, 14:02
Winni też ludzie którzy są chętni do zakupu używanego katalizatora. Klocki hamulcowe, czy filtr oleju też kupujecie używane?
Patryk
Patryk 16.06.2021, 14:33
Przecież ich się nie wsadza z powrotem do samochodu - przynajmniej nie wszystkie. Katalizator ma w środku cenne surowce i się je odzyskuje.
inspektor
inspektor 16.06.2021, 13:35
sprawa dla niedawnego radnego :)

Pozostałe