Wypłynęli w morze trzema jachtami. Harcerski rejs z szantami w tle [FOTO]

  • 09.06.2021, 13:33
  • redakcja
Wypłynęli w morze trzema jachtami. Harcerski rejs z szantami w tle [FOTO]

Podziel się:

Oceń:

W dniach 2 - 6 czerwca 2021 roku 28 członków trzech załóg wzięło udział w rejsie organizowanym przez 3. Wodną Drużynę Harcerską im. Króla Jana III Sobieskiego. Rejs został zorganizowany, aby uczcić 100-lecie Harcerstwa Starogardzkiego, które datowane jest na 14 kwietnia 2021 roku.

Załogi rozmieszczone były na trzech jachtach: na s/y Delphia „Trójka” (8 osób), s/y „Warszawska Nike” (12 osób) i na s/y „Legia” (8 osób). Jachty te były kompletnie od siebie różne, najstarsza była „Legia” (drewniana, dwa maszty, trzy żagle), trochę młodsza od niej była „Warszawska Nike” (laminatowa, dwa maszty, cztery żagle) i najmłodsza, Delphia (laminatowa, jeden maszt, dwa żagle, przystosowana do pływania samodzielnie).

"Życie na morzu jest pozytywnie męczące"
- Celem rejsu było przede wszystkim pokazanie uczestnikom życia na morzu, oraz tego, że można aktywnie i fajnie spędzać czas. Nauka żeglowania i pracy w grupie, nauka nawigacji i budowy jachtów oraz oczywiście uczczenie naszego stulecia - mówi druhna przewodnik Hanna Połom - koordynatorka całego przedsięwzięcia oraz drużynowa 3 WDH. - Trasa rejsu wiodła z Gdyni na Hel (w środę, 2 czerwca), z Helu do Jastarni (w czwartek, 3 czerwca), z Jastarni do Pucka (w piątek, 4 czerwca), z Pucka do Gdańska (w sobotę, 5 czerwca) i z Gdańska do Gdyni (w niedzielę, 6 czerwca). W czasie żeglowania załogi miały ściśle zorganizowany czas. Trzeba było stawiać, zrzucać i ustawiać żagle, sprzątać żaglówki, gotować posiłki, prowadzić nawigację po mapie, uzupełniać dziennik jachtowy a podczas cumowania oczywiście pracować na cumach i odbijaczach, aby przy kei stać bezpiecznie i równo - opisuje druhna Hanna. - Kiedy już zawijaliśmy do portów, był czas na wyrzucenie śmieci z jachtu, uzupełnienie zbiorników z wodą słodką, zrobienie zakupów i zwiedzanie danych miejscowości. Robiliśmy sobie również wieczorki szantowe, w których brali udział chętni uczestnicy. Życie na morzu jest specyficzne i męczące, ale oczywiście pozytywnie męczące, dlatego w portach jest większy luz i - kto chce - odpoczywa lub robi coś innego i bardziej kreatywnego - dodaje.

100-lecoe harcerstwa
Stulecie Harcerstwa Starogardzkiego obchodzone jest w 2021 roku. Z tego też powodu przez cały rok organizowane są różnego rodzaju inicjatywy i przedsięwzięcia, by wspólnie uczcić tak ważny moment dla historii miasta, jak i powiatu.
- Jednym z celów był rejs, pozostała nam wystawa oraz zlot, a także główne obchody we wrześniu tego roku - podsumowuje phm. Michał Hinc, Zastępca Komendanta Hufca ZHP Starogard Gdański.

 

_redakcja

Zdjęcia (6)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe