Piesi na pasach, a pasy gdzie?

  • 04.06.2021, 12:10
  • redakcja
Piesi na pasach, a pasy gdzie?

Podziel się:

Oceń:

We wtorek, 1 czerwca w życie weszły nowe przepisy dotyczące m.in. pierwszeństwa pieszych na pasach. Jak zauważa Marek Konkolewski, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego i mieszkaniec Starogardu, część przejść w mieście i poza nim wymaga natychmiastowego odmalowania. - Chodzi tu o bezpieczeństwo pieszych i kierowców - podkreśla. Dlatego symbolicznie w dzień dziecka spotkaliśmy się pod jednym z przedszkoli, gdzie ruch pojazdów jest dosyć spory, a o przejściu informuję jedynie znaki pionowe. Pasów poziomych w ogóle nie namalowano.

1 czerwca w życie weszły nowe przepisy ruchu drogowego, które m.in. dają pieszym pierwszeństwo na pasach. Do tej pory przepisy nakazywały kierowcom zbliżającym się do przejścia dla pieszych zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Po zmianach, kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście, zachowując przy tym szczególną ostrożność.
Nowe rozwiązanie wymusza na kierowcach obowiązek dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy.

Przechodniu! Zachowaj szczególną ostrożność!
Przepis dotyczący pierwszeństwa przy wchodzeniu na przejście przez pieszych  nie  dotyczy tramwajów. Ponadto, rozszerzono dotychczasowy obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Zgodnie z nowymi przepisami pieszy podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Pasy powinny lśnić bielą
We wtorek, 1 czerwca, kiedy obchodzony jest dzień dziecka, spotkaliśmy się z ekspertem ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego przy jednym ze starogardzkich przedszkoli, gdzie już od najmłodszych lat dzieci uczone są podstawowych zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa z nimi związanego. Tymczasem okazuje się, że przed budynkiem przedszkola nie namalowano nawet tzw. zebry, czyli poziomego oznakowania pasów.
- We wtorek weszły w życie nowe przepisy, które powinien znać każdy kierujący i pieszy. Do tego czasu, zarządcy dróg powinni również postarać się, aby wszystkie pasy zostały odnowione lub namalowane. Zebry powinny lśnić bielą już z daleka. Tym bardziej, jeśli znajdują się one przy przedszkolach, szkołach, czy świetlicach - mówi Marek Konkolewski. - Niedawno przy ulicy Powstańców Warszawskich w Starogardzie powstało nowe przedszkole. W takich  miejscach dzieci uczą się przepisów ruchu drogowego, malują przejścia dla pieszych, śpiewają o nich piosenki, czy zapraszają policjantów na prelekcję. Szkoda, że żaden z wychowawców, opiekunów, rodziców czy zarządców drogi nie zauważył, że w tym miejsc nie ma zebry...  Piesi bardziej zwracają uwagę na wymalowane przejściu dla pieszych niż na znak informacyjny D-6 - "przejście dla pieszych". Mam prośbę do włodarzy miasta i zarządcy drogi, aby dzieci z przedszkola Aniołek z okazji wczorajszego dnia dziecka otrzymały wspaniały prezent, który poprawi ich bezpieczeństwo w postaci nowej wymalowanej zebry na ul. Powstańców Warszawskich - apeluje ekspert do spraw ruchu drogowego Marek Konkolewski.


AKTUALIZACJA
Po naszej interwencji pasy przy przedszkolu zostały namalowane. Czekamy na odnowienie pasów i linni w pozostałych częściach miasta.

 

_redakcja

Zdjęcia (1)

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bombur
Bombur 07.06.2021, 09:18
Dobrze, przynajmniej ktoś się interesuje bezradnością i niekompetencjami zarządu dróg w STG.
.
. 07.06.2021, 12:53
Szkoda, że nie zainteresował się bublem zwanym remontem Lubichowskiej
Co to ma być ?!
Co to ma być ?! 07.06.2021, 03:08
Yuppi!
Artykuł o tym, że pewien pan zainteresował się jakimś przejściem w mieście .
Niesamowite...
Ja proponuję jeszcze ogromny neon z napisem ZWOLNIJ, PRZEJŚCIE, UWAGA DZIECI!, 4 ogromne latarnie, podczas przejścia dziecka opadające rogatki i dźwięk jak na torach kolejowych.
Dodałabym jeszcze obowiązkowo kamizelkę dla dziecka, którą KAŻDY maluszek musi założyć, aby przejść przez niebezpieczną jezdnię. Po przejściu na drugą stronę kamizeleczkę dziecko w asyście rodzica ściąga i odkłada na wskazane miejsce.
KTO TEJ KAMIZELECZKI NIE ZAŁOŻY DZIECKU JEST SKUR***NEM, A NIE RODZICEM I NARAŻA DZIECKO NA UTRATĘ ŻYCIA ORAZ PODLEGA KAŻE GRZYWNY LUB WIĘZIENIA DO 3 LAT!!!!!
Zebra
Zebra 05.06.2021, 09:06
Wybory się zbliżają, że reklamę trzeba sobie robić chm?
didi
didi 05.06.2021, 02:33
Piękna reklama. Ludzie z mojego bloku składali wielokrotnie do miasta/spółdzielni skargi na dziurę na drodze przez którą kilku ludziom zawieszenie w samochodzie się psuło. Te szmaciarze (urzędasy) prosili omijać dziurę i nie będzie problemu.

A tu oglądam ****** na zdjęciu, która tupnie i wszystko ma.

Ręce opadają na to państwo z dykty.
bolo
bolo 04.06.2021, 23:43
Konkolewski zacznij weź się za robotę, bo jak narazie tylko pajacujesz z Pieleckim po Starogardzie, chcesz zaistnieć chyba, bo prezydentem nie zostałeś a radnym byłeś mizernym bez jakiś inicjatyw!
Zebrozwierz polityczny
Zebrozwierz polityczny 04.06.2021, 14:00
Ośmielę się stwierdzić, że pasów w Starogardzie jest wręcz za dużo. W Niemczech też mamy pierwszeństwo pieszego przed wejściem na jezdnię, ale ilość przejść jest bardzo mała.
Xd
Xd 04.06.2021, 12:27
Dzienkujemy.... gdyby nie panska interwencja byloby 100 wypadkow....

Pozostałe