Jak Powiat Starogardzki walczy z COVID-19? Rozmowa wicestarosty Patryka Gabriela z doktorem Robertem Wierzbą

  • 08.05.2021, 22:00
  • redakcja
Jak Powiat Starogardzki walczy z COVID-19? Rozmowa wicestarosty Patryka…

Podziel się:

Oceń:

Powiat Starogardzki korzysta z różnych form komunikacji z mieszkańcami. Jedną z nich jest webinar, czyli rozmowa na żywo, zamieszczony m.in. w mediach społecznościowych. Tematem poruszanym podczas rozmowy było to jak Powiat Starogardzki walczy z COVID-19?

Gościem wicestarosty Patryka Gabriela był Robert Wierzba, naczelny lekarz Kociewskiego Centrum Zdrowia. To właśnie w KCZ Powiat Starogardzki realizuje inwestycję określoną mianem wielkiego projektu. Jest to przedsięwzięcie za ponad 66 mln zł, dzięki któremu szpital zostanie przebudowany i zmodernizowany, czyli wkroczy w XXI wiek.
Podczas webinaru podsumowane zostały dotychczasowe działania związane z pandemią, a także z wielkim projektem.
- Ostatni rok, a właściwie ostatnie dwa lata to czas wielkich zmian czyli modernizacji szpitala - podkreśla Patryk Gabriel.

7426 potwierdzonych przypadków
Rozmowa rozpoczęła się przypomnieniem sytuacji, która miała miejsce w marcu 2020 roku, czyli na początku pandemii.
- Minęło już 14 miesięcy od zanotowania pierwszych zachorowań w naszym kraju – przypomniał lek. Robert Wierzba. – W marcu 2020 roku zmiany epidemiczne wymusiły zmiany organizacyjne i infrastrukturalne w naszym szpitalu. Musieliśmy przygotować KCZ do działań w stanie pandemii, w pierwszej kolejności doszło więc do reorganizacji przyjęć pacjentów. Mam na myśli m.in. reorganizację przyjęć planowych, które czasowo były nawet zawieszone, jak i przyjęć tzw. ostrych, które szpital realizuje przecież przez cały czas. Wychwycenie pacjentów, którzy mogliby być pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 czy z chorobą już rozwiniętą COVID-19, zobligowało nas do utworzenia tymczasowej izby przyjęć. Znajduje się ona przed szpitalem, bowiem takie jest założenie – izba ma się znajdować poza bryłą szpitala. W izbie dokonuje się tzw. pretriażu, przy którym pacjent składa deklarację dotyczącą podstawowych danych medycznych z zakresu narażenia na kontakty czy objawów grypopodobnych. Mówimy tu o pacjencie zgłaszającym się do szpitala, ale podobny filtr, podobna śluza została stworzona na podjeździe przed Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Dalsze postępowanie to wydzielenie łóżek dla chorych z rozpoznanym zakażeniem, z podejrzeniem zakażenia, stworzenie dwóch sal izolacyjnych. Stworzyliśmy też najpierw jeden oddział covidowy w obrębie oddziału chorób wewnętrznych, a w ostatnim miesiącu stworzenie łóżek w części oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym. W szpitalu powstał też punkt wymazowy, punkt szczepień, zmienione zostały zasady wejścia do głównego budynku szpitala. Obecnie w KCZ znajduje się 40 łóżek dla pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą oraz 8 łóżek dla osób z podejrzeniem diagnozy COVID-19. Jeśli chodzi o dane statystyczne, to potwierdzonych przypadków COVID-19 według stanu na 31 marca 2021 roku w powiecie starogardzkim było 7426. W analogicznym czasie odnotowano 6671 ozdrowieńców. Ponad 25 tys. osób było objętych kwarantanną - zaznaczył lek. Robert Wierzba.

1,4 mln złotych na środki ochrony osobistej
Podczas rozmowy poruszone zostały również kwestie zaopatrzenia w materiały jednorazowe. Porównane zostało zapotrzebowanie przed pandemią i w trakcie pandemii. O 15 proc. wzrosło zużycie fartuchów, o 38 proc. rękawic jednorazowych i o ponad 900 procent maseczek ochronnych. Warto zauważyć, że przed pandemią zakup maski ochronnej wiązał się z wydatkiem kilku groszy, obecnie cena ta jest 10-krotnie wyższa! Koszt kombinezonu jednorazowego dla jednej osoby wynosi od 60 do nawet 100 zł. Bilans z zeszłego roku dotyczący zużycia środków ochrony osobistej to 400 tys. zł, teraz wynosi 1,4 mln zł! Podczas poruszania kwestii finansowych nie mogło zabraknąć bardzo ważnego wątku – pomocy.
- Dzięki naszym niezawodnym partnerom, czyli samorządom, Urzędowi Marszałkowskiemu, Urzędowi Wojewódzkiemu oraz prywatnym darczyńcom, którzy właściwie w taki samoistny sposób wsparli naszą walkę z pandemią, mogliśmy zwiększyć środki – zaznaczył wicestarosta Gabriel. – Była to kwota ponad 4,4 mln zł. Suma ta nie zawiera wsparcia od firm i osób prywatnych. Serdecznie wszystkim dziękujemy za tak ogromną pomoc. Jesteśmy wdzięczni.
Reakcja samorządów była niemal natychmiastowa, jednak w podobny sposób zareagowali też przedsiębiorcy oraz mieszkańcy, którzy kontaktowali się bezpośrednio z Kociewskim Centrum Zdrowia.

3-krotnie większe zużycie tlenu
Ważnym elementem leczenia w dobie pandemii jest… tlen. Walka z COVID-19 pokazała, że przed pandemią do szpitala tlen był dostarczany raz na 2 tygodnie. Obecnie? 2-3 razy w tygodniu! – Tlen jest lekiem wykorzystywanym przy leczeniu chorych z infekcjami układu oddechowego – wyjaśnił dr Robert Wierzba. – Jest to jeden z ważniejszych czynników leczenia umożliwiający poprawę wydolności oddechowych u pacjentów chorych na COVID-19.

Kluczowy projekt
Szpital zyskał też nowy sprzęt w postaci respiratorów, kardiomonitorów, łóżek, toru wizyjnego, kolumny endoskopowej, myjni do endoskopów, co pokazuje skalę przedsięwzięcia. Bezpieczeństwo pacjentów zwiększyło się również dzięki realizacji wielkiego projektu.
- Zdążyliśmy jeszcze przed pandemią zmienić system oddechowy szpitala – zauważył Patryk Gabriel. – Wymienione zostały piony gazów medycznych, powstała nowa tlenownia, sprężarkownia, a niebawem pojawi się zbiornik tlenu, który ma zwiększyć swoją objętość o 100 procent. Są to wyzwania, z którymi byśmy sobie nie poradzili, gdyby nie realizacja wielkiego projektu, który jest dla nas kluczowy.

Zakład Diagnostyki Obrazowej
Ważnym ogniwem w walce z COVID-19 okazał się zupełnie nowy, powstały od podstaw, Zakład Diagnostyki Obrazowej. Powstanie miejsca z nowoczesną diagnostyką było możliwe również dzięki realizacji wielkiego projektu.
- Otwarcie Zakładu Diagnostyki Obrazowej zbiegło się z drugą falą pandemii – przypomniał dr Robert Wierzba. – Własny zakład wprost przełożył się na jakość oraz tempo udzielanych świadczeń. W obrębie tego zakładu mamy nowoczesny rentgen, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, a także aparaty ultrasonograficzne. COVID-19 to przede wszystkim diagnostyka obrazowa klatki piersiowej i płuc. Wykorzystywany jest aparat rentgenowski, ale też w dużym zakresie tomografia komputerowa z użyciem środków kontrastujących, która ułatwia diagnozowanie i monitorowanie stanu zdrowia - podsumował.
Modernizacja szpitala za 66,8 mln zł oznacza m.in. budowę nowoczesnego bloku operacyjnego (37,5 mln zł), przebudowa i wyposażenie oddziału udarowego, kardiologicznego, neurologicznego, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych i zakładu rehabilitacji (11 mln zł), modernizacji i wyposażenia Zakładu Diagnostyki Obrazowej (8,7 mln zł) oraz modernizacji i wyposażenia poradni specjalistycznych (2 mln zł).  

 

_redakcja

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

brzoza
brzoza 10.05.2021, 12:40
akurat ten pan to juz dawno nie lekarz tylko polityk na lekarskiej posadce u kolegi który mu teraz promocje jeszcze robi
Gość
Gość 10.05.2021, 12:26
Wiekszosc lekarzy i pielegniarek (podkreslam wiekszosc nie wszyscy) uwazaja sie za Bogow.Sa niesympatyczni i traktuja pacjenta jak kolejny numer.Nawet przy szczepieniu nie mozna wybrac reki w ktora maja dac zastrzyk.Widocznie tylko w jedna reke im sie udaje.Przychodnie lecza ludzi na telefon.Jak mozna postawic diagnoze bez zbadania pacjenta.Ludzie pisza przeciw szczepieniom na Covid, ale ta sytuacja i podejscie personelu medycznego przynosi wiecej szkod niz szczepionka.
Zycze im aby ta rola kiedys sie odwrocila i oni beda pacjentem u lekarza.
Edmund
Edmund 09.05.2021, 23:01
Narzekacie na służbę zdrowia no nie!!!.Co tam choroby najważniejsze, że jest 500 plus i 13-tka.Panowie z Wiejskiej nie mają takich problemów, opieka bezpłatna ,bez kolejek, a ministrowie kaska od 50tyś w góre , kilka mieszkań, a ty kredyt na 25 lat.Pracujesz, płacisz składki, jak nie korzystasz, to finansujesz komu innemu to bardzo sprawiedliwe, a jak twoje dziecko choruje na rzadką chorobę to państwo wypina sie na ciebie i pozostaje zbiórka od obcych ludzi.Jak masz raka to też wegetujesz.Oczywiście wszystko trzeba zwalić na poprzedników, ale kto teraz rządzi?.
Tara
Tara 10.05.2021, 10:12
No i? Lekarze to najlepiej opłacana grupa zawodowa. Wystarczy spojrzeć na jaguary na parkingu pod szpitalem. Chyba można od nich wymagać wywiązywania się z obowiązków służbowych? Zamiast tego chowają się za teleporadami i uchylają od pracy. I nie mówię tutaj o pojedynczych lekarza, ale o całych przychodniach. Wysoka śmiertelność w Polsce spowodowana jest wprost tą patologią. Przyzwalają na to, a zarazem odpowiedzialność za takie zachowanie ponoszą zarówno sami lekarze, kierownicy przychodni i rządzący.
Starogardzianin
Starogardzianin 09.05.2021, 11:49
A ja bym chciał poruszyć sposób rejestracji telefonicznej w obsłudze klienta Szpitala, to jest coś strasznego tam nie można się dodzwonić a jak przyjadę osobiście to młode dziunie plotkują i nic nie robią. Tak samo jak nie gorzej wygląda w przychodni na Hallera, pięć razy w piątek dzwoniłem by zarejestrować się u specjalisty i zawsze to samo , (jesteś numerem 21 proszę czekać )a jak przyszedł mój numer ,sygnał po chwili się wyłączał. Gdy przyjechałem do przychodni osobiście jedna telefonistka na centrali leniwie obsługiwała klienta przed okienkiem reszty nie było. Może to trzeba nagłośnić i coś z nimi zrobić ? a może dyrekcję zmienić by nowa zrobiła porządek.
orwel
orwel 10.05.2021, 12:42
na przychodnie na hallera poskarz sie do waszegoprezydenta to w koncu jego folwark
Asik
Asik 09.05.2021, 20:47
Polska ochrona zdrowia to trzeci świat. Widać to po śmiertelności na COVID. W dużym stopniu za to odpowiada tele-leczenie.
Jacek
Jacek 09.05.2021, 12:27
Idę do lekarza od święta, pracuje, płacę podatki.I jak widzę fochy personelu oraz niezadowolenie to szlag mnie trafia.Wielu z nas pracuje u prywaciarza, nie ma kokosów, idzie do przychodni, czy szpitala jak już naprawdę musi i jeszcze takie coś musi oglądać.
didi
didi 09.05.2021, 08:35
Pieniądze na walkę z Srovid - czyli pieniądze skutecznie wyrzucone w błoto.
Kaśka
Kaśka 09.05.2021, 05:33
Obywatele Starogardu bardzo dziękują za darmowy parking przy szpitalu.

Pozostałe