Zanocuj w Lesie. Nadleśnictwa Starogard mówi o czym należy pamiętać

  • 09.05.2021, 18:35
  • JT
Zanocuj w Lesie. Nadleśnictwa Starogard mówi o czym należy pamiętać

Podziel się:

Oceń:

Jeśli cenisz sobie bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie - to ta oferta Lasów Państwowych jest właśnie dla Ciebie! Miłośników nocowania w lesie zachęcamy do skorzystania z programu "Zanocuj w lesie". Nadleśnictwo Starogard wyznaczyło obszar na terenie miejscowości Bukowiec.


Nadleśnictwo Starogard przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Czytaj i odkrywaj
Jeśli jesteś amatorem leśnych przygód, zapoznaj się z publikacjami tematycznymi dostępnymi w sieci, czy bibliotece. Nadleśnictwo Starogard poleca niezwykle oryginalną książkę, łącząca w sobie elementy poradnika i przewodnika po lesie pt. "Leśny SURVIVAL" (treść dostępna na stronie Nadleśnictwa). Razem z nią odkryjesz uroki leśnego survivalu z perspektywy jego miłośników, którzy dzielą się z czytelnikiem swoją wiedzą teoretyczną i praktyczną w niezwykle ciekawy sposób.


Pamiętaj!
- Las to królestwo zwierząt i roślin. Niezwykle złożone ekosystemy. Dlatego też nocowanie w lesie pomoże ci zrozumieć codzienne obowiązki i odpowiedzialność leśników. Wejdź do leśnego świata i zanurz się w nim zgodnie z 7 zasadami Leave No Trace (leśny savoir-vivre) - mówi Karol Skonieczny, Starszy Specjalista Służby Leśnej  Nadleśnictwa Starogard.To musisz wiedzieć!

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się:
1. z regulaminem korzystania z obszaru,
2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą. Wyznaczonym miejscem do rozniecania ognia jest palenisko zlokalizowane na łące przy leśniczówce leśnictwa Bukowiec.
3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/
Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu (dostępne na stronie Nadleśnictwa)
5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych przypadają z reguły od października do końca lutego. Obszar programu ,,Zanocuj w lesie” zlokalizowany jest na terenie trzech obwodów łowieckich nr:
189 – koło łowieckie Szarak Tczew  
216 – koło łowieckie Kociewiak Rudno – brak strony internetowej
217 – koło łowieckie Słonka Starogard Gdański  
7. jeśli twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (na stronie Nadleśnictwa) oraz przesłanie go na adres e-mail koordynatora nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.


Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Karol Skonieczny
Starszy Specjalista Służby Leśnej
tel.: +48 585 633 260
[email protected]

JT

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Darek
Darek 10.05.2021, 11:12
W chwili obecnej nie można korzystać z terenu przy leśniczówce Bukowiec, informują o tym znaki na miejscu, więc informacja tutaj jest myląca.

Pozostałe