Wieś zmienia się dzięki nam. Wstąp w szeregi KGW Zelgoszcz

  • 09.05.2021, 10:05
  • M. Paszek
Wieś zmienia się dzięki nam. Wstąp w szeregi  KGW Zelgoszcz

Podziel się:

Oceń:

Na terenie gminy działa kilka Kół Gospodyń Wiejskich, kultywujących tradycję i kulturę polskiej wsi. Jednym z nich jest KGW Zelgoszcz, którego działalność przybliżamy dzisiaj naszym Czytelnikom, w drugim numerze naszego folklorowego cyklu. Dzielimy się również, w imieniu gospodyń, przepisem na pyszny „Jabłkowy jubel”, który zdobył II miejsce w konkursie „Słodkie smaki regionów”.


KGW Zelgoszcz zostało reaktywowane po kilkunastu latach. Obecnie tworzy je 17 energicznych pań, które działają blisko 2 lata, bo za datę założenia uznaje się 13 maja 2019 r. Tworzą otwartą grupę, bo mimo swoich licznych szeregów wciąż czekają na nowe osoby, które byłyby chętne do działania z nimi na rzecz lokalnej społeczności.
– Są aktywne, kreatywne i zawsze chętne do pracy. Celem zawiązania się Koła było kultywowanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego Kociewia poprzez promowanie regionalnej kuchni i rękodzieła – czytamy na oficjalnej stronie internetowej UG Lubichowo.

Siła jest kobietą!
Panie przyjaźnią się i pomagają sobie wzajemnie. Chcą pokazać społeczeństwu, że nie są szarymi myszkami, tylko babkami, które potrafią zadbać o dom, pracują zawodowo, a jednocześnie udzielają się i aktywnie wspierają lokalne inicjatywy. Mają swoje sukcesy, ale też troski i kłopoty, jak każdy z nas – dowiedzieliśmy się podczas rozmowy z Panią Ewą Wyczyńską, przewodniczącej KGW.
- Działalność w Kole jest dla nas pasją i sposobem na ciekawe i pożyteczne spędzanie wolnego czasu. Ważne jest dla nas wzbogacanie dorobku kulinarnego i podtrzymywanie wiejskich obyczajów i obrzędów po to, aby przekazać je następnym pokoleniom. Wierzymy, że każde pozytywne działanie przyczynia się do rozwoju naszej małej Ojczyzny. Wieś, dzięki nam się zmienia, stając się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy i życia – odpowiedziały nam gospodynie na zadane pytanie o to, czym jest dla nich członkostwo w KGW.
- Z utęsknieniem czekamy na zakończenie ,,pandemii covid”, bo tak bardzo ,,chcemy wyjść do ludzi'' – dodały zgodnie na koniec.

Zapytane o sukcesy i działalność społeczną
- W krótkim okresie naszego istnienia możemy pochwalić się zdobyciem w 2019 r. II miejsca w konkursie ,,Słodkie smaki regionów'' za deser ,,Jabłkowy jubel'', organizowanym w ramach Pomorskiego Kongresu Kół Gospodyń Wiejskich. W roku 2020 na Dożynkach Powiatowych w Bolesławowie otrzymałyśmy z kolei puchar od Izb Rolniczych za najpiękniejszy wieniec dożynkowy… - wyliczała dumna przewodnicząca
- Zorganizowałyśmy zabawę Andrzejkową, Dzień Kobiet, Mikołajki, chętnie bierzemy udział w imprezach charytatywnych – dodała.

Wójt Lubichowa o KGW
- W naszej gminie jest bardzo dużo KGW, z czego jestem zadowolony i bardzo chętnie wspieram wszystkie działania prowadzone przez te organizacje. Co prawda pandemia trochę zatrzymała działalność kół, ale plany na ten rok wiem, że są duże i bardzo Paniom kibicuję. Dziękuję wszystkim członkiniom z KGW Zelgoszcz za promocję naszej gminy i zaangażowanie, jakie wykazują podczas wszelakich imprez gminnych. Panie zawsze ochoczo prezentują walory smakowe naszych lokalnych potraw, jak i wizerunek, w postaci przepięknych strojów kociewskich. Zawsze chętnie promują atrakcyjność i bogactwo Gminy Lubichowo oraz podtrzymują więzi społeczne. Na koniec dodam, że panie brały też udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w powiecie, za co otrzymały zresztą wyróżnienie – powiedział nam Andrzej Toczek, wójt gminy Lubichowo.

Więcej o KGW Zelgoszcz przeczytacie w bieżący wydaniu Gazety Kociewskiej.

M. Paszek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe