Piękna Wieś Pomorska 2021

  • 07.05.2021, 15:00
  • redakcja
Piękna Wieś Pomorska 2021

Podziel się:

Oceń:

Można nadal nadsyłać zgłoszenia do konkursu Piękna Wieś Pomorska. Oceniany będzie między innymi wygląd zabudowań i terenów zielonych. Liczyć się będzie pielęgnowanie miejscowych tradycji, promowanie lokalnych produktów czy wyrobów rzemieślniczych. Nagrody zostaną przyznane również najpiękniejszym zagrodom.

To już 28. edycja konkursu. Wyniki poznamy jesienią. W 2020 r. konkurs wygrała wieś Borzechowo w gminie Zblewo.

Wyjątkowy konkurs
Piękna Wieś Pomorska to organizowany już od prawie 30 lat konkurs, w którym pomorskie wsie rywalizują o tytuł tej najpiękniejszej.
– To wyjątkowy konkurs, który pokazuje jak w ciągu lat zmieniają się nasze pomorskie wsie. Jak pięknieją, jak dbają o nie mieszkańcy – mówi Józef Sarnowski, członek zarządu województwa pomorskiego. – Celem konkursu jest promowanie najlepszych wzorców działania lokalnych społeczności. To także poprawa estetyki, stanu środowiska oraz pielęgnacja dziedzictwa kulturowego – dodaje.
Konkurs ma dwie kategorie. Wybierana będzie najpiękniejsza wieś oraz najpiękniejsza zagroda.

84 tysiące złotych na nagrody
Ta jedyna, najpiękniejsza pomorska wieś otrzyma 30 tys. zł nagrody. Wygrana za zajęcie drugiego miejsca wynosi 20 tys. zł a trzeciego miejsca 10 tys. zł. Z kolei za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii „Zagroda” zwycięzca otrzyma 5 tys. zł. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma 4 tys. zł. a trzeciego 3 tys. zł. W każdej kategorii oprócz miejsc na podium przyznane zostaną również trzy wyróżnienia. W pierwszej kategorii po trzy tys. zł, a w drugiej po 1 tys. zł. Łączna pula nagród to 84 tys. zł.

Ważne informacje
Konkurs podzielony jest na trzy etapy: gminny, powiatowy i wojewódzki.
- W każdym etapie specjalna komisja będzie wizytować zgłoszone do konkursu wsie i zagrody. Komisja, oceniając wsie, będzie zwracać uwagę przede wszystkim na jej ogólny wygląd wsi, troskę o stan środowiska przyrodniczego, ochronę i kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi oraz formy aktywizacji i zaangażowanie mieszkańców – wyjaśnia Sarnowski.
Natomiast przy ocenie zagrody będzie liczyć się jej stan techniczny oraz ład i porządek siedliska, a także stan sanitarny posesji i jej wpływ na środowisko przyrodnicze oraz pielęgnowanie tradycji miejsca.
- Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. Plebiscyt to wspaniała okazja do pokazania naszych pięknych wsi i zagród mieszkańcom Pomorza – zaprasza Sarnowski.
Zagrody należy zgłaszać do miejscowych rzędów gminy.
Wojewódzka Komisja Konkursowa musi dokonać oceny wsi i zagród do 15 września 2021r.

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe