Uwaga na kradzieże rowerów

 • 22.04.2021, 11:57
 • Źródło: KPP Starogard
Uwaga na kradzieże rowerów

Podziel się:

Oceń:

Sezon rowerowy przed nami. Z dnia na dzień na drogach i ścieżkach rowerowych powiatu starogardzkiego zauważyć można rosnącą aktywność cyklistów. Zwiększa się też zagrożenie kradzieżami jednośladów. Chcąc zapobiec utracie roweru, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Należy również unikać sytuacji, w której nasz jednoślad pozostawiony będzie, choćby na chwilę, bez odpowiedniej ochrony, np. w klatce schodowej czy pod sklepem. Z obserwacji policjantów wynika, że rowery giną najczęściej z tych właśnie miejsc. Co zatem zrobić, by uchronić nasz rower przed kradzieżą?

Jak wynika z policyjnych statystyk, kradzieże rowerów są zazwyczaj przypadkowe. Złodzieje wykorzystują fakt pozostawienia jednośladu na tzw. „chwilkę” bez żadnych zabezpieczeń i nadzoru. Do kradzieży dochodzi także z miejsc, w których rowery są przechowywane, czyli z garaży, klatek schodowych, piwnic oraz balkonów. Aby ustrzec się przed takimi zdarzeniami, a jednocześnie ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszego jednośladu.

 

 

Policjanci informują o kilku zasadach, które mogą uchronić nas przed kradzieżą naszego jednośladu:

 • nigdy nie pozostawiajmy niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, pod sklepem, bankiem itp.
 • jeżeli zostawiamy rower w piwnicy dopilnujmy, aby drzwi były dobrze zabezpieczone, wyczulmy sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnicy,
 • zachowajmy kartę gwarancyjną roweru, a jeśli już jej nie posiadamy to sfotografujmy swój rower i zapiszmy jego numer fabryczny, nazwę i cechy szczególne – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku kradzieży,
 • jeżeli posiadamy drogi rower, warto zastanowić się nad jego ubezpieczeniem przed kradzieżą,
 • ile to możliwe, zostawiajmy rower w miejscach objętych monitoringiem, kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży jest szansa, że kamery zarejestrują wizerunek sprawcy.

   

Dobrym sposobem na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą są najprostsze metody takie jak:

 • przemalowanie fragmentu jego ramy,
 • oznakowanie roweru za pomocą specjalnego mazaka w tzw. tajnopis widoczny w promieniach ultrafioletowych,
 • wyposażenie jednośladu w solidne zabezpieczenie mechaniczne pozwalające na przypięcie go do trwałego elementu np. znaku drogowego, parkometru, balustrady, itp.
 • zostawiając rower przed sklepem, stawiajmy go w widocznym i uczęszczanym miejscu,
 • łańcuch zawsze przekładamy przez ramę roweru, a nie tylko przez przednie lub tylne koło,
 • nie stosujmy do zabezpieczenia cienkich linek czy łańcuchów - można je łatwo przeciąć,
 • pamiętajmy, gdy pozostawiamy rower w miejscu ogólnie dostępnym, demontujmy mocowane zatrzaskowo oświetlenie i licznik.

   

Jak zabezpieczyć się przed kupnem kradzionego roweru?

Kupując rower, zwłaszcza używany, trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej - daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego.

Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądnym będzie rezygnacja z transakcji, albowiem możemy mieść do czynienia z "opychaniem kradzionego towaru". Decydując się na kupno roweru z tzw. drugiej ręki, jeżeli nie posiada on karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna-sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży lub gdy rower był skradziony.

Nie istnieje 100% zabezpieczenie przed kradzieżą. Jednak, jak wynika z policyjnych statystyk większość z utraconych jednośladów nie była w żaden sposób zabezpieczona. Pamiętajmy o tym, że okazja czyni złodzieja. Stosując się do powyższych porad, znacząco utrudnimy złodziejom kradzież naszego pojazdu.

Źródło: KPP Starogard

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dziab dziab
dziab dziab 22.04.2021, 20:03
Standardowo złote rady policji. A jak jestem sam w domu na parterze i mam otwarty balkon, to czy to jest zaproszenie dla złodziei i w razie czego ja ponoszę winę, bo zapraszam ich swoją "lekkomyślnością" do mieszkania ?
Wstyd, że policja nie potrafi zlokalizować roweru w dzisiejszych czasach, gdzie mamy pełno kamer w tym pewnie z 80% sklepów takowe posiada.

Nie ma 100% rozwiązania, które odstraszałoby złodzieja ?
- są, 2 rozwiązania,
Z automatu kara finansowa od 50-500,000 tysięcy zł w górę (w zależności od ceny roweru)
Nie masz pieniążków ? Kara od 5-15 lat (z automatu bez możliwości umorzenia/złagodzenia)

Gwarantuję, że przy takich karach, kradzieże rowerów i innych rzeczy spadają do minimum!
Wojtek
Wojtek 23.04.2021, 08:45
Im wcześniej zrozumiecie, że kary zamiast odstraszać zachęcają , do popełniania czynów tym lepiej !.Każdy złodziej powinien być znakowany, a każda osoba powinna wiedzieć kto kradnie, edukacja przez wstyd.Są kraje gdzie za kradzież skracają o rękę.
naczelnik kurnika
naczelnik kurnika 22.04.2021, 14:27
Tylko nieuchronność kary odstrasza w każdym przypadku, lecz w przypadku rowerów większość spraw jest umarzana a właściciel często oszczędza i od ust sobie odejmuje aby zaoszczędzić na rower.

Pozostałe