Uwaga alergicy!

  • 22.04.2021, 09:20
  • redakcja
Uwaga alergicy!

Podziel się:

Oceń:

Coraz większa liczba osób w ostatnich latach zmaga się z reakcjami uczuleniowymi i nadwrażliwością wywoływaną przez pyłki wytwarzane przez otaczające nas rośliny. Nauczeni doświadczeniem alergicy monitorują sytuację obserwując alerty, specjalnie stworzone na tę okoliczność aplikacje oraz kalendarze pyleń, pozostali szukają przyczyn u specjalistów lub leczą przeziębienie, nie przypuszczając nawet, że może być to alergia.

Jak odróżnić alergiczny nieżyt nosa od przeziębienia? Jakie rośliny obecnie pylą, a jakie będą pyliły lada moment? – dowiedzcie się z naszego krótkiego raportu stworzonego na podstawie informacji przygotowanych przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych Sp. z o.o.

W trzeciej dekadzie kwietnia (tj. w dniach 21-30), Pomorze odnotuje największe stężenie pyłków brzozy (wysokie znaczenie kliniczne). Sytuacja ta na szczęście nie utrzyma się długo, ponieważ współczynnik ten powinien spaść do niskiego już na początku maja.

Duże stężenie pyłków przypisać można teraz również dębowi (średnie znaczenie kliniczne), którego wysoki współczynnik pylenia utrzyma się do pierwszej dekady maja (od 1 do 10). W tym okresie, średnie stężenie pyłków dotyczyć będzie również cladosporium (średnie znaczenie kliniczne), czyli pleśniowych grzybów, które występują zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, w warunkach naturalnych (np. rozwijają się na roślinach) i również mogą powodować alergie wziewne u ludzi. Największe stężenie zarodników tych grzybów występuje jednak od drugiej dekady maja do kończ września.

Na początku maja okres pylenia rozpoczną również powoli trawy (wysokie znaczenie kliniczne), na które uczulonych jest większość alergików. Okres ten potrwa przez najbliższe tygodnie, ponieważ średnie stężenie, wg wieloletnich obserwacji OBAS odnotować będzie można dopiero z początkiem czerwca, wiec proces ten będzie postępował stopniowo.

Następnie, w drugiej dekadzie maja aktywność swoją wzmożą: babka, szczaw oraz pokrzywa.

UWAGA! Podane dane są danymi przybliżonymi - wszystko zależne jest od warunków atmosferycznych, które pozwalają roślinom wznowić procesy wegetacyjne.

Różnicowanie alergicznego nieżytu nosa od przeziębienia (katar infekcyjny)
Charakterystyczne objawy przeziębienia:

wodnisty katar tak – w alergicznym nieżycie również TAK
zatkany nos tak – w alergicznym nieżycie również TAK
kichanie tak – w alergicznym nieżycie również TAK (salwami)
świąd nosa nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
świąd oczu nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
gorączka tak – w alergicznym nieżycie nosa NIE
uogólnione bóle mięśniowe możliwe – w alergicznym nieżycie nosa NIE
ból gardła tak– w alergicznym nieżycie nosa NIE
objawy zależne od pogody nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
objawy zależne od miejsca pobytu nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
poprawa po lekach przeciwhistaminowych nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
poprawa po kroplach do nosa tak – w alergicznym nieżycie również TAK
czas trwania 3–14 dni – w alergicznym nieżycie nosa tygodnie lub miesiące
(źródło: www.alergen.info.pl)

_redakcja

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dziab dziab
dziab dziab 22.04.2021, 19:41
I cyk. Znowu wszystkie objawy pod srovid można podciągnąć.
Tomek
Tomek 22.04.2021, 12:47
Ile alergii powoduje żywność jaką spożywamy?.Typowe w naszych czasach wywołać problem,żeby potem znależć lub mieć gotowe rozwiązanie.Kto zarabia na wszystkich lekach wiadomo.
z
z 22.04.2021, 12:56
Alergie, a także mnóstwo chorób i zaburzeń behawioralnych. Jemy śmieciową żywność i ponosimy tego konsekwencje, a wielkie koncerny zarabiają na tym

Pozostałe