78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

  • 19.04.2021, 14:56
  • Źródło: UG Starogard
78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim UG Starogard

Podziel się:

Oceń:

Mija 78 lat od miejskiego powstania w getcie warszawskim, gdy grupa około tysiąca słabo uzbrojonych Żydów rozpoczęła walkę z Niemcami. Powstanie zakończyło się w połowie maja. Zginęło w nim większość bojowników, a ludność getta deportowano do obozów zagłady.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się rankiem 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców – bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria.

Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój z wojskami niemieckimi. Najcięższe walki toczyły się w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Powstanie w getcie warszawskim trwało do 16 maja. Tylko nielicznym bojownikom udało się wydostać z niemieckiego okrążenia i przeżyć wojnę.

Już po raz dziewiąty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu ? Marek Edelman, ostatni dowódca powstania, co roku w rocznicę zrywu otrzymywał od nieznajomej osoby bukiet żonkili. Sam składał je pod pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Po latach stały się one symbolem walki Żydów o godność.

Ze względu na pandemię, większość aktywności wokół akcji przenosi się do internetu. Organizatorzy zachęcają także do wirtualnego wspierania akcji - między innymi poprzez dodawanie specjalnej nakładki na facebookowe zdjęcia oraz używania w mediach społecznościowych hasztagów: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. 

Źródło: UG Starogard

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Szaron
Szaron 19.04.2021, 21:18
Ja tylko odniosę się do poprzedniego artykułu:
"Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Skarszewach otrzymali nowe krzesła i fotele"
Naprawdę? To ma być informacja ?
Co następne ? Nowe długopisy ?
Dany
Dany 20.04.2021, 09:13
Funkcjonariuszom Skarszewskiej Policji życzę owocnej pracy oraz bardziej konsekwentnego działania w stosunku do jednostek aspołecznych.Te niekończące się interwencje do osób problematycznych to jakaś tragedia.Komendanci się zmieniają a problem pozostaje.Policja chyba ma ważniejsze sprawy niż użeranie się z deklami.

Pozostałe