44 lata służby Hugona Bielińskiego w OSP Ocypel

  • 07.04.2021, 11:02
  • redakcja
44 lata służby Hugona Bielińskiego w OSP Ocypel UG Lubichowo

Podziel się:

Zakończenie służby w ochronie przeciwpożarowej jest wydarzeniem szczególnym w życiu zawodowym i osobistym każdego strażaka. 25 marca wójt gminy Lubichowo Andrzej Toczek złożył podziękowania na ręce Hugona Bielińskiego, który po 44 latach zakończył służbę jako naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Ocyplu. W uroczystym pożegnaniu uczestniczyła także sołtys Ocypla Barbara Dittmer, a także druhowie OSP Ocypel: prezes - Łukasz Gaszkowski, nowy naczelnik - Kamil Lewandowski oraz skarbnik - Marek Kwaśniewski.

Hugon Bieliński wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w 1963 r.
W 1976 r. ukończył kurs naczelnika, a rok później otrzymał mianowanie na naczelnika OSP.
Poza byciem naczelnikiem pełnił wiele innych funkcji na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych.
Był także wiceprezesem Zarządu Gminnego OSP Lubichowo, oraz Członkiem Zarządu Powiatowego OSP Starogard Gdański. Przez całą swoją karierę zawodową otrzymał wiele odznaczeń. W 1977 roku - odznakę strażaka wzorowego, a w kolejno w latach 1981, 1985 i 1990 - Medal Brązowy, Srebrny oraz Złoty. 11 maja 2020 roku jako jeden z nielicznych otrzymał Złoty Znak Związku OSP.

"Niósł pomoc każdemu, kto jej potrzebował"
Wójt podziękował Hugonowi za poświęcenie na rzecz tutejszej jednostki, w której wytrwale realizował zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Zawsze niósł pomoc każdemu, kto jej potrzebował. Andrzej Toczek życzył dużo zdrowia, wiele radości i uśmiechu na dalsze lata.

Wspomnienia Hugona Bielińskiego
Nie obyło się bez wspomnień, których niezapomniany naczelnik opowiadał z łezką w oku.
- To większość mojego życia. Gdybym cofnął się w czasie i miał możliwość podjęcia ponownie decyzji, bez wahania wybrałbym tę samą służbę. Nawet w książeczce wojskowej miałem wpisane strażak - wspomina Hugon Bieliński. - Tyle wspomnień, wyjazdów do przeróżnych akcji. Miałem przyjemność być naczelnikiem przez tyle lat, ludzie mi ufali, co bardzo mnie cieszy - podsumował wzruszony.
Zebranie zdawczo-wyborcze
27 lutego 2021 roku w remizie strażackiej w Ocyplu odbyło się zebranie zdawczo-wyborcze. Uchwałą walnego zebrania członków OSP Ocypel naczelnik z 44-letnim stażem został Honorowym Naczelnikiem OSP. Na pamiątkę Pan Hugon otrzymał od kolegów symboliczny wóz strażacki - w ten sposób koledzy z jednostki podziękowali za wieloletnią współpracę i przekazywane doświadczenie.

Nowy naczelnik OSP Ocypel
Nowym naczelnikiem został Kamil Lewandowski. Warto podkreślić, iż nastąpiła całkowita zmiana pokoleń, gdyż tego bardzo odpowiedzialnego zadania podjął się zaledwie 22-latek.
Nowy naczelnik w OSP jest od 4 lat, początkowo spełniał się jako strażak ratownik. W najbliższym czasie Kamil Lewandowski zamierza wstąpić do Państwowej Straży Pożarnej i swoją przyszłość wiąże z byciem zawodowym strażakiem. Zapytany, dlaczego podjął się pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji, jako naczelnik, bez zastanowienia odpowiedział, że nie wyobraża sobie innego życia zawodowego. Dodał, że uwielbia wyzwania i jest przekonany, iż z pomocą druhów z OSP Ocypel podoła powierzonym mu obowiązkom i będzie mógł śladami poprzednika przez wiele lat służyć społeczności lokalnej.

 

_redakcja

Komentarze (0)


Pozostałe