WAŻNE! GDDKiA: Bliżej realizacji obwodnicy Starogardu Gdańskiego na DK22 [MAPA]

  • 01.04.2021, 14:29
  • Źródło: GDDKiA
WAŻNE! GDDKiA: Bliżej realizacji obwodnicy Starogardu Gdańskiego na DK22 [MAPA]

Podziel się:

Oceń:

Do Urzędu Gminy Starogard Gdański złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy tego miasta.

To kolejny krok do powstania trasy, która jest przygotowywana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

W grudniu ubiegłego roku Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych zatwierdziła wariant V obwodnicy, omijający miasto od południa. Trasa będzie miała ok. 16,1 km długości i klasę GP (droga główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji przewidziano budowę czterech węzłów drogowych (ew. skrzyżowań, w zależności od wyników analiz): Starogard Zachód, Starogard Południe, Jabłowo i Starogard Wschód.

 

Płynniej, szybciej i bezpieczniej

Głównymi celami budowy obwodnicy są zwiększenie płynności układu komunikacyjnego i skrócenie czasu podróży oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu wszystkich użytkowników. Nowa droga to również zapewnienie odpowiednich parametrów nośności nawierzchni, dla przejazdu pojazdów ciężkich o nacisku na oś 11,5 t, zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu na otoczenie, w tym na warunki życia mieszkańców i środowisko. Będzie to możliwe dzięki obniżeniu poziomu hałasu, drgań oraz ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport.

 

Program budowy 100 obwodnic w woj. pomorskim

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w województwie pomorskim powstanie pięć obwodnic:

  • Brzezia w ciągu DK25 (trwa przetarg na realizację prac budowlanych),
  • Człuchowa w ciągu DK22/25 (trwa przetarg na rozszerzone studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe - STEŚ-R),
  • Słupska i Kobylnicy w ciągu DK21 (trwa przygotowanie dokumentacji, tzw. STEŚ-R),
  • Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22 (jest sporządzone studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ); został złożony wniosek o wydanie DŚU),
  • Sztumu w ciągu DK55 (wkrótce zostanie podpisana umowa na dokumentację).

 

O Programie

W ramach Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

 

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Źródło: GDDKiA

Zdjęcia (1)

Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

otoz
otoz 07.04.2021, 11:40
Waldek przyjedź pod swój żałosny pomnik w STG to cię na lince za samochodem do domu odprowadzimy
Grzegorz
Grzegorz 06.04.2021, 12:24
Dług publiczny grubo ponad bilion zł, czyli około 35 tyś na każdego obywatela to malutko.13-tki,14-stki, 500plus, kasa do Torunia.
Hieronim
Hieronim 06.04.2021, 12:00
Te wasze kłótnie kto lepszy Pis czy Po to dopiero kabaret, chyba Neonówka nagrała skecz o wigili który mówi wszystko.Chcecie być konsekwentni to nie zapomnijcie o wszystkich aferach swoich ulubieńców z jednej i drugiej strony***szasz Pana Sławka to nie zapomnij o rodzinie Leśnika która do dzisiaj wszystkich nieruchomości doliczyć się nie zdołała.Wirus w odwrocie, Miska ryżu, itd itd.
fikcja
fikcja 05.04.2021, 17:31
Obwodnicy nie zobaczycie jeszcze przez wiele lat szanowni starogardzianie.
.
. 05.04.2021, 17:33
Dokładnie TAK.
Ja
Ja 04.04.2021, 20:17
To napewno prima aprilis
droga betonowa
droga betonowa 03.04.2021, 12:31
pisuary i wszystko jasne - a fuj...
Artur
Artur 06.04.2021, 10:12
PiSuary? Przypomnę tylko co twój guru Slavoj Neuman - kacyk POwy obiecywał wielokrotnie wprost - jeśli mnie wybierzecie to powstanie obwodnica. Wybrany został kilka razy i jakoś obwodnicy nadal nima. Taka to słowna szuja wycierająca sobie gębę obietnicami.
Oliwia
Oliwia 06.04.2021, 10:41
Arturku na kacu się obudziłeś i piszesz trzy po trzy.I najważniejsze, nie Neuman tylko PAN !.Skocz do Mopsu po dary bo życie na koszt podatnika to dla was chleb powszedni.I te nocnikowe fikcyjne konta jak to w Starogardzie jest zle wszędzie syf i brud jesteście żenujący.
kiker
kiker 06.04.2021, 20:11
Jedyne co neymann zrobił w Stg to znalazł znajomkom stołki.... to aż tyle!!!
Artur
Artur 06.04.2021, 18:55
Na Pana to trzeba sobie zasłużyć oliwko. Jak już to pospolity kłamca bez honoru, dyzma i dorobkiewicz, synonim wszystkiego co najgorsze w polskiej polityce. Czym szybciej tą szuję wsadzą tym lepiej dla Starogardzian. Wstyd tylko Kociewiu przynosi. Do MOPS`u nigdy nie było mi po drodze. Za to tobie popaprańcu widzę, że cieplutko pod d.. zaczyna się robić. Przyszedł czas rozliczenia wałków posrańców.
Wjola
Wjola 03.04.2021, 12:17
Może mnie ktoś uświadomi po co jest ta strona skoro wyłączają komentarze pod niektórymi artykułami.W poprzednim ustroju od cenzury byli cenzorzy a teraz mamy tzw.Wolność Słowa,że nawet swobodnie się wypowiedzieć nie można.Wyłączcie komentarze pod wszystkimi artykułami i żyjcie w głębokiej nieświadomości opinii innych ludzi.Można wpaść w ekstaze
tutam
tutam 04.04.2021, 00:09
To medium jest prywatne, a prywatny właściciel może sobie kształtować swoją politykę informacyjną według swojego uznania. Chcesz wolności słowa, to załóż własny serwis "Wjola.pl" - tam będziesz sam(a) cenzorem we własnym portalu.
Kaśka
Kaśka 04.04.2021, 05:28
Obojętnie kto jest właścicielem. Boi się krytyki.I pewnie ma jakieś układy i robi wszystko aby sobie nie nagrabić.Jest podobno wolność słowa a tu szlaban. Musisz się zalogować aby cię szybko dorwali za negatywne opinie. Taką mamy wolność. Cenzura jak za komuny.
Romek
Romek 04.04.2021, 09:08
Istnieje coś takiego jak etyka dziennikarska.Charakteryzuje się miedzy innymi bezstronnością.
???
??? 08.04.2021, 09:59
W przypadku tego portalu trudno wypowiadać się na temat etyki czy rzetelności. Wystarczy spojrzeć na komentarze krytykujące Neumanna, któremu rzeczywiście można wiele zarzucić. Dziwnym trafem jednak brak jest komentarzy dotyczących ś.p Kiliana, który jako "poseł ze Starogardu" głosował przeciw obwodnicy miasta.
Leszek
Leszek 08.04.2021, 10:42
Można zauważyć, że ktoś ewidentnie ma obsesje na punkcie pana Neumana.Robi się dużo szumu wokół jego imienia i nic poza tym.Na jego miejscu zgłosiłbym te publiczne wyzwiska na Policje a namierzyć hejtera nie powinno stanowić większego problemu.Chyba że ktoś jest pewny,że prawo jest po jego stronie i sprawiedliwość też.Teraz na topie są Daniele i ososby zasiadające w spólkach państwowych z gigantycznymi pensjami.
Taborz
Taborz 02.04.2021, 16:29
Ciekaw jestem merytorycznych przesłanek za obwodnicą Sztumu.
To ładne i ciekawe miasteczko ale bez jaj, ruch tam jest jak w Starogardzie niedzielnym przedpołudniem.
wg PiS
wg PiS 08.04.2021, 10:43
... Sztumowi się należy.
tutam
tutam 04.04.2021, 00:13
Przez Sztum przebiega Droga Krajowa nr 55 - tak jak przez Starogard biegnie DK22. A więc formalnie jest to miasto o podobnym nasileniu ruchu co Starogard.
Sz.B.
Sz.B. 02.04.2021, 19:08
To partia wie gdzie jest potrzebna obwodnica a nie ty.
A może ktoś potrzebuje dłuższej drogi aby psa sobie na lince ciągać? hę?
Mankopisu
Mankopisu 03.04.2021, 08:25
Głosowałeś na nich to masz co chciałeś, no chyba że na chwilę przerwałeś lekcje zdalne żeby to coś co napisałeś wypocić. Wracaj na lekcje z plastyki.
o
o 02.04.2021, 14:57
Najpierw się demodernizuje berlinkę, robi się z niej cięzko przejezdną drogę aby później za miastem budować obwodnicę tego badziewia.
Fajnie kwa.
mk
mk 02.04.2021, 15:17
w którym miejscu jest ciężko przejezdna?
Adaśko
Adaśko 02.04.2021, 19:22
Na całym odcinku od wjazdu do miasta aż po wyjazd.
Droga jest źle zaprojektowana i skonstruowana.Jest za wąska. Z byle powodu paraliżowany jest płynny przejazd. Przed remontem było lepiej. Były miejsca gdzie można było wyprzedzić np. traktor z przyczepą. Posesje nie wiedzieć czemu są odcięte od berlinki drogą osiedlową? Wewnętrzną? Po co? Rondo przy polmosie to spowalniacz ruchu.Orlenowski CPN się rozbudowuje a rondko przy nim zawsze zapchane. Inwestycje po wuju.
Jak na główną arterię miasta o dużej przepustowości to moim zdaniem słabiutko jest bardzo.
tutam
tutam 03.04.2021, 11:02
Gdyby nie była za wąska, to byś miał codziennie wypadek spowodowany przez d...bili w BMW, co to jeżdżą "szybko ale bezpiecznie". Uważam, że w polskich warunkach właśnie NALEŻY spowalniać ruch przez miasto.
Jj
Jj 02.04.2021, 19:15
Wszędzie
Tak powinno być
Tak powinno być 02.04.2021, 07:00
Obwodnica powinna przebiegać przez teren miasta.
...
... 02.04.2021, 12:22
... najlepiej przez twoją posesję.
Esemka
Esemka 02.04.2021, 10:46
Jak sama nazwa wskazuje...
Budowniczy obwodnicy
Budowniczy obwodnicy 02.04.2021, 11:26
Obwodnica ma przejąć ruch tranzytowy z głównych ciągów komunikacyjnych w mieście i je odciążyć. Jakieś dywagacje językowe w stylu profesora Miodka nie mają tu żadnego sensu, bo nie jest powiedziane, że obwodnica musi przebiegać poza granicami miasta. Przykładów nie trzeba daleko szukać - obwodnica Trójmiasta przebiega w znacznej części w granicach Gdańska i Gdyni. I co, będziesz się kłócić, że to nie obwodnica, bo jest na terenie miasta?
bby
bby 03.04.2021, 10:22
Obwodnica 30 trójmiejska ok 20 lat temu przebiegała po za terenem Gdańska, teraz niestety Gdańsk się rozbudował i obwodnica jest na terenie miasta.
ale jaja
ale jaja 08.04.2021, 14:06
Sprawdź, jak przebiegały granice miasta 20 lat temu. To, że nie było tam domów nie znaczy, że nie był to teren miasta
Goc
Goc 01.04.2021, 14:56
Wciąga się ta inwestycja jak walec pod górkę. Chociaż lepsze i to, bo NewMann przez wszystkie lata był zbyt zajęty innymi sprawami niż Kociewiem.

Swoją drogą ciekawy jestem kiedy obwodnica powstanie? Obym dożył tych dni.
kk
kk 01.04.2021, 22:12
Tak, newmann budował swoją obwodnicę do przekrętów i kasy...he he

Pozostałe