Gmina otrzymała wysokie dofinansowanie na cmentarz w Lesie Szpęgawskim

  • 26.03.2021, 08:50
  • redakcja
Gmina otrzymała wysokie dofinansowanie na cmentarz w Lesie Szpęgawskim…

Podziel się:

Oceń:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznało naszej gminie 108 tys. zł dofinansowania na remont grobów masowych i oznakowanie cmentarza wojennego w Lesie Szpęgawskim. Dzięki tym środkom i wsparciu posła na Sejm RP, Kazimierza Smolińskiego możemy kontynuować działania inwestycyjne upamiętniające Ofiary Zbrodni Szpęgawskiej. To bardzo dobra wiadomość!
Cmentarz Wojenny w Lesie Szpęgawskim określany jest jako „Pomorski Katyń”. Jest to trzecie, po Piaśnicy koło Wejherowa (14 tys. ofiar) i Mniszku pod Świeciem (13 tys.), miejsce największego na Pomorzu niemieckiego ludobójstwa. W każdej z 32 mogił śmierć mogło ponieść od 250 do 450 osób. Liczba ofiar waha się od 5 do 7 tys. Szacuje się, że Niemcy rozstrzelali w tym miejscu 25 proc. kociewskich nauczycieli oraz 50 proc. księży diecezji chełmińskiej. Zginęli również wszyscy (1,6 tys.) pensjonariusze Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie.

W miejscu pamięci znajdują się 32 groby masowe oraz skromny ołtarz. Większość ofiar pozostaje bezimienna. Dzięki staraniom Wójt Gminy Starogard Gdański Magdaleny Forc-Cherek oraz szerokiego grona ofiarodawców i sponsorów w ubiegłym roku wybudowano pomnik upamiętniający pomordowanych. Monument składa się ze 117 betonowych drzew i 33 betonowych pni. Na ich słojach są wypisane imiona i nazwiska ponad 2,5 tys. znanych ofiar. W efekcie Rodziny Szpęgawskie zyskały miejsce, gdzie godnie i z honorem mogą oddać cześć pomordowanym.

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe