FOTO: Trwa wycinka lasu nieopodal ul. Lubichowskiej. Mieszkańcy: to jedna z ostatnich leśnych enklaw w mieście!

  • 28.01.2021, 14:50
  • redakcja
FOTO: Trwa wycinka lasu nieopodal ul. Lubichowskiej. Mieszkańcy: to jedna z ostatnich leśnych enklaw w mieście!

Podziel się:

Oceń:

Od kilku dni trwa wycinka lasu nieopodal ulicy Lubichowskiej. Sytuacja ta nie podoba się mieszkańcom tej części miasta, bo jak twierdzą, nikt wcześniej z nimi tego nie uzgadniał, a przez wycinkę, całkowicie zmieni się krajobraz tego miejsca.

Sprawę podczas wczorajszej sesji Rady Miasta poruszyli radni.

- Apeluję do władz miasta o interwencję w tej sprawie. Skoro lasy są państwowe, są również nasze - mieszkańców i obywateli tego miasta - mówił. Wystarczy pojechać na ul. Rebelki, żeby zobaczyć, jak przerażająco to wygląda - dodał.
Wydaje się, że władze miasta nawet nie wiedziały, że wymienionym wcześniej lesie trwają jakiekolwiek prace.

Sprawą zajął się również radca prawny Marcin Olszewski, który w imieniu mieszkańców kilku ulic wystosował do Nadleśnictwa Starogard pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.
- Mieszkańcy są zbulwersowani tym, że bez jakiegokolwiek powiadomienia i konsultacji następuje degradacja jednej z ostatnich leśnych enklaw na terenie miasta Starogard Gdański - nadmieniał w piśmie.


W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Nadleśnictwem Starogard. Jak tłumaczy Starszy Specjalista Służby Leśnej Karol Skonieczny, prace prowadzone są w oparciu o 10-letni plan urządzania lasu i wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Drzewostany o których mowa są administrowane są przez Nadleśnictwo Starogard. Nie zarządza nimi Gmina miejska Starogard Gdański.  W kompleksie ,,Freda” aktualnie prowadzimy zadania gospodarcze w dwóch pododdziałach: 238 b oraz 240 g.

Prace obejmują wykonanie zrębów – zadań gospodarczych realizowanych w ramach usług leśnych przez wykonawcę wyłonionego w ramach zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego.
W pierwszym przypadku wykonywana jest rębnia zupełna pasowa, dedykowana dla drzewostanów sosnowych na siedliskach boru suchego, boru świeżego, boru wilgotnego, boru mieszanego.
Z kolei w drugim rębnia gniazdowa zupełna, stosowana głównie do przebudowy litych drzewostanów sosnowych, brzozowo-osikowych i innych na siedliskach borów mieszanych.
W obu pododdziałach pracował harwester pozyskujący drewno, który zakończył wycinkę. Pozostało wykonanie zrywki drewna, która zakończy się do końca lutego.
Wykonanie prac związanych z wycinką drzew jest etapem poprzedzającym odnowienie lasu (posadzenie drzew wybranych gatunków) zgodnie z potencjalnym siedliskiem przyrodniczym.

Proces ten docelowo ma doprowadzić do uformowania w przyszłości zdrowych i odpornych na zachodzące zmiany klimatyczne wielogatunkowych drzewostanów. Będą one także lepiej wypełniały funkcje społeczne (bardziej atrakcyjne krajobrazowo i bezpieczniejsze).
Wyżej wymienione prace związane z m.in. użytkowaniem lasu, które realizowane są w oparciu o plan urządzania lasu (PUL). Każde Nadleśnictwo w Polsce pracuje na podstawie planu urządzania lasu (PUL), który obowiązuje przez 10 lat. Każdy taki plan jest opracowywany przez firmy zewnętrzne przez okres ponad 2 lata przed jego obowiązywaniem.
Proces tworzenia jest skomplikowany, ponieważ obejmuje szereg obowiązkowych prac co opisane jest m. in w Instrukcji Urządzania Lasu.

Jednym z etapów tworzenia planu są obowiązkowe konsultacje społeczne na które zapraszane są strony trzecie tj. społeczeństwo, merytoryczne urzędy, samorządy, stowarzyszenia, dyrekcje ochrony środowiska i inni.
Opracowany plan trafia do Ministerstwa Środowiska gdzie zostaje zweryfikowany i ostatecznie zatwierdzany. Nie ma mowy o odstąpieniu od jakichkolwiek wytycznych dotyczących tworzenia planu. Po zatwierdzeniu PUL strona realizująca jego założenia (nadleśnictwo) nie ma już obowiązku przeprowadzania kolejnych konsultacji. Nadleśnictwa zobowiązane są do prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) w którym PUL i stosowne załączniki udostępnione są do informacji publicznej. Ponadto na portalu internetowym: Bank Danych o Lasach również udostępnione są informacje o stanie lasów oraz prognozach rozwoju w postaci danych opisowych oraz przestrzennych.


Udaliśmy się dziś na miejsce. Wszystko wskazuje na to, że prace zostały wstrzymane. Na miejscu nie uświadczyliśmy ani jednego pilarza.

Sprawie będziemy się bacznie przyglądać.
Więcej na ten temat przeczytacie w najbliższym wydaniu Gazety Kociewskiej
 

_redakcja

Zdjęcia (9)

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

132
132 13.02.2021, 22:13
https://sprzedawacz.pl/dom_ogr…
Przyleśny
Przyleśny 03.02.2021, 10:02
Normalna gospodarka leśna. Wycina się i sadzi. Sadzi się i wycina. Nie jest to rezerwat ani park, tylko zwykły las gospodarczy. Drzew po których w dzieciństwie chodziłem już dawno nie ma, zostały wycięte. Posadzono nowe i biegają po nich nasze dzieci. Taki los i las.
Kśka
Kśka 02.02.2021, 17:22
Swojego na ogrodzie bez zezwolenia nie wytniesz bo Oni nie mają w tym interesu. A tam pewnie jest jakiś interes a może i koperta.
Astu
Astu 29.01.2021, 15:42
Wy naprawdę tak? no przecież tam ma obwodnica Bączka lecieć
tutam
tutam 29.01.2021, 13:37
Leśnictwo to państwo w państwie, podobnie jak np. poczta, energetyka, kolej. Niby publiczne, ale tak naprawdę rządzą tym kliki prezesów, świetnie opłacanych rad nadzorczych, itp. Zwykłego szarego człowieka nikt o zdanie nie pyta. Zwykły szary człowiek jest żeby harować za 2 tys. miesięcznie i płacić na to podatki.
SebA
SebA 29.01.2021, 10:51
Skoro są takie nasze te lasy to rozumiem że też dbamy o nie wspólnie...
spacerowicz
spacerowicz 29.01.2021, 08:33
Moje kochane drzewka
Kociewianka
Kociewianka 29.01.2021, 08:31
Ble, ble, ble i tak blebować pan Karol może długo. To jest sprawą jakiś procesów które mają nas doprowadzić do zdrowia i świeżego powietrza, koń by się uśmiał co oni jeszcze wymyślą. Klituś bajduś. Jak ja chcę wyciąć jedno drzewo na mojej prywatnej posesji to się z tego robi grandę, muszę pisać pisma wnet do prezydenta państwa. A ten proces wycinki pięknego lasu starają się usprawiedliwić bełkotem jakieś tam pana Karola. A gdzie są ekolodzy? Halo EKOLODZY do dzieła dewastują ekosystem...czas wziąć się do roboty!!!!
Marcin
Marcin 29.01.2021, 11:59
Kociewianka jak ty chcesz wyciąć drzewo na swojej posesji, cokolwiek postawić to musisz pytać Pana na piśmie o pozwolenie.A jak Pan chce cokolwiek zrobić z tzw publicznym mieniem to już ludzi się pytać nie musi ot cała filozofia.W serialu Chłopi też Dziedzić wycinał las i się zwykłych Gospodarzy o zdanie nie pytał czyli od ponad 100 lat nic się nie zmieniło.
Idźcie kręcić gów**burzę gdzie indziej
Idźcie kręcić gów**burzę gdzie indziej 30.01.2021, 12:23
O co ten płacz i lament ? Po wycince posadzą nowy. To raz. Dwa. Kto ma z kim i co tu do uzgadniania ? Twoj las ? Nie! Państwowy - i Lasy Państwowe też musiały przejść drogę proceduralną aby móc ten las wyciąć (a potem obowiązkowo posadzić nowy). To nie jest tak że dziś leśniczy sobie myśli "wytniemy całą Fredę" a następnego dnia pilarki w ruch. Takie decyzje są podejmowane w oparciu o plany taksacyjne a także o stan poszczególnych drzewostanów. Dodam że decyzja ta zostala podjęta ładnych kilka lat temu i w dodatku przez kogoś kto ma odpowiednia wiedzę (jak i również doświadczenie) z zakresu dendrologi, zakładania i prowadzenia lasu. Ale widzę że czytelnicy kociewiaka to sami wybitni specjaliści leśnictwa. Normalnie sami ZNAFCY.
A po trzecie - skoro jesteście takimi kochanymi i troskliwymi "współwłaścicielami " tych lasów to się pytam gdzie jesteście jak trzeba las posprzątać - podejrzewam ze wielu spośród was "ekoaferzystów" chodziło tam na spacery z dzieckiem w wózku i jak trzeba było to pełnego pampersa w krzaki. Albo grzybiarze idziecie na grzyby i zostawiacie po sobie butelki albo puszki po napojach. Czasem widać w lesie pozostałosci po waszych odwiedzinach lasu - przywozicie drzewom opony gruz śmieci.. pewnie po to żeby drzewa nie czuły się takie samotne.. To wszystko z troski o ten "wasz LAS" (napi***m "wasz" małymi bo hipokryzja wielu z tutaj komentujących jest tak wielka, że nie zasługujecie na to żeby sformułowanie "wasz " pisać wielkimi literami (ale sam LAS już na to zasługuje)).
Dodam że sam jestem właścicielem lasu i co roku z lasu przywożę do prywatnego śmietnika kilkaset kg pamiątek po odwiedzinach troskliwych właścicieli (mojego) lasu z wykształceniem dendrologia i leśnictwo.
Kociewianka
Kociewianka 30.01.2021, 12:39
To ja Kociewianka odpowiem tak, wszystko zdewastujcie zalejcie betonem i bedzie git, byl las nie ma lasu i po krzyku. O to ci chodzilo????
Nauka czytania tekstu ze zrozumieniem rozpoczyna się w podstawówce albo…
Nauka czytania tekstu ze zrozumieniem rozpoczyna się w podstawówce albo nawet i w przedszkolu 30.01.2021, 12:57
Proponuje ponownie przeczytac ze zrozumieniem cały artykuł i spróbować odpowiedzieć na nurtujące Panią pytania. Ja w swojej wypowiedzi nic nie napisałem o żadnym betonie dewastacji i tym ze lasu juz nie bedzie. Wytną -nie dewastują. Posadza nowe drzewka i nie będą tam lać betonu..
Pozdrawiam
Kociewianka
Kociewianka 01.02.2021, 07:39
Hehe już ja umiem czytać ze zrozumieniem, jesteś zły że za bardzo zrozumiałam. Obym doczekała się nowych drzewek. Tak sobie i innym spacerowiczom życzę... bo nic innego mi nie pozostało no cóż...
Xx
Xx 01.02.2021, 18:21
Nie jestem zły bo i po co mam być. Lady panstwowe co chwila wycinają różne kwatery i nikt nie robił do tej pory o to hałasu. Przejedz sie w lasy kolo stadniny na szpegawsk i inne gdzie było coś wycięte. Znajdz kwaterę na ktorej po 2 latach od wycinki nie rosną nowe drzewka.
Pozdrawiam !
SebA
SebA 29.01.2021, 10:53
To jest miasto ... a w miescie mieszkaja ludzie a do tego potrzebny jest teren ..
xyxy
xyxy 29.01.2021, 10:37
ekologów nie ma, bo ich nie interesuje klimat, tylko hajs. Nie czują biznesu, nie ma ich tu - proste.
Mineks
Mineks 28.01.2021, 17:30
Za rządów PiS wszystko powycinają i sprzedadzą
Pis peło jedno zło
Pis peło jedno zło 30.01.2021, 12:24
A za PO-PSL nie wycinali ?
Kornik
Kornik 28.01.2021, 15:20
Czy to miejsce będzie , Dobre na nowe osiedla i duże betonowe parkingi...... ?????
Stg
Stg 30.01.2021, 12:27
Raczej nie bo w swietle obowiązujących przepisów gdzie w mapkach był las tam las pozostać musi - w sensie po wycince posadzą nowe drzewka

Pozostałe