Urząd Miasta: Służby odśnieżają miasto na bieżąco

  • 25.01.2021, 12:29
  • UM Starogard Gd.
Urząd Miasta: Służby odśnieżają miasto na bieżąco UM Starogard

Podziel się:

Oceń:

Miejski Zakład Komunikacji we współpracy z podwykonawcami na bieżąco łagodzi skutki niekorzystnej aury na drogach w Starogardzie Gdańskim. Dotychczasowy bilans akcji odśnieżania miasta to ponad 800 roboczogodzin, wypracowanych w trybie 24 godzinnej pracy na dobę przez 4 pługopiaskarki, 6 ciągników i 2 koparko-ładowarki. Od 3 stycznia zużyto ponad 500 ton mieszanki solno-piaskowej.

Służby miejskie, których zadaniem jest odśnieżanie miasta, pracują od 3 stycznia w systemie dwuzmianowym 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia.

Zimowym utrzymaniem objęte są drogi publiczne utwardzone i nieutwardzone z miejscami postojowymi, a także chodniki, ścieżki rowerowe i przystanki komunikacji miejskiej oraz niektóre wewnętrzne drogi niepubliczne.

W pierwszej kolejności i z większą częstotliwością odśnieżane i posypywane są ulice główne, po których poruszają się autobusy miejskie, dalej – wszystkie inne drogi utwardzone i na końcu drogi gruntowe.

– Drogi gruntowe są odśnieżane i posypywane piaskiem doraźnie, uwzględniając zgłoszenia mieszkańców oraz spostrzeżenia MZK. W pierwszej kolejności staramy się reagować na zgłoszenia o oblodzeniu od pieszych, gdyż dla nich takie oblodzenie jest szczególnie niebezpieczne. Groźne jest także oblodzenie występujące na odcinkach dróg gruntowych o znacznym spadku. Także w takich przypadkach staramy się reagować niezwłocznie. Należy jednak podkreślić, że tego typu działania doraźne rozpoczynamy dopiero po zakończeniu pracy pługoposypywarek na drogach utrzymywanych systemowo – podkreśla dyrektor MZK Wojciech Szambowski.

Do odśnieżania dróg w Starogardzie Gdańskim zadysponowano łącznie 18 różnego rodzaju pojazdów: 4 pługopiaskarki odśnieżają drogi główne, 3 ciągniki z pługami odśnieżnymi i i piaskarkami jeżdżą po pozostałych drogach utwardzonych oraz gruntowych. Trzy lekkie pojazdy z pługiem odśnieżają i posypują piaskiem chodniki. W mieście na bieżąco pracują też 2 koparko – ładowarki, które zbierają i wywożą nadmiar śniegu.

Ręcznie odśnieżane są przejścia dla pieszych, schody i trudno dostępne dla maszyn miejsca

Poza odśnieżaniem mechanicznym, w mieście działają ekipy, które ręcznie odśnieżają i posypują piaskiem przystanki autobusowe, przejścia dla pieszych, schody i miejsca trudno dostępne dla maszyn.

Na tę chwilę Miejski Zakład Komunikacji zużył ponad 500 ton mieszanki piaskowo-solnej.

Nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta znajdują się w gestii MZK. Za odśnieżanie dróg krajowych ( ulice: Zblewska, Jagiełły, Sikorskiego i Mickiewicza) odpowiada Obwód Drogowy w Bytoni , za drogi wojewódzkie (ulice: Gdańska, Al. Niepodległości, Pomorska i Pelplińska) – Rejon Dróg Wojewódzkich w Starogardzie Gdańskim, a za drogi powiatowe (ulice: Skarszewska, Lubichowska, Droga Owidzka i odcinek drogi ok. 150 m od drogi krajowej nr 22 w kierunku m. Rywałd) – Powiatowy Zarząd Dróg w Starogardzie Gdańskim. Z kolei część dróg miejskich należy np. do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych.

Należy również pamiętać, że obowiązkiem właścicieli, administratorów i zarządców posesji jest odśnieżanie własnego obejścia, przede wszystkim chodników bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Uprzątnięty śnieg nie może utrudniać ruchu pieszym. Absolutnie nie wolno zrzucać go na jezdnię.

 

Lekki sprzęt odśnieża chodniki

Przypominamy, że:

– działania służb drogowych mają na celu jedynie łagodzenie skutków niekorzystnej aury na drogach,
– w zmiennych warunkach drogowych należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na mostach i wiaduktach, przy zbiornikach wodnych, na terenach zalesionych,
– prędkość należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych.

Apelujemy o:

– zmianę opon na zimowe,
– przepuszczanie pojazdów odśnieżających drogi, które nie są pojazdami uprzywilejowanymi.

 

UM Starogard Gd.

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kaśka
Kaśka 30.01.2021, 17:37
Ale kto to widział? To same bzdury.
JA
JA 27.01.2021, 13:24
Drogi drogami. A po chodnikach chodzić nie idzie Tak jak remonty trochę tu trochę tam
Julia
Julia 26.01.2021, 09:24
Polecam trasę Linowiec- Starogard w obie strony. Droga wygląda jak ser szwajcarski. Mam dosyć czytania, że gdzieś nie jest odśnieżone i brakuje kasy. Pieniędzy na wszystko brakuje, ale dla bezrobotnej patologii na socjale i do Torunia nie zabraknie. Stara ze starym zrobili 4-5 dzieci i już sie napracowali, albo te samotne co każde dziecko z innym to wszystko finansujemy z podatków. Nie pracujesz to nie dostajesz żadnych socjali, łopata i do odśnieżania, a latem do porządkowania ulic i zieleni, nic za darmo!!!.
4Men
4Men 26.01.2021, 17:02
z tymi samotnymi "mamuśkami" to ostatnio plaaaga po prostu!
Nigdy nie wziąłbym baby co ma dziecko z kimś innym.
Ja
Ja 27.01.2021, 11:10
Baby to masz w nosie
igo
igo 27.01.2021, 13:01
obraziła się samotna 30 letnia mamuśka ? Pewnie jakiegoś jełopa szukasz co będzie się brajankiem opiekował ?
Laos
Laos 26.01.2021, 16:49
To po co głosowałaś na PiS?
Leos
Leos 25.01.2021, 20:46
Jaki dyrektor takie odśnieżanie. Nie zapominajmy też że największym problemem jest droga krajowa i to tu najczęściej są najgorsze korki, a utrzymaniem jej zajmuje się wykonawca wybrany przez GDDKiA.
Z drugiej strony ludzie się czepiają teraz o wszystko, szkoda tylko że sami nie spróbują czegokolwiek zrobić tylko telefon w dłoń i dzwonić z roszczeniami.
Podgrzewane chodniki by chcieli i też ciągle coś by się nie podobało
Jak komuś jest aż tak źle i ciężko to z domu do wiosny niech nie wychodzi.
Jakiś kiedyś ludzie po sąsiedzku potrafili wyjść i razem odśnieżyć kawałek drogi czy chodnika dla wspólnego dobra a przy okazji trochę porozmawiać i się zintegrować. A teraz najlepiej wymaga się tylko od innych.
didi
didi 26.01.2021, 05:00
Źle to rozumiesz.
My płacimy ogromne pieniądze na różnego rodzaju składki i od tego są urzędnicy, którzy mają za NASZE pieniądze się tym zająć!.
Ostatnio wspólnie z sąsiadką złożyliśmy skargę na Panią sprzątającą klatkę, bo zrobiła to totalnie na odpier....
Płacimy za to ! To ma być zrobione dobrze!

I swoją drogą bardzo dobrze, że ludzie dzwonią i narzekają!
Sławek EU09
Sławek EU09 25.01.2021, 15:48
Starogard Gd. to wyjątkowa miejscowość. Czy jest odśnieżony czy nie ,jakość życia w nim jest tak samo niska.
niewaszstarogardzianin
niewaszstarogardzianin 25.01.2021, 15:00
najśmieszniejsze jest to tłumaczenie, że niektóre drogi nie są w ich zarządzie... ok ale kto jest gospodarzem miasta (czyj to w końcu jest Starogard?). jak zarządca nienależycie realizuje swoje obowiązki to go przywołaj prezydencie do porządku chyba masz do tego jakieś narzędzia. bo tak to wygląda na zabawę dzieci w przedszkolu: "to prawda naszczałem w gacie ale on jest gorszy bo nas..ł w pieluchę"
Bonio
Bonio 25.01.2021, 13:08
W Starogardzie nic nie jest tak jak powinno, jeśli chodzi o jednostki czy spółki miejskie. Odśnieżanie, śmieci, MZK, Statkom...Przyznawanie nagród dyrektorom idzie najlepiej

Pozostałe