Dzieci klas I - III wróciły do szkół

  • 20.01.2021, 12:31
  • redakcja
Dzieci klas I - III wróciły do szkół

Podziel się:

Oceń:

W poniedziałek 18 stycznia uczniowie klas I-III szkół podstawowych, a także uczniowie szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym. Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, nadal będzie można realizować praktyczną naukę zawodu w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego nadal będą uczyć się zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego. Jak informują dyrekcje szkół podstawowych w regionie, placówki są gotowe na wznowienie nauki. A co na to rodzice?

W okresie od 18 do 31 stycznia nauka w klasach I-III szkoły podstawowej ma odbywać się stacjonarnie.
- Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom, opracowaliśmy wytyczne MEiN, MZ i GIS w sprawie reżimu sanitarnego dla tych klas – zapewnia MEN.
Do nauki stacjonarnej powracają również wychowankowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.
- Podobnie jak przed feriami dyrektorzy szkół podstawowych specjalnych w zakresie dotyczącym klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, decydują o trybie nauczania i prowadzenia zajęć – wyjaśniają przedstawiciele ministerstwa.
Ograniczenie funkcjonowania, tak jak do tej pory, nie będzie dotyczyło szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii ze względu na specyfikę ich działania.

Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe
Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.
- Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych – wyjaśnia minister edukacji. - Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, nadal mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu – dodaje.

1640 dzieci w Starogardzie
Jak informuje Urząd Miasta, do szkół w mieście wróciło 1640 dzieci. Zajęcia są tak organizowane, aby do minimum ograniczyć kontakt dzieci poza grupami klasowymi. W częściach wspólnych obowiązywać będzie nakaz zasłaniania ust i nosa.
- Dla pewności i w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych oraz ich wychowawców, nauczyciele uczący i wspomagający oraz pracownicy administracyjni, którzy będą sprawować opiekę nad szkołą i uczniami, poddali się testom na obecność koronawirusa. Testy przeprowadziła Powiatowa Stacja Epidemiologiczna w Starogardzie Gdańskim. Do pracy z dziećmi dopuszczone zostały osoby z negatywnym wynikiem – zapewniła Magdalena Dalecka, rzecznik prasowy prezydenta miasta. Wraz z rozpoczęciem nauki stacjonarnej, w szkołach otwarte zostaną świetlice dla dzieci. Uczniowie otrzymają również ciepły posiłek.

Co myślą rodzice i nauczyciele?
Nauka dzieci w szkolnych ławkach, choć od dawnych czasów była czymś oczywistym, budzi obecnie wiele kontrowersji, a zdania rodziców i nauczycieli są podzielone.
- Na pewno będzie nam rodzicom łatwiej. Będziemy mogli zająć się swoimi obowiązkami zawodowymi – mówi Czytelniczka Agnieszka, mama dwójki uczniów. - Dzieci ciągle pytały, kiedy będą mogły pójść do szkoły, zobaczyć się z koleżankami i z panią. Uważam, że nauka zdalna nie jest tak skuteczna jak nauka w budynku szkoły – tam dzieci mogą się skupić i bardziej się angażują – uważa.
- Jakość nauczania zauważalnie spadła. Starsze dzieci wykorzystują fakt, że nikt ich nie pilnuje, przez co średnia ocen diametralnie się poprawiła. Nie da się ukryć, że młodzież wspomaga się książkami, Internetem, czy radą starszego rodzeństwa lub rodziców. W szkole takich możliwości nie ma, trzeba się więc bardziej przykładać do nauki. Inaczej jest w przypadku uczniów młodszych klas – oni bardziej się angażują i przykładają – przyznaje nauczyciel matematyki jednej ze starogrdzkich szkół, który zapytany o ciągłe zmiany decyzji rządu nie komentuje sprawy, kwitując krótko: dziś jest tak, jutro będzie inaczej. Nikt nie wie czego się spodziewać.

 

_redakcja

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kaśka
Kaśka 20.01.2021, 18:44
TERAZ NIE TRZEBA PŁACIĆ OPIEKI. KASA ZAOSZCZĘDZONA I O TO CHODZI. A RODZICE KOMBINUJĄ KTO I JAK ZAJMIE SIĘ DZIECKIEM JAK JA NA 6 DO PRACY. I ONI CI RZĄDZĄCY MAJĄ NAS RODZICÓW DALEKO W D---IE. KIEDYŚ IM PODZIĘKUJEMY.
...
... 20.01.2021, 12:45
Wsparcie UM dla szkół zerowe, każdy musi sobie radzić sam !!!

Pozostałe