Program budowy 100 obwodnic - stan realizacji

  • 08.01.2021, 13:23
  • redakcja
Program budowy 100 obwodnic - stan realizacji

Podziel się:

Oceń:

W 2020 roku GDDKiA podpisała umowy na realizację trzech obwodnic z rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (PB100). - Dla dziesięciu obwodnic trwają przetargi na realizację, dla kolejnych 32 szukamy wykonawców dokumentacji projektowej, a dla 55 obwodnic trwają przygotowania do ogłoszenia przetargów na dokumentację lub uzgodnienia programów inwestycji przez Ministra Infrastruktury - czytamy w komunikacie. Dla obwodnicy Starogardu w ciągu drogi krajowej nr 22 gotowa jest dopiero dokumentacja STEŚ.

W komunikacie zamieszczonym przez GDDKiA czytamy:

W ramach Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. 

Najważniejsze liczby w pierwszym roku PB100 - stan obecny
W realizacji są trzy obwodnice o łącznej długości 19,9 km i wartości 420 mln zł. Obecnie prowadzimy postępowania przetargowe na realizację kolejnych dziesięciu obwodnic o łącznej długości 87,2 km i wartości ok. 1,9 mld zł. 

W najbardziej złożonym i wymagającym etapie przygotowania jest 87 obwodnic o łącznej długości ok. 744,1 km. 

 

- W lutym 2020 r. ogłosiliśmy nowy rządowy program: Program budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030. Potrzeby polskich GDDKiA miast i miasteczek w zakresie budowy obwodnic są bardzo duże. Rząd odpowiada na postulaty lokalnych społeczności. Każda obwodnica oznacza wyższy poziom bezpieczeństwa na ulicach i niższy poziom zanieczyszczenia. Dlatego realizujemy ten Program z pełnym przekonaniem i determinacją - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

 

- Wyższy poziom bezpieczeństwa i niższa emisja spalin jest możliwa dzięki rozdzieleniu ruchu tranzytowego od ruchu lokalnego. Kierowcy, korzystając z obwodnic, omijają poszczególne miejscowości, a co za tym idzie szybciej i bardziej komfortowo mogą pokonać zaplanowaną trasę. Z kolei mieszkańcy miejscowości, które zyskają nowe obwodnice, będą mogli cieszyć się większym bezpieczeństwem, mniejszym hałasem, lepszą jakością powietrza. Bez nowych obwodnic nie da się tego zrobić. Dlatego w przyszłym roku oddamy do ruchu nowe obwodnice i ogłosimy kolejne przetargi na ich realizację - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. 

 

Przygotowanie i przetargi w szczegółach 

Obecnie ogłoszone są 42 postępowania przetargowe. 10 przetargów na realizację zadań o łącznej długości 87,2 km oraz 32 na dokumentację dla zadań o łącznej długości około 230 km. 55 zadań o łącznej długości ok. 436 km jest na etapie przygotowania, co oznacza, że trwają prace zmierzające do ogłoszenia przetargu na dokumentację lub trwają uzgodnienia programów inwestycji przez Ministra Infrastruktury. 

W opracowaniu jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej dla 29 zadań. 

Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 (6 km) trwa opracowywanie projektu budowlanego i projektów wykonawczych - w grudniu podpisaliśmy umowę z wykonawcą. Również w grudniu br. ogłosiliśmy przetarg na opracowanie Studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (STEŚ-R) dla budowy obwodnicy Sidziny w ciągu drogi krajowej nr 46. 

Pierwsza połowa grudnia to kolejne ważne etapy w postępowaniach przetargowych. Poznaliśmy oferty w przetargu na dokumentację dla czterech obwodnic w woj. kujawsko-pomorskim. Są to obwodnice Nowej Wsi Wielkiej, Strzelna, Brześcia Kujawskiego oraz Kowalewa Pomorskiego. W województwie małopolskim poznaliśmy oferty złożone w ramach postępowania przetargowego na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28. 

Na początku listopada br. poznaliśmy oferty złożone w przetargach na opracowanie Studium korytarzowego i STEŚ-R dla obwodnic Wielunia oraz Łowicza.  

W województwie śląskim podpisaliśmy umowy na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy obwodnic Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów w ciągu drogi krajowej nr 78. 

Jesienią tego roku ogłosiliśmy również przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Sztumu w ciągu DK55 w woj. pomorskim oraz obwodnic Kruszwicy w ciągu DK62 oraz Lipna w ciągu DK67 na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. 

 

Dla pięciu zadań trwa opracowanie dokumentacji STEŚ. Są to obwodnice Kalisza w ciągu DK25, Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu DK15, Stargardu w ciągu DK20, Głogowa w ciągu DK12, Kaczorowa w ciągu DK3 oraz Brzezin w ciągu DK72 i Błaszek w ciągu DK12. 

 

Obecnie trwają prace nad opracowaniem Koncepcji programowej dla obwodnicy Tarnowa w ciągu DK73, zaś projekt budowlany jest opracowywany dla obwodnicy Wadowic w ciągu DK28 i Dzwoli na DK74. 

Dokumentacja STEŚ jest gotowa dla obwodnic: Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22 i Srocka na DK12 oraz trzech na DK73: Pilzna, Jasła oraz Brzostka z Kołaczycami. 

W grudniu podpisaliśmy umowy na realizację trzech obwodnic LipskaSmolajn i Wąchocka.  

W tym roku oprócz trzech ww. obwodnic (umowy podpisane w grudniu br.) ogłosiliśmy również przetargi na realizację obwodnic Brzezia w ciągu DK25, Pułtuska w ciągu DK61 (obie w systemie tradycyjnym) oraz w systemie Projektuj i buduj - Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22, Suchowoli i Sztabina w ciągu DK8, Grzymiszewa w ciągu DK72, Żodynia w ciągu DK32 i Gostynia w ciągu DK12, Szczecinka w ciągu DK20 oraz Gryfina w ciągu DK31. 

 

Witamy 2021 rok…
W ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy ogłosimy postępowania przetargowe na realizację kolejnych obwodnic. Będą to m.in. obwodnica m. Dzwola w ciągu DK74, obwodnica Strykowa w ciągu DK32 oraz obwodnica m. Kostrzyn nad Odrą na DK31. 

 

Cel
Podstawowym celem budowy obwodnic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast i miasteczek. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo kierowców i podróżnych, a także mieszkańców poszczególnych miejscowości. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. 

 

 

_redakcja

Zdjęcia (1)

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

RAF
RAF 15.01.2021, 08:29
Jeszcze raz napisze. Powinna być to droga dwujezdniowa. Co roku przybywa nam kilka tysięcy aut w powiecie. A tu projekt na drogę 2+1. Co za bzdura!! nikt nie myśli przyszłościowo?? Projektant chyba nie ma prawa jazdy!
adamek
adamek 12.01.2021, 17:59
Obwodnicy nie było i nigdy nie będzie.To tylko zasługa Włodarzy. Obiecują a tak naprawdę mają nas gdzieś.Ważne że kasa im co miesiąc wpływa na konto.
A22
A22 12.01.2021, 10:33
rozliczyć obiecywaczy za brak obwodnicy...
Mila
Mila 12.01.2021, 06:12
Przeprowadzam się do Wąchocka!
Antifa
Antifa 11.01.2021, 11:10
Obiecanki cacanki a obwodnica tylko na papierze.
Pajace i sasiny
Proca
Proca 09.01.2021, 08:14
Litości, obwodnica Sztumu???. Przyznaję, ładne to miasteczko ale trochę rozsądku w wydawaniu publicznych pieniędzy.
Co dalej, obwodnica Bączka, obwodnica Janina, obwodnica Dąbrówki?
tutam
tutam 09.01.2021, 14:44
W Niemczech nawet wiele wsi ma obwodnice. Ale ile razy o tym piszę, to zawsze dostaję kretyńską odpowiedź "to się tam przeprowadź"..
tytam
tytam 09.01.2021, 16:36
To się tam przeprowadź jak ci się przejazd przez nasze wiochy nie podoba.
tutam
tutam 09.01.2021, 21:24
Wiele pozornie małych miasteczek ma powierzchnię większą niż nasz Starogard. Nie mierz wszystkich jedną miarą - nie wiesz jak ciężki transport ciężarowy może zrujnować życie w niejednym miasteczku 10-tysięcznym.

Pozostałe