Na targu. Klementynki, „bezruch” i dobre info z tarczy 6.0

  • 07.01.2021, 15:17
  • Janusz Rokiciński
Na targu. Klementynki, „bezruch” i dobre info z tarczy 6.0 Janusz Rokiciński

Podziel się:

Wtorek, 29 grudnia, był ostatnim targowym dniem w 2020 r. Wyjątkowo paskudna pogoda (zimno i deszczowo) zniechęciła do handlowania i kupowania.

Na targowisku miejskim handlowano na kilku stoiskach warzywami i owocami, na jednym zniczami. Czynne też było stoisko ze swojskimi wyrobami wędliniarskimi. Nie było „rybaków” i handlujących przemysłówką.  
Na straganach
- Od rana sprzedałam trochę mandarynek – mówi szefowa rodzinnego stoiska. - Głównie Klementynki – 5 zł  zł/kg
Teraz ciekawostka. Jak podają portale (wprost.pl i technologzywnosciradzi.pl) Klementynka jest najprawdopodobniej krzyżówką mandarynki i słodkiej pomarańczy. 
Mała, słodka mandarynka jest praprzodkiem pomarańczy, bardziej odpornym na zimno w porównaniu z większymi odmianami słodkich pomarańczy. Klementynki to najmniejszy członek rodziny mandarynek, ich skórka jest gładsza, bardziej pomarańczowa, błyszcząca. Są słodsze i bardziej okrągłe niż mandarynki. I wyjątkowo łatwe do obierania. Składają się z 8-14 cząstek, nie posiadają nasion (wyjątek odmiana Monreal, większa niż odmiany bez pestek, i słodsza w smaku). 

Ceny owoców i warzyw: gruszka - 6 zł/kg, jabłko 2,50 - 4,50 zł/kg, papryka – 9 zł/kg , pomarańcze - 6,50 zł/kg, kalafior 7-8 zł/szt., kapusta - 3zł/szt., śliwka suszona z pestką - 20 a bez pestki 25 zł/kg, suszone jabłuszka - 25 zł/kg, pomidor – 10  a malinowy 16 zł/kg, ziemniaki worek (15 kg) – 15 zł. 

„Bezruch” a sprzątać trzeba
- Ruchu to wam nie zazdroszczę. Cały czas dziś tak marnie? - pytam grupkę kupców, żywo rozprawiających na sobie znany temat. - Pani Ania „na owocach” mówiła, że po 10.00 trochę klientów było. A u was? 
- Słabo – odpowiada popijając kawę kupiec. Twarz znajoma, ale imię gdzieś mi uciekło. 
- Czyli psa by nie wygonił, ale redaktor przyszedł. Wszystkiego wam dobrego na ten 2021.
Na kolejnym stoisku („na rogu”) brukiew – 3,50, a jabłuszka od 2,50 zł/kg.
- Słaby ruch to i pracy przy sprzątaniu będzie mniej – zagaduję pracownika obsługi targu, w zielonym kombinezonie, z maseczką „Lechia” na twarzy. 
- Ruch mniejszy, trzecia część albo i mniej handluje, ale posprzątać trzeba - odpowiada kibic drużyny z Traugutta i pakuje na wózek kolejny worek ze śmieciami.

Dobre info
- Na zarządzie podjęliśmy decyzję o zwolnieniu handlujących na targu z opłat, od stycznia 2021 – poinformował mnie, 30 grudnia, wiceprezydent Tadeusz Błędzki. - Pan redaktor otrzymuje tę informację jako pierwszy, bo znamy pana zainteresowanie tematem targu. - Zwolnienie dotyczy wszystkich, bez wyjątku, handlujących do tej pory na naszym targowisku. 
Zwolnienie jest związane z tarczą 6.0 i będzie trwało na czas jej obowiązywania. 

Więcej w najnowszym (1/1602) numerze Gazety Kociewskiej. Polecam red. Janusz Rokiciński

Janusz Rokiciński

Zdjęcia (3)

Komentarze (0)


Pozostałe