Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

  • 20.11.2020, 20:00
  • Janusz Rokiciński
Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

Podziel się:

Oceń:

Jak co roku, pułkowe święto Szwadronu Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich było okazją wręczenia wielu odznaczeń, podziękowań i wyróżnień dla osób szczególnie zasłużonych dla kultywowania tradycji kawaleryjskich pułku (ich wręczenie nastąpi w pozwalającym na to czasie).

Tegoroczne Święto Pułkowe odbyło się 14 listopada i było pod wieloma względami nietypowe. Przesunięte z czerwca na listopad, ze względu na panującą pandemię koronawirusa SARS-COV-2 musiało odbyć się w formie transmisji online (www.facebook.com/2PSzR).
- W uroczystości, online, uczestniczyło ponad 6 tysięcy widzów. W poniedziałek transmisja miała na Fb już ponad 10 tys. odsłon - mówi plutonowy Dariusz Michalski, szef kancelarii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. - Jedynym gościem przybyłym na uroczystości był gen. dyw. Marek Sokołowski – Inspektor Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Reprezentujący dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała Jarosława Mikę  
generał Sokołowski podziękował szwoleżerom za przykładną działalność na rzecz tradycji, historii, oręża i piękne świadectwa umiłowania Ojczyzny, które docenia Armia Polska.

Awanse i podziękowania
Jak co roku podczas akademii wyróżniano osoby i instytucje, które aktywnie wspierają kultywowanie tradycji kawaleryjskich oraz prezentują patriotyczną postawę. Były także awanse w pułku. Na rozkaz dowódcy szwadronu, na stopień kaprala w korpusie podoficerów kawalerii ochotniczej mianowany został szwoleżer Tomasz Sojka.
Podczas transmisji akademii obejrzeliśmy, przygotowane na tę okazję, inscenizacje przedstawiające dzieje szwoleżerów od czasów legionowych, aż po walki w czasie II wojny światowej.
Czymś wyjątkowym była inscenizacja poetycko-historyczna, w wykonaniu znanych aktorów - Doroty Landowskiej i Mariusza Bonaszewskiego, na temat Józefa Piłsudskiego i jego żony,  Aleksandry Szczerbińskiej.

Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

 

Janusz Rokiciński

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bolo
Bolo 20.11.2020, 22:59
Awanse i podziękowania...za co?
Za nasze pieniądze?
Lolo
Lolo 20.11.2020, 20:24
Kogoś to obchodzi?

Pozostałe