Wieczorek z kulturą żydowską

  • 22.11.2020, 19:45
  • Janusz Rokiciński, współpraca Mirka, Monika
Wieczorek z kulturą żydowską

Podziel się:

Oceń:

W Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach, 6 listopada, odbył się Wieczorek Kultury Żydowskiej zorganizowany przez grupę „Exodus” w ramach projektu Kaliskie Inicjatywy Kulturalne 2020.

Wieczorek Kultury Żydowskiej  zwieńczył dwumiesięczny  projekt „Kultura żydowska w historii, świętach i tradycji świętach” składający się z trzech bloków tematycznych: historycznego, taneczno-teatralnego i kulinarnego.

Projekt
uzyskał dofinansowanie (5.383 zł.) ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2020. Jego realizatorem była  grupa nieformalna „Exodus” w składzie: Anna Ałanowska, Anna Kurkowska i Beata Zaręba (koordynator).
Trzy wykłady, poświęcone dotyczące historii narodu żydowskiego, poprowadzili studenci teologii biblijnej: Beata Walas, Kamila Kozak i Szymon Furczyk. Katarzyna Wachowicz (historyk) poprowadziła dwa wykłady dotyczące historii judaizmu oraz Żydów w Polsce i na Kociewiu.
Podczas dziesięciu warsztatów taneczno – teatralnych, dwunastoosobowa grupa, pod kierunkiem Marzeny Mikołajskiej, przygotowała przedstawienie ”Bądź gotów!” nawiązujące do tradycji wesela judaistycznego (na podst. Ewangelii św. Mateusza).  
Elwira i Wiktor Sztefura (z Bytonii) poprowadzili cztery warsztaty kulinarne (kuchnia koszerna).

Wieczorek
W piątek (6 listopada) zaproszeni do GOK goście mieli okazję poznania nie tylko kultury, ale i  kuchni żydowskiej, i obejrzeli spektakl „Bądź gotów!”. Na stołach był koszerny poczęstunek: jabłecznik żydowski, takaż zupa dyniowa i czulent - tradycyjne danie spożywane w szabat czyli  wolno gotowany gulasz, którego głównymi składnikami są: koszerne mięso, fasola lub ciecierzyca, kasza jęczmienna lub jaglana), cebula i czosnek. Czasami do czulentu są dodawane ziemniaki, gotowane jajka lub knedle. W Kaliskach podano czulent w wersji wegetariańskiej.
- W spotkaniu, zgodnie z reżimem sanitarnym, nie mogło uczestniczyć więcej niż 30 gości i tylu było. Dla niektórych było to pierwsze tak bliskie spotkanie z kulturą żydowską i było widać tę fascynację. Mnie najbardziej zainteresował wykład o przywiązaniu do zasad religijnych i oddaniu się tym zasadom w ciągu codziennego postępowania - wspomina dyr. GOK Mirosława Borucka. - Mamy w gminie grupę osób zainteresowanych takimi spotkaniami. Grupa nieformalna „Exodus” to aktywna grupa, mająca wiele pomysłów dotyczących różnych tematów kulturalno - religijnych. Ich pomysł „wpasował się” w nasz nabór w ramach projektów, i dostał dofinansowanie.
- Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym projekcie, mocno nas wspierali. Dziękujemy Komisji oceniającej za wybór naszej inicjatywy do dofinansowania - dodają członkowie Grupy „Exodus”.

 

Janusz Rokiciński, współpraca Mirka, Monika

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czytelnik
Czytelnik 28.11.2020, 11:41
Bardzo dobra i kształcąca inicjatywa Kaliskich Inicjatyw Kulturalnych 2020! Warto przypominać historię i kulturę narodu żydowskiego, który na ziemiach polskich - wspólnie z Polakami - żyje już od niemal 1000 lat. Naprawdę warto!
A propos nazwy: moim zdaniem, chyba bardziej adekwatna byłaby nazwa - WIECZÓR (zamiast Wieczorek) KULTURY ŻYDOWSKIEJ.
Dziękuję za inicjatywę.
gość
gość 24.11.2020, 02:19
To GOK nie zamknięty ? Hmm... ?
nina
nina 23.11.2020, 16:30
czy wy nie macie już na co wydawać społecznych zlotówek ???
kociak mruczek
kociak mruczek 23.11.2020, 16:04
do izraela tych przebierańców , z naszą kulturą nie ma to nic wspólnego - aj , waj
,
, 25.11.2020, 16:56
właśnie że ma.
księgowy
księgowy 23.11.2020, 16:08
a jak jeszcze dostali na te breweryje dotacje , to należy ich kontrolować i rozliczyć finansowo , a na marginesie niech się nauczą śpiewać nasze kolędy...

Pozostałe