środa, 24 kwietnia 2024 00:55
Reklama

Miasta strzeże 66 kamer. Tylko do połowy września tego roku ujawniły one 681 wykroczeń

W mieście, pomimo ogromnej liczby kamer, dochodzi do wielu wykroczeń, a nawet przestępstw. Często zaobserwować można demoralizację dzieci, która ma miejsce na placach zabaw, na co podczas jednej z ostatnich sesji zwrócił uwagę radny Marek Jankowski. Jak wynika z naszych obserwacji, bez poinformowania telefonicznego odpowiednich służb, operator monitoringu często nie reaguje – tu nasuwa się pytanie, czy kamery faktycznie działają? Takie pytanie skierowaliśmy do Urzędu Miasta.
Miasta strzeże 66 kamer. Tylko do połowy września tego roku ujawniły one 681 wykroczeń

- Wszystkie kamery na terenie miasta działają prawidłowo. Oczywiście, jak w przypadku każdego   urządzenia technicznego, zdarzają się awarie. Do tej pory odnotowano dwie - pojedynczych kamer, które niezwłocznie zostały usunięte – mówi Magdalena Dalecka, rzecznik prezydenta miasta. - Jeśli   chodzi o przepływ informacji, należy podkreślić, że zadaniem operatora miejskiego sytemu monitoringu jest wyłącznie obserwacja monitorowanych obszarów miasta. Telefony w
Straży Miejskiej odbiera wyłącznie dyżurny, który dzieli pomieszczenie z operatorem
monitoringu. W związku z tym na bieżąco otrzymuje informacje o zaobserwowanych
wykroczeniach i natychmiast przekazuje je do interwencji – tłumaczy.

- Interwencje wykonywane są na bieżąco niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia. Jedyną przyczyną nie wykonania ich bezpośrednio po zgłoszeniu jest rozproszenie patroli straży po mieście w związku z innymi czynnościami  służbowymi i niemożnością szybkiego przemieszczenia się patrolu z jednego miejsca miasta na drugi – wyjaśnia Dalecka.

 

-  Ile kamer monitoruje miasto?
- Miasto monitoruje 66 kamer. 9 z nich znajduje się wewnątrz budynku Dworca PKP .


- Czy kamery w Parku Nowe Oblicze włączone są do systemu miejskiego monitoringu?
Jeśli tak, dlaczego operator ignoruje rażące zachowania młodzieży? - Kamery monitorujące Park Nowe Oblicze są włączone do miejskiego systemu
monitorowania, jednakże z uwagi na to, że są to kamery stacjonarne, obszar monitoringu jest ograniczony.  Jeszcze  w tym roku  Miasto planuje zainstalować na obszarze parku kamerę obrotową z przesyłem sygnału po kablach światłowodowych, co zwiększy zakres monitoringu, umożliwi szybszą reakcję patroli straży miejskiej i poprawi system dokumentowania popełnianych tam wykroczeń.

- Jaki jest roczny koszt utrzymania całego systemu przez miasto?
- Roczny koszt utrzymania miejskiego systemu monitoringu to ok. 100 tys. zł.

- Ile wykryto przestępstw lub wykroczeń dzięki kamerom?  
- Z pomocą monitoringu w roku 2019 ujawniono 835 wykroczeń i podjęto interwencję w tychsprawach. Dodatkowo 63 nagrania zostały przekazane KPP Starogard Gdański w związku z prowadzonymi przez nią sprawami. W roku bieżącym do dnia 16 września  kamery zanotowały 681 wykroczeń, 59 nagrań przekazano policji.

 


Podziel się
Oceń

Reklama