Nasz Powiat - dodatek specjalny Gazety Kociewskiej

  • 14.10.2020, 10:17
  • redakcja
Nasz Powiat - dodatek specjalny Gazety Kociewskiej

Podziel się:

Jakimi sukcesami w tym miesiącu mogą pochwalić się nasze gminy? Jakie inwestycje oddano do użytku mieszkańcom, a jakie właśnie się rozpoczęły? Komu udało się pozyskać fundusze unijne? Jakie wydarzenia miały miejsce w ostatnich dniach? Komu wręczono nagrody i podziękowania? I wreszcie w jakiej gminie powstał kolejny piękny mural naszych zdolnych artystów z Kociewia? - Tego wszystkiego dowiecie się w najnowszym wydaniu Gazety Kociewskiej! Poniżej skrót wybranych newsów.

ZBLEWOZaglądamy na plac budowy nowego przedszkola w Zblewie, gdzie od końca sierpnia trwają intensywne prace.

Mieszkańcy bardzo się cieszą z tej inwestycji i żywo interesują się postępami prac. A te idą zgodnie z planem. Wykonane zostały już niwelacyjne prace ziemne, nasypy oraz częściowa wymiana gruntu pod budynkiem przedszkola. Obecnie wykonywane są fundamenty. Zbrojenie fundamentów zostało wykonane poza placem budowy i przyjechało gotowe do ułożenia, co warto podkreślić, bo miało to pozytywny wpływ na szybkość i bezpieczeństwo prac na budowie. Fundamenty zostaną zabezpieczone izolacjami przeciwwilgociowymi oraz termicznymi. Umowny termin zakończenia tego etapu prac to 30 listopada 2020 r. Roboty wykonuje Polbud S.C. Grzegorz Piątek & Patrycjusz Szachta ze Zblewa.

Budowa nowego przedszkola realizowana jest w sąsiedztwie miejscowej szkoły (Placu 700-lecia) i była możliwa dzięki staraniom Gminy o dofinansowanie tego projektu. Przypomnijmy, iż środki na I etap budowy przedszkola przekazał Gminie Zblewo Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Gmina opracowała i złożyła już wniosek o dofinansowanie kolejnego etapu prac, który obejmie dokończenie budowy i wyposażenie obiektu.

Trwa modernizacja oczyszczalni w Zblewie. Z każdym dniem prace postępują.

Przypomnijmy, iż roboty prowadzono są tu dwutorowo: przy budowie nowego budynku socjalno-biurowego oraz na samej oczyszczalni. Prace są już mocno zaawansowane: ostatnio tj. we wrześniu i na początku października został wykonany wykop pod bioreaktory oraz wylano już płytę fundamentową. W tej chwili wykonywane jest tam szalowanie ścian. Natomiast jeżeli chodzi o osadniki wtórne to studnie zostały zapuszczone do wymaganego poziomu oraz została wylana betonowa poduszka pod płytę denną. Warto zaznaczyć, iż mimo trwających, skomplikowanych prac oczyszczalnia cały czas pracuje na bieżąco.

Również budynek socjalno-biurowy pięknieje w oczach! Zostało zakończone już bowiem stawianie ścianek działowych (...)


Fot. Budownictwo Przemysłowe Gworek


SKARSZEWY. Plac zabaw jak marzenie. W ramach rewitalizacji, przy ul. Grobla Mickiewicza powstał nowoczesny i bezpieczny ogródek jordanowski.

Zostały już zamontowane ostatnie elementy tej inwestycji tj. kosze na śmieci i ławki. Pozostaje poczekać jedynie na obiór budowlany i nasi najmłodsi mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać z nowego placu zabaw. Rodzice już się cieszą, że znowu dzieci zapełnią ogródek jordanowski, bo powstał on w miejscu starego placu zabaw. Różnica jest kolosalna. Nowy plac został wyposażony w statek, zamek, linarium oraz huśtawkę wahadło podwójne, lokomotywę, wagonik z dachem, huśtawkę wagową sprężynową, bujak sprężynowy. Na placu powstała nawierzchnia poliuretanowa, ponadto zamontowano monitoring, stojaki na rowery oraz nowe ogrodzenie (...)Mural na 700-lecie Skarszew. W Skarszewach można podziwiać mural upamiętniający 700- lecie nadania praw miejskich.

Mural powstał na ścianie bloku Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Kopernika 4 w Skarszewach, na powierzchni 160 m kw.  Odbioru dokonali Burmistrz Skarszew Jacek Pauli, sekretarz Marcin Byczkowski, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skarszewach Mirosława Moller, przewodniczący Wspólnoty Mieszkaniowej Roman Narloch, Adam Spierewka z GPK oraz starogardzcy artyści wykonujący mural: Magdalena Haras – autorka projektu, Adam Jakub Haras i Józef Olszynka. Zaznaczmy, iż to pierwszy i jedyny, jak dotąd, mural w Skarszewach. Skarszewski projekt został wybrany przez komisję konkursową, w składzie której znaleźli się przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Zachęcamy, aby obejrzeć go na miejscu – barwny mural robi naprawdę spore wrażenie!

BORÓWNO. Biegli i maszerowali w Borównie

Na terenie Ośrodka Borówno Wielkie odbył się po raz piąty Bieg Borówno Cross i marsz Nordic Walking. Długość trasy (jedna pętla) wynosiła 5,5 km. W Borówno Cross prawo startu miały osoby, które urodziły się w 2004 roku i starsze. W biegu na 5,5 km w kategorii open mężczyzn wygrał Mateusz Niemczyk ze Starogardu Gd. z czasem 17:59.78. Drugi do mety dobiegł Michał Derdowski z Mirotek, a trzeci był Grzegorz Kujawski z Pucka. W kategorii open kobiet zwyciężyła Kamila Grzonka z Bytoni z czasem 22:11.98, a na drugim i trzecim miejscu były kolejno Natalia Ruchlewicz ze Sztumu i Katarzyna Butowska ze Starogardu Gd. Najstarszy uczestnik biegu miał ponad 80 lat! W marszu Nordic Walking zwyciężyła Ewelina Gnyba ze Stężycy (33:44.28) na drugim miejscu był Zenek Trela z Żuromina, a na trzecim Edward Stańczak z Malborka.Intronizacja Króla Bractwa Kurkowego. Na rynku odbyła się uroczysta intronizacja nowego króla Skarszewskiego Bractwa Kurkowego im. Św. Jana Chrzciciela, którym jest Arkadiusz Muller.

Intronizacja nowego króla  o przydomku Niezłomny rozpoczęła się od uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Skarszewach, podczas której król i królowa odnowili przysięgę małżeńską. Po uroczystościach sakralnych odbył się przemarsz pod pomnik poległych w latach 1939-1945 mieszkańców Skarszew i okolic, gdzie król Arkadiusz Muller wraz z pierwszym rycerzem Arkadym Grabskim i drugim rycerzem Kazimierzem Krefta złożyli wiązankę kwiatów.

Kolejna część uroczystości miała miejsce na skarszewskim rynku - tam nastąpiło przekazanie władzy oraz wręczenie królowi wilkierza przez burmistrza Skarszew Jacka Pauli. W uroczystościach brało udział wiele bractw i to nie tylko z Pomorza, a ceremonię prowadził podkomorzy z Zamku w Gniewie.

Przypomnijmy, że o tytuł króla kurkowego walczy się podczas tzw. strzelania do drewnianego kura. Ten, kto go strąci otrzymuje najważniejszy tytuł w bractwie. Skarszewskie Bractwo Kurkowe zostało reaktywowane dwa lata temu, a jego początki sięgają XIV wieku. Pierwszym po II wojnie światowej królem został w 2019 r. brat Marcin Woźny.


POWIAT. Warto dbać o swoje serce. 

W tym roku nieco inny charakter miał doroczny Dzień Serca, bowiem z uwagi na sytuację epidemiczną został zorganizowany wirtualnie. Jednym z punktów programu były liczne konkursy. Kto zdobył główną nagrodę i odjechał rowerem?

W konkursach w ramach wirtualnego Dnia Serca było o co walczyć, bowiem można było stać się m.in. właścicielem jednego z dwóch rowerów. Na uczestników zabawy czekały również wejściówki na basen, czy gadżety.
Rower w konkursie „Moje serce bije zdrowo” wygrała Magdalena Labon. Z kolei w konkursie „Zdrowy omnibus” nagrody otrzymali: Krystyna Sójka-Bednarska, Karolina Szlachcikowska oraz Agnieszka Kleynhans. Zwycięzcami w poszczególnych zabawach zostali: Katarzyna Kosiedowska, Beata Pawłowicz, Karolina Szlachcikowska i Łukasz Portee.

W innym z konkursów uczestnicy zabawy mieli pokazać jak bardzo kochają swoje serce. Nagrodą główną był również rower. I miejsce w kat. generalnej zdobyła Michalina Szlachcikowska. W kategorii dzieci nagrody trafiły do Filipa Szlachcikowskiego, Emilii Fryszki oraz Katarzyny Sulewskiej, w kategorii dorośli nagrodzono Annę Trochowską, Jarosława Fryszkę oraz Magdalenę Wolszlegier, a w kategorii senior Wiesławę Reszkę
oraz Leszka Reszkę.

Dzień Serca to wspólna inicjatywa - Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o o, OSiR Starogard Gdański, Medpharma Centrum Rehabilitacyjno - Lecznicze, Salony Rowerowe Szprychy.com
Gratulujemy wszystkim i przypominamy - dbajcie o siebie!Kadencja młodych radnych podsumowana

To było spotkanie pełne dobrego humoru, świetnych wystąpień, pozytywnych przekazów, dobrych emocji i momentów, gdy łezka się w oku zakręciła. Mowa o podsumowaniu pracy młodych radnych w kadencji 2019-2020.

Okazało się, że Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego praktycznie niczego się nie boi. Pewnie i z determinacją radni skupieni w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. działali, nawet gdy świat ogarnęła groźna pandemia. W rezultacie dzięki MRPS odbyło się 30 różnych akcji: kulturalnych, patriotycznych, sportowych, społecznych, czy charytatywnych. Na podsumowaniu obecny był Zarząd Powiatu, co jak podkreślił starosta Kazimierz Chyła, tylko pokazuje jak bardzo dorośli radni cenią pracę młodych, jak bardzo im kibicują i jak bardzo są z nich dumni. Pod wrażeniem działań, jak i organizacji całego spotkania, które prowadził przewodniczący MRPS Filip Jędrysiak, był zarówno wicestarosta Patryk Gabriel, jak i członek Zarządu Wioleta Strzemkowska-Konkolewska. Spotkanie było czasem podziękowań, ale też... rozstań. Aż 19 radnych opuściło bowiem MRPS. Ukończyli szkoły prowadzone przez Powiat starogardzki i pora na inne, bardziej dorosłe życie - studia lub pracę. Obecnie w szkołach trwają wybory nowych radnych, którzy działać będą w szeregach Młodzieżowej Rady Powiatu Starogardzkiego.


BOBOWO. Kolejne dofinansowanie z FDS

Jak poinformował Pomorski Urząd Wojewódzki gmina Bobowo otrzymała 191.800 zł dofinansowania, na przebudowę drogi w Grabowcu i Smolągu. - Umowę z panem wojewodą Dariuszem Drelichem podpisałem we wtorek, 6 października. Przypomnę, że to już drugie wsparcie z funduszu wojewody dla Grabowca. W 2019 roku nasza gmina dostała z FDS 204.000 zł na przebudowę tam drogi - przypomina wójt Sylwester Patrzykąt. - Tegoroczna inwestycja zostanie sfinansowana także z Funduszu Dróg Samorządowych. Drogi budowane w technologii wielootworowych płyt jomb sprawdzają się w naszej gminie.

We wtorek przetarg

- Czekamy na decyzję radnych na dzisiejszej sesji Rady Gminy i jutro ogłosimy przetarg na budowę kilometra drogi w Grabowcu. – powiedział nam w poniedziałek insp. Tomasz Mykowski z UG Bobowo. - Oprócz tego ogłosimy przetarg na budowę dwóch odcinków dróg, po ok. 200 m, w sołectwie Grabowiec w kierunku zabudowań w Smolągu. Łącznie wieś Grabowiec zyska ok 1,5 km dróg z płyt jomb. - Pan wójt liczy, że drogi powstaną jeszcze w tym roku - dodaje pan Tomasz.

Kolejne dobre wiadomości

Aktualnie, z dofinansowaniem od Urzędu Marszałkowskiego, budowany jest półkilometrowy odcinek drogi Grabowo-Maksymilianowo (gmina korzysta tu z dofinansowania na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych). Kolejna dobra wiadomość dotyczy mieszkańców wsi Bobowo. - Do końca miesiąca zostanie oddana do użytku przepompownia ścieków przy ul. Kościelnej – zapowiada wójt Patrzykąt.


fot. Anna Rokicińska


Zachęcamy do współtworzenia dodatku specjalnego i zapraszamy do kontaktu.

_redakcja

Komentarze (0)


Pozostałe