Brud i fekalia. Taki obraz zastają starogardzcy kupcy rano w swoich budach na targu

  • 01.10.2020, 15:51
  • RedJ
Brud i fekalia. Taki obraz zastają starogardzcy kupcy rano w swoich budach… Anna Katarzyna Rokicińska Czasem aż płakać się chce – mówi pani Anna.

Podziel się:

Oceń:

W pierwszy piątek jesieni odwiedziłem kupców handlujących jajkami. Mają problem, bo bezdomni, koczujący w nocy, w ich kramiku, zostawiają po sobie nie tylko zapach ale i spory bałagan.

(...)  Pod górną ladą śpi u nas jeden bezdomny, po lewej na półce, drugi – wyjaśnia Anna. - Przynoszą śmierdzące lumpy i na nich, i pod nimi śpią. Są nieumyci. Zostawiają po sobie taki taki smród, że musimy zaczynać codziennie od sprzątania i dezynfekcji całego stosika. Ubieram rękawiczki i około godzinę sprzątam. Ocet, sześć wiader wody. Czasem aż płakać się chce... 
- Jak oni tu wchodzą?
- Tu gdzie teraz są przednie szyby. Codziennie je zabieramy do domu, bo inaczej by nam poniszczyli. Rozmawiałam o tym bałaganie z radnym Ruśniakiem, może nam pomoże.

A kierownik targu? 
- Wszyscy o tym wiedzą. Te panie od targu, nie mogą nic poradzić. Bezdomni  tu rzygają, sikają, srają, potem klienci nam mówią, że śmierdzi. Od lat to się ciągnie, już od czasów poprzedniego kierownika. Straż Miejska tu jeździ, ale widać za rzadko, mało to daje. Oni wszędzie śpią tam, gdzie są budki – dodaje Piotr. - Codziennie to samo. Dlaczego nie można nic z tym zrobić. Może Policja pomoże. Monitoring jest od strony Kupca. Widać słaby. Niech już by spali, ale żeby nam tak nie brudzili – dodaje Anna.

Targ to własność miasta 
- To jest nie do wytrzymania, co tu się po obiedzie dzieje. Oni są tu już od 18.00. Kiedy przyjeżdżam wieczorem z towarem, to się ich boję - mówi kupiec z pawilonu. Młodzież też tu rozrabia. Jeżdżą wózkami z marketu, rozwalają skrzynki, piją...   
Nasza gazeta poprosiła o interwencję wiceprezydenta Błędzkiego i pana dyrektora MZK. Obaj są od słowa i na pewno kucom pomogą ( o tym za tydzień). 
RedJ

Więcej w nowym wydaniu Gazety Kociewskiej

RedJ

Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Henryck USA
Henryck USA 19.05.2022, 14:08
Polacy...
ado
ado 09.10.2020, 09:13
starkom powinien zajac sie bezdomnymi.
Mieszkanka Starogardu
Mieszkanka Starogardu 09.10.2020, 11:58
W jakim sensie jako odpady wywieźć do Starego Lasu i czy żywcem zawieźć do spalarni czy zakopać żywych na Cmentarzu Komunalnym
dziab dziab
dziab dziab 04.10.2020, 23:28
Podziękujcie temu całemu światowemu LEWACTWU co to każdego bandytę chciałoby gloryfikować i każdego kochać.
Dlatego nie ma co się dziwić, że menelstwo jest bezkarne, bo co mu zrobisz ?
Małolaty do 16 r.ż jest bezkarne, bo co mu zrobisz.
Pół biedy, że w mieście nie mamy problemu z "ciemnoskórymi", bo ci też byliby bezkarni.
Menela kopa w d**e i tyle.
I tak mają dobrze, bo WYSTARCZY, że pójdzie do np. MOPSu to pomogą mu z mieszkaniem i znajdą mu pracę.
No jo, ale w ośrodkach nie można chlać...
Karol
Karol 05.10.2020, 03:52
Żyjemy w czasach, w których sztucznie wywołuje się problemy,żeby potem szukać niby rozwiązania.Ludzie lądują na ulicy, ze względu na brak pracy, nie spłacone kredyty, choroby itp.Najpierw daje się ludziom socjale a potem narzeka na wzrost patologii, przemoc i inne przestępstwa żeby potem otwierać centra pomocy rodzinie.Pracownicy Mopsów sami przyznają że bezdomni nie chcą ich pomocy, to po co obsadzane są coraz to nowe stanowiska?.Jeśli ktoś całe życie zbijał bąki to żadna emerytura mu się nie należy żadnych pijackich rent i emerytur.Skoro mamy wolność i nikogo nie można zmuszać do pracy, to dlaczego dokładamy się w podatkach do utrzymania tych co mogą ale nie chcą pracować.Bezdomnym dać skierowanie na przymusowy odwyk i pracę, jak nie wyrazi zgody nie dawać żadnej pomocy.Niestety muszę iść do pracy i zasuwać na ten cyrk dookoła.
Oooo!!
Oooo!! 09.10.2020, 15:00
Bezdomność to nowa jednostka chorobowa, że trzeba ją leczyć?
Halina
Halina 04.10.2020, 13:07
Kilka lat temu wczesnym rankiem zawiozłam męża i teścia w sobotę do przychodni na Hallera.Zaparkowałam auto i po czasie wyszedł z parku zaniedbany facet zamroczony pewnie alkoholem i zaczął oddawać czynność fizjologiczną w miejscu publicznym.Sądząc po wyglądzie i ubraniu to jakiś bezdomny.Żenujący widok,tak ich dalej brońcie, to na środku ulicy będą oddawać mocz i kał, a jak będzie miał potrzebę to pewnie niech pofigluje z kobietą bo gdzie ma to robić.Leczenie i praca innej możliwości nie ma.
nie rozumiem
nie rozumiem 09.10.2020, 14:58
Komu oddawał tą czynność? Sam nie mógł?
xcxc
xcxc 04.10.2020, 11:42
A może by tak toalety gdzieś zainstalować, póki co są tylko te w galeriach. Publicznych toalet w mieście- oprócz tej koło poczty - nie ma. Skoro nie ma, to załatwiają się gdzie popadnie, choć to ludzie a nie zwierzęta. Gdzieś muszą. Tak więc panowie rajcy do dzieła, zadbajcie o taki drobiazg.
zen
zen 04.10.2020, 17:02
toaleta przy parku to porażka gdyż w weekendy zamknięta, park niby ładny a jak się zachce za potrzebą to toalety zamknięte :) - no cóż jakie miasto i prezydent tak czynne toalety :))))
jaasnee..
jaasnee.. 05.10.2020, 18:12
Oczywiście ! miasto i prezydent... a poza tym wszyscy zdrowi? Jeszcze trochę a obwinisz go o brak rozumu. Twojego. Gdyby każdy prezydent chciałby się zajmować wszystkim, to życia by mu nie starczyło . Od tego są odpowiednie służby, które powinny zadbać i rajcy, o których napisano wyżej.
DPS
DPS 03.10.2020, 21:25
Skoro ta Pani z takim zapałem i bez obrzydzenia sprząta po tym bezdomnym, to może jej powołaniem byłoby się zatrudnić w jakimś DPSie?
Takich ludzi nam brakuje.
Zapraszamy.
Anonim
Anonim 03.10.2020, 15:21
To nie jest kwestia kto jaki jest z handlujących tylko kwestia że trzeba coś z tymi bezdomnymi zrobić
annonim
annonim 03.10.2020, 20:22
coś.. czyli co....wolny czlowiek... moze takie zycie wybral.. nie ma przymusu
Ja
Ja 04.10.2020, 20:18
W glowe sie puknij, kto takie zycie wybiera.Bieda i brak srodkow do zycia.
Chyra
Chyra 03.10.2020, 14:45
Znam pana z tego stoiska,nie należy do miłych raczej bije od niego negatywna energia
Miła pani
Miła pani 02.10.2020, 19:10
A co na to sanepid?
Mila pani
Mila pani 02.10.2020, 17:14
Tak wogole to wladze starogardu chociaz zadbaliby o ten targ bo wyglada strasznie prosze spojrzec jak wyglada targ w pelpinie niema zadnych blaszakow ale jest zadaszenie a nie folie parasowe plandeki pozawieszane a ludziom i tak na glowe leci pada...
Lina555
Lina555 03.10.2020, 18:18
Mila pani, może by tak ciut polszczyzny liznąć!
klient
klient 02.10.2020, 12:42
kto pozwolił postawić te blaszaki??, teraz mają schronisko bezdomni
cyborg
cyborg 02.10.2020, 12:00
albo kamery albo stróża wynająć do pilnowania targu i sie skończy demolka i bałagan.
Klient
Klient 01.10.2020, 20:43
Fuj. Ja już tam jajek nie kupię.
ja
ja 08.10.2020, 11:09
A z jakim numerkiem maja tam jajka? Kiedys na targu kupowalo sie jajka swieze od kur wolnochodzacych po polu....To byly jajka....A dzisiaj z chodowli w klatkach...
O
O 01.10.2020, 20:41
Sprawa bezdomnych lumpów nie rozwiązana a niedługo zacznie dochodzić problem złodziejstwa i bandytyzmu na ulicach. Narodowy socjalizm ma swoje prawa.
Roman
Roman 01.10.2020, 18:58
A nie tak dawno cała Polska krytycznie odnosiła się do Strażnika Miejskiego, że taki surowy.Radzę się przyzwyczaić, bo bezdomni to grupa uprzywilejowana która może szczać, ***, rzygać, chlać w miejscach publicznych i co im zrobicie??.Kolejna ekipa to dzieci których matki w czasie ciąży nie zrezygnowały z bogatego wachlarza używek to dopiero przed nami, ale co tam ważne, że socjal wypłacany a martwić się będziemy pózniej.
Kociewiak
Kociewiak 03.10.2020, 10:59
Niech się przyzwyczajają bo to też ludzie przecież no gdzie mają spać co ? Gdzie mają załatwiać się ...nic nie mają a wszystko to nie stanowi jakiegoś miejsca które będzie szanować ...bo jak nie to miejsce to inne. wyganiać człowieka bo nie ma domu bo nie ma ubikacji .. no przyzwyczajacie się bo straż miejska zlikwidują i nikt już wam nie pomoże a policja hmmm jak to napisała gazeta może pomoże może nie
kiker
kiker 01.10.2020, 21:05
Smutna prawda... patologia rodzi patologię!!!
Irena
Irena 01.10.2020, 16:20
Jeżeli naprawdę istnieje problem bezdomności to należy pomóc tym osobom. Jest to rola urzędników miejskich i gminnych oraz pomocy społecznej. Cóż może policjant lub strażnik zrobić w nocy z osobą bezdomną? wygnać z ciepłego miejsca? ludzie zastanówcie się.
Kociewiak
Kociewiak 03.10.2020, 11:02
Tak ma być wygnany bo nie ma domu nie ma gdzie spać i nie ma łazienki - ludzie chcą pozbyć się problemu przeganiając z kąta w kąt rękami strażnika czy policjanta który później zostanie opluwany jaki on niedobry i bezduszny
ktos