Czy prezydent zlikwiduje Straż Miejską? Ile kosztuje roczne utrzymanie tej formacji? Co z pobiciem na dworcu?

  • 18.09.2020, 16:00 (aktualizacja 21.09.2020, 10:21)
  • JT
Czy prezydent zlikwiduje Straż Miejską? Ile kosztuje roczne utrzymanie tej formacji? Co z pobiciem na dworcu?

Podziel się:

Oceń:

Po ostatnim zdarzeniu, jakie miało miejsce na dworcu PKP, Straż Miejska spotkała się z falą krytyki. Pojawiły się komentarze nawołujące do likwidacji tejże formacji, a także informacje o czynach zabronionych, jakich mieliby się dopuszczać funkcjonariusze SM. Postanowiliśmy w tej sprawie zwrócić się do Urzędu Miasta. Poniżej publikujemy pytania wraz z odpowiedziami.

- Jakie kroki po ostatniej bulwersującej sprawie podjął prezydent miasta wobec tej Straży Miejskiej?
- Sprawa zachowania jednego strażnika miejskiego podczas interwencji w dniu 28 sierpnia wyjaśniana jest przed odpowiednie organa ścigania. Prezydent Miasta czeka na postanowienia policji i prokuratury.

Pracownik Straży Miejskiej, który jak widać na filmie wymierzył kilka ciosów w bok zatrzymanego, został odsunięty od czynności służbowych związanych z prowadzeniem interwencji w terenie. Zgodnie z art. 26a Ustawy o strażnikach gminnych w chwili wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o ścigane z oskarżenia publicznego i postawienia mu konkretnych zarzutów, niezwłocznie zostanie zawieszony w pełnieniu obowiązków pracowniczych.

W związku ze sprawą w celu zapobiegnięcia podobnym zachowaniem w przyszłości prezydent w najbliższym czasie:

  • zarządzi przeprowadzenie audytu wewnętrznego w Straży Miejskiej,
  • odbędzie indywidualne rozmowy z każdym funkcjonariuszem
  • zbada zakres ich potrzeb szkoleniowych dotyczących reagowania i interweniowania w sytuacjach kryzysowych.



- Jak władze zapatrują się na liczne głosy mieszkańców o likwidacji ww. formacji?
- Straż Miejska funkcjonuje w Starogardzie Gdańskim od 1991 roku. To, co się wydarzyło 28 sierpnia dotyczy wyłącznie zachowania jednego strażnika i nie powinno mieć wpływu na ocenę pracy wszystkich pozostałych pracowników Straży Miejskiej.

Straż Miejska pełni ważną choć niewdzięczną rolę w naszym codziennym życiu. Obowiązkiem strażników miejskich jest nie tylko dbanie o porządek publiczny, wykonują oni wiele zadań, związanych z bezpośrednią pomocą mieszkańcom oraz ich edukacją w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci i młodzież. Strażnik miejski jest odpowiedzialny za ochronę mienia prywatnego i publicznego. Interweniuje w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu obywateli. Do jego zadań należy też przeciwdziałanie niszczeniu obiektów publicznych oraz interweniowanie w przypadkach zakłócania porządku publicznego.



- Ile osób służy w SM oraz ile pieniędzy w ciągu roku miasto przeznacza na utrzymanie?
- W Straży Miejskiej Starogard Gdański jest zatrudnionych 17 strażników, z-ca Komendanta i Komendant. Ponadto 1 pracownik administracyjny oraz 3 pracowników obsługi monitoringu.

Roczne utrzymanie SM wynosi ok. 165 tys. zł,  do tego dochodzi wynagrodzenie   1 557 866 zł z pochodnymi.

 

Ile pieniędzy zwraca się w postaci nałożonych mandatów karnych?
W roku 2019 nałożono 795 mandatów karnych kredytowych bądź gotówkowych na kwotę 71.150 zł, do dnia 16.09.2020 Straż Miejska wystawiła 681 mandatów na kwotę 63.450 zł.


 

- Ile interwencji w ubiegłym roku, a ile w tym, odnotowała straż miejska oraz czego one głównie dotyczyły?
- W roku 2019 podjęto 4 105 interwencji, w roku 2020 do dnia 16 września  było ich  2 318.
Najczęstsze interwencje są podejmowane w sprawach:

  • spożywania alkoholu w miejscach publicznych,
  • zakłócania spokoju i porządku publicznego,
  • wykroczeń drogowych kierowców i pieszych,
  • spalania nieczystości,
  • palenia tytoniu w miejscach objętych zakazem,
  • porządkowych na ulicach miasta oraz w obrębie nieruchomości,
  • zanieczyszczania terenu,
  • niszczenia zieleni i mienia publicznego.

Należy dodać, iż w okresie od 2 kwietnia do 18 czerwca 2020 roku na podstawie Decyzji Wojewody Pomorskiego w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19 Straż Miejska podlegała dyslokacji służby wydawanej przez KPP Starogard Gdański.

 

 

- Otrzymaliśmy już kilka informacji od mieszkańców miasta, że Straż Miejska podczas interwencji wobec osób bezdomnych bardzo często wylewa im na głowę piwo. Niekiedy nawet strażnicy w tym celu otwierają zamknięty alkohol. W jednym z wywiadów przyznał to również bezdomny, wobec którego strażnicy interweniowali 28 sierpnia tego roku na dworcu PKP. Mężczyzna zaznaczył, że sprawę zgłaszał wielokrotnie do prezydenta miasta, jednak nie przyniosło to żadnego skutku.
Prosimy o informacje, czy prezydent rzeczywiście otrzymał sygnały o niestosownej postawie funkcjonariuszy straży miejskiej. Jeśli tak, jakie kroki zostały podjęte?

- Potwierdzam, że mężczyzna, o którym mowa, był dwa razy u prezydenta na interwencji. 9 października 2019 roku spotkał się z prezydentem, a 12 lutego 2020 roku z wiceprezydentem. Pierwsza rozmowa dotyczyła przydziału mieszkania socjalnego bez kolejki. Prezydent wskazał temu Panu możliwość wyjścia z bezdomności, a Miejski Ośródkę Pomocy Społecznej poinformował go o możliwych formach wsparcia. Pan z proponowanej pomocy i wsparcia nie skorzystał. Druga interwencja dotyczyła również kwestii mieszkaniowej oraz rzekomego pobicia mieszkańca przez Strażników Miejskich. Rozmowa odbyła się w obecności Komendanta Straży Miejskiej i pracownika Referatu Lokalowego. Sprawa została wyjaśniona na miejscu Rzekome pobicie nie zostało potwierdzone. Mieszkaniec został pouczony, że ma prawo zgłosić sprawę na Policję.  

 

 

JT

Komentarze (44)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec miasta
mieszkaniec miasta 26.09.2020, 17:21
ta formacja tylko do likwidacji , szkoda ich finansować...
mieszkanka
mieszkanka 26.09.2020, 15:51
Dziękuję strażnikom , dyżurnemu , a w szczególności pani i panu z patrolu , którzy dzisiaj doprowadzili do tego , że po Lubichowskiej i okolicach nie biegają już dwa psy. Strach było się poruszać i nie raz wbiegały pod samochody. Jak widziałam ustalili właściciela , który zaraz je zamknął.
obserwator
obserwator 26.09.2020, 17:15
to jest szyte grubymi nićmi , jaki mandat dostał właściciel psów , czy sprawa jest oficjalnie udokumentowana ???
urszula
urszula 25.09.2020, 15:39
i po co te dyskusje , straż miejska do likwidacji !!!
Franek5
Franek5 24.09.2020, 21:30
Instytucja która wlepia tylko mandat za zle parkowane. Niepotrzebna i bezużyteczna .
realista
realista 22.09.2020, 21:19
Nie zlikwiduje z jednego prostego powodu .... nie będzie wpływów z mandatów od kierowcow za chwilowe parkowanie oraz mandatów za pieski...
bogdan
bogdan 23.09.2020, 15:58
dziadostwo nikomu nie potrzebne , a te śmieszne wpływy finansowe do bani , TYLKO LIKWIDACJA NIEROBÓW !!!!!!!
abc
abc 22.09.2020, 14:25
z tym wylewaniem zapewne to prawda, ponieważ sam byłem świadkiem jak podjechali do spożywających przy pomniku Mickiewicza i wylali im to co spożywali na chodnik i odjechali.
didi
didi 21.09.2020, 21:29
Menel menelowi nie równy.
Są pijaczki "maskotki", które się przywitają i nie zaczepiają ludzi. Są całkowicie nie szkodliwi.
Ale są też menele, którzy zawracają d**ę codziennie żebrząc na piwo i irytują okolicznych mieszkańców.
Są też tacy co drą mordę i są agresywni (tłuczą butelki) i wyzywają ludzi szukając zaczepki.
I do tych ostatnich można zadzwonić po odpowiednie służby.
GOŚĆ
GOŚĆ 21.09.2020, 18:14
Zlikwidować Straż Miejską , a pieniądze przeznaczyć na coś innego, np. darmowa komunikacja miejska dla wszystkich.
joko
joko 21.09.2020, 09:25
zlikwidować tych nierobow i kolesiów
Tadeusz
Tadeusz 21.09.2020, 11:30
W dobie dawania socjalu za leżenie w domu , nazywanie nierobami i kolesiami jest nie na miejscu.Joko pracujesz, masz wolne, czy dopiero wybierasz sie do pracy?, żeby innych nazywać nierobami?.Niestety ja dopiero jadę na nocną zmianę, oczywiście pracuje na umowę i płacę podatki.Nieroby to dla mnie zdrowe osoby, uzależnione od używek, od lat żyjące na koszt podatnika.Tak samo ci, którzy mają po kilka dzieci a do pracy nie pójdą i od rana biegają po produkty pierwszej potrzeby, mam na myśli napoje wyskokowe.Od razu uprzedzam nie mam nic do osób które poświecają swój czas dla niepełnosprawnych dzieci.
M. Buławski
M. Buławski 21.09.2020, 02:11
Ww. zdarzenie jest pierwszym które zostało zauważone. Nie sądzę by nadużycia nie zdarzały się wcześniej - to oczywiście spekulacja, niemniej jednak wydaje się oczywista.
Z reguły takie momenty są sygnałem zjawiska, a nie ncydentu.
Wobec tego ktokolwiek kieruje taką jednostką, powinien zostać odsunięty, natychmiast, zastąpiony lub mieć jaja przeprosić i odejść sam. Czy wiedział, czy nie wiedział o takich sytuacjach - nieistotne. Tak czy inaczej - nie nadaje się. Co do samych strażników - cóż.... Ich praca nie jest łatwa, muszą znosić wiele trudnych do wytrzymania sytuacji, mają często do czynienia z atakami słownymi, słyszą obelgi adresowane w ich stronę - dlatego trzeba zrozumieć ich położenie ale na pewno nie akceptować brutalnych reakcji. Nadzór psychologa, terapeuty na pewno pomógłby im w radzeniu sobie z tym z czym oni muszą sobie radzić .
Kamila
Kamila 21.09.2020, 07:59
Ustalmy jedno Strażnik przekroczył granice, ale dlaczego nikt nie skupia się na zachowaniu drugiej strony?.Wielu z was jest dwulicowa.Najpierw dzwonicie na Policje i Straż Miejską, że stoją menele agresywni, piją w miejscu publicznym, zaczepiają ludzi,przyjeżdża patrol rozgania towarzystwo, odjeżdża a sytuacja wraca do stanu pierwotnego.Mandatu nie zapłacą, bo nie pracują, są wulgarni, agresywni i co im można zrobić.Zakują ich a za chwile i tak trzeba wypuścić.Zimę, żeby przeczekać to muszą naruszyć odpowiedni paragraf, a na prawie karny to się znają jak mało kto.Strażnik Miejski do Psychologa?, a co z uzależnionymi , agresywnymi osobami żyjącymi na ulicy?.Badania dowodzą, że nawet najbardziej zrównoważoną i opanowaną osobę można doprowadzić do skrajnych zachowań.Zacznijcie myśleć jak ograniczyć bezdomność bo grupa uprzywilejowana staje się coraz bardziej liczna.
Michael
Michael 23.09.2020, 11:27
Kamila - jesteś żoną czy córką tego strażnika?
stójkowy
stójkowy 20.09.2020, 22:36
1 557 866 zł na 17 osób daje średnio ledwie7636 zł na łebka.Jak żyć?
Tadek
Tadek 21.09.2020, 17:21
Ja widzę 23 osoby i wychodzi 5210 brutto na głowę.
SYGNALISTA
SYGNALISTA 20.09.2020, 19:28
TA FORMACJA SIĘ NIE SPRAWDZIŁA I NIE MA PRZYSZŁOŚCI . A OBIEKTY KOLEJOWE NIECH PILNUJE SOK
Mario
Mario 20.09.2020, 09:08
To ile oni zarabiają. 165 000 podzielić na 22 to nie wychodzi nawet po 10 tyś na osobę na rok. Coś z tą kwotą chyba nie tak.
likwidator
likwidator 20.09.2020, 09:25
dodaj 1.5 miliona na wynagrodzenia.. jest zapisane
złota karczma
złota karczma 20.09.2020, 09:01
ani ixi , ani omo nie wypierze tak jak starogardzkie czarne zomo ...
km
km 20.09.2020, 08:43
bez dyskusji , na bruk tą formację !!!
mk
mk 19.09.2020, 16:43
powinien zlecić audyt zewnętrzny a nie wewnętrzny. po drugie komendant po swojej wypowiedzi, że nie widzi nic złego w zachowaniu strażnika powinien już nie pełnić swojego stanowiska.
zen
zen 19.09.2020, 19:22
komendat to chyba jeszcze były milicjant ? więc nic dziwnego że nie widzi nic złego w zachowaniu strażnika.
BĄBEL
BĄBEL 19.09.2020, 10:48
Nic nie robią, nic kokpletnie. Jeszcze do sprawy podchodząc bez maseczek na twarzy.. Albo to obowiązuje wszystkim albo wcale..
Kazik
Kazik 19.09.2020, 08:10
Swoimi negatywnymi komentarzami doprowadzicie do sytuacji, gdzie Menele i Bezdomni będą nie tylko pić alkohol i załatwiać swoje potrzeby publicznie, ale też wciągać kreski i się kuć bo przecież ulica to ich dom także gdzie stoi to jego własność.
Czytelnik
Czytelnik 19.09.2020, 08:35
Tak, masz wiele racji. Tylko dlaczego słowa "menele" i "bezdomni" piszesz z wielkiej litery?
Celina
Celina 18.09.2020, 20:40
Prezydent zaproponował temu Panu wyjście z bezdomności a Mops formy wsparcia.Skoro tacy ludzie chcą żyć po swojemu, nie dając od siebie nic to proszę nie wspierać ich pieniędzmi z moich podatków.Żadnych zapomóg, zupek, ubrań niczego.Ci dwaj z filmiku Pana Stonogi to zdrowe byki, także na odwyk i do roboty DO ROBOTY!!!.
Jola
Jola 19.09.2020, 08:04
Pracownicy Mopsu zbliża się zima, spisać osoby żyjące bez dachu nad głową, zaproponować wsparcie pracownika socjalnego, pomoc psychologiczną, dać skierowanie na odwyk,żywnośc,ubrania.Wszystko monitorować żeby w konsekwencji osoba bezdomna mogła podjąć zatrudnienie i dostać mieszkanie.Jeśli jednak ktoś odmówi leczenia lub przerwie je w trakcie nie powinna mu się należeć jakakolwiek pomoc.Jasne proste, czytelne zasady jesteś w wieku produkcyjnym,znalezłeś się na życiowym zakręcie pomożemy ci wyjść z bezdomności, jeśli jednak nie masz ochoty droga wolna nie licz że będziemy cię utrzymywać.
gość
gość 23.09.2020, 07:39
popieram Pani zdanie...wolna wola, wolny człowiek, jak nie podejmuje współpracy to nie ma wsparcia....tylko widzę jeden problem, jeżeli bezdomny zejdzie z tego świata, wówczas nagonka się zaczyna...gdzie był MOPS itp itd
Mieszkaniec OS. Kopernika
Mieszkaniec OS. Kopernika 18.09.2020, 20:19
Za te pieniądze można założyć więcej kamer monitoringu na mieście, zatrudnić parę osób do obsługi w godzinach wieczorowo-nocnych i będzie bezpieczniej niż aktualnie z SM. Jak operator monitoringu coś wychwyci to powiadomi Policję i jest szansa na normalną interwencje
znawca
znawca 18.09.2020, 21:37
dodam że mogłyby to być osoby niepełnosprawne i PFRON dofinansował by te miejsca pracy . To naprawdę byłoby tańsze i przyniosłoby więcej pożytku od tych leśnych dziadków z straży miejskiej .

Pozostałe