Jadąc na rolkach, którą stroną drogi mam się poruszać?

  • 06.08.2020, 08:50
  • Źródło: KG Policji
Jadąc na rolkach, którą stroną drogi mam się poruszać?

Podziel się:

Oceń:

Zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym osobę poruszającą się na rolkach obowiązują przepisy dotyczące ruchu pieszych, a nie na przykład rowerzystów.

Pamiętaj!

Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Uwaga! Pieszy, w tym osoba na rolkach, są najsłabiej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Jadąc na rolkach nie zapomnij o odpowiednich ochraniaczach, kasku i odblaskach.

 

Źródło: KG Policji

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lidka
lidka 22.08.2020, 10:29
zostałeś wyrolowany przez pislamistów , jeszcze ci mało ?
tutam
tutam 14.08.2020, 23:51
Rowerzyści są tak nieodpowiedzialni ponieważ rower (obok smartfona) to ich jedyna rozrywka, więc chcą odreagować gnębienie w pracy czy w szkole "zobaczcie jaki jestem gość na moim rowerku".
Dzięki za czujność!
Dzięki za czujność! 14.08.2020, 03:20
Całe tabuny pieszych na drodze dla rowerzystów. A jak ktoś zwróci uwagę, to z mordą. Zacznijmy od podstaw - najpierw nauczcie się chodzić, później jeździć. A jak nie to do psychiatryka przywiązać do łóżka, skoro prostych zasad nie jesteś w stanie przyswoić.
obiektywny
obiektywny 11.08.2020, 09:47
Może Straż miejska w końcu zacznie coś robić a nie tylko kilometry nabijać jeżdżąc po Starogardzie ? Nie interesuje ich jeżdżenie rowerami po chodnikach, ani parkowanie osób nie uprawnionych na miejscach dla niepełnosprawnych. Na przystankach palą papierosy, psy brudzą a właściciele nie sprzątają itd. itp. Albo trzeba rozwiązać tę bandę nierobów !!!!!
anka
anka 16.08.2020, 03:53
obiektywny zenek przestań już pisać sam ze sobą
Ja
Ja 12.08.2020, 16:26
A przypadkiem to ze slonce swieci ci nie przeszkadza? Jestes czlowiekiem wiecznie niezadowolonym i narzekajacym
obiektywny
obiektywny 15.08.2020, 12:24
Wytykając wam błędy narzekasz mnie człowiekiem wiecznie niezadowolonym ? Przecież wy nic nie robicie to po co jeszcze istniejecie ? Po co miasto opłaca takich urzędników ? Tak bo wy jesteście urzędnikami - może powinniście mundury zamienić na ubrania robocze i zacząć sprzątać ulice ? Wtedy wiedziałbym bym ze moje podatki są dobrze wydane !!!!
zenek
zenek 14.08.2020, 13:10
do Ja - strażniku miejski weź się za robotę - bo nadejdzie czas i was pogonią tak jak w Czersku i innych miasteczkach . Wtedy zobaczymy komu przeszkadza nawet słońce :)
Ja
Ja 15.08.2020, 13:21
Jestem dumny z mojej pracy. Uwazam ze powinnismy miec wieksze.prawa i przywileje a wy zwykli obywatele powinniscie sie nam klaniac i bac
ty
ty 18.08.2020, 10:39
z czego jesteś dumny , z tego , że podstawówkę ledwo skończyłeś i zostałeś miejskim cieciem ??? , wstyd...
Ja
Ja 18.08.2020, 22:47
Ale zawsze moge cie spalowc wyksztalciuchu
***** **
***** ** 18.08.2020, 12:45
A podobno żadna praca nie hańbi Nie?
kali
kali 18.08.2020, 14:57
cieć to zawsze tylko cieć !!!
Sławek EU07
Sławek EU07 07.08.2020, 21:05
Rolki, deski i hulajnogi go nie posiadają więc osoby poruszające się na nich są pieszymi, a najprostszy pojazd drogowy to rower gdyż posiada wymagane przepisami dwa hamulce i oświetlenie.
leo
leo 11.08.2020, 15:06
dokładnie. powinni karać. za parkowanie na scieżce rowerowej i chodniku.
123456
123456 10.08.2020, 14:57
Co ty za bajki opowiadasz ? widziałeś kiedyś rowerzystę na ulicy ? Rowery zasuwają po chodniku a pieszy musi uciekać przed rowerzystą bo inaczej w niego wjedzie Policja i SM przymykają ta to oko
Kierowca samochodu