Powstanie Warszawskie – bój o wolną Polskę. 76. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

  • 29.07.2020, 12:00
  • redakcja
Powstanie Warszawskie – bój o wolną Polskę. 76. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

Podziel się:

Oceń:

Powstanie Warszawskie było wielkim pokazem bohaterstwa, okupionym ogromnymi ofiarami, zarówno Powstańców, jak i ludności cywilnej. Dziś naszym obowiązkiem jest pamięć dla bohaterów Powstania Warszawskiego za wolność, jaką możemy się obecnie cieszyć. Aby oddać hołd poległym, w godzinę „W” we wszystkich miastach Polski zawyją syreny, a ruch uliczny zatrzyma się. Zachęcamy wszystkich, aby przystanąć unieść głowę i choć przez chwilę pomyśleć o ofiarach minionych czasów. W starogardzkie uroczystości zapraszają harcerze z ZHP w Starogardzie.

Godzina „W”
Powstanie Warszawskie zostało rozpoczęte zbrojnym wystąpieniem oddziałów Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00. Była to godzina „W”. Punktualnie o godz. 17.00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Polskie oddziały były pozbawione ciężkiej broni, bez której szturmowanie silnie umocnionych obiektów było niezwykle trudne. W heroicznej walce o niepodległość, w trakcie dwumiesięcznych walk oddziały powstańcze straciły bezpowrotnie blisko 16 tys. żołnierzy – z czego 10 tys. poległych oraz 6 tys. zaginionych, których należy uznać za zabitych. Rannych zostało ok. 20 tys. powstańców – w tym 5 tys. ciężko. Do niemieckiej niewoli trafiło ok. 15 tys. żołnierzy (w tym ok. 900 oficerów i 2 tys. kobiet). Nie jest znana dokładna liczba ofiar cywilnych. Powstanie Warszawskie to wielki zryw społecznościowy, o którym powinniśmy pamiętać. Brali w nim udział nie tylko dorośli mężczyźni, ale też kobiety i dzieci – każdy kto był w stanie utrzymać broń.



Spotkanie z piosenką
Obchody w Starogardzie Gdańskim

ZHP, Hufiec Starogard Gdański jak co roku zaprasza na spotkanie z piosenką patriotyczną przy pomniku Poległych i Zamordowanych Harcerzy. 1 sierpnia 1944 rozpoczęła się walko o Warszawę, jak i wolność. Walczyli, by bronić.  My jak co roku ten moment wraz z Warszawą, stolicą Polski zatrzymujemy się o godzinie 17.00.
- Zapraszamy wszystkich pod Pomnik Poległych i Zamordowanych Harcerzy. Zatrzymamy się! Rozdamy śpiewniki i wspólnie pośpiewamy piosenki patriotyczne przy gitarze. Zabierz znajomych i przyjdź zatrzymać się razem z nami – mówią harcerze.
- Warto zabrać również znicz i zapalić światło dla Powstańca.

 

_redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sławek EU07
Sławek EU07 01.08.2020, 08:26
Byłem w poprzednim roku i w tym roku też pojawię się w okolicach pomnika.

Pozostałe