Druga tura wyborów prezydenckich. Nowe przepisy i środki ostrożności. Kto zagłosuje bez kolejki?

  • 10.07.2020, 12:04
  • redakcja
Druga tura wyborów prezydenckich. Nowe przepisy i środki ostrożności. Kto zagłosuje bez kolejki?

Podziel się:

Oceń:

W drugiej turze wyborów prezydenckich udział bierze dwóch kandydatów – urzędujący prezydent Andrzej Duda (PiS) oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO). Obaj kandydaci w wyborach dwa tygodnie temu otrzymali największą liczbę głosów, lecz żaden z nich nie zdobył ich ponad 50 proc. Dlatego 12 lipca 2020 r. ponownie udamy się do urn.

Lokale wyborcze czynne będą od 7.00 do 21.00. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują w lokalach w związku z wciąż panującą epidemią koronawirusa.

Kto nie będzie musiał stać w kolejce?

W związku z obostrzeniami epidemiologicznymi w pierwszej turze wyborów przed lokalami tworzyły się długie kolejki. Upalny dzień nie służył wielu osobom i dochodziło do zasłabnięć. By uniknąć kolejnych wypadków, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe przepisy obowiązujące podczas głosowania w II turze. W pierwszej kolejności obsługiwane będą:

  • osoby powyżej 60. roku życia,

  • kobiet w ciąży,

  • osoby z dzieckiem do lat 3,

  • osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności,

  • osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności,

  • osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego,

  • osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

W niedzielnych wyborach prezydenckich wyborcy nadal muszą pamiętać o środkach ostrożności. Chodzi o zachowanie dwumetrowej odległości od innych osób, a także o obowiązku zakrycia ust i nosa. Wyjątkiem w tym przypadku jest osoba, która nie może zakryć ust z powodu stanu zdrowia (np. osoba chorująca na astmę). Zalecane jest także przyjście na wybory z własnym długopisem.

Ponadto przy wejściu do każdego lokalu musi znajdować się płyn do dezynfekcji rąk. Nie ma obowiązku odkażania rąk w lokalu, jednak warto to zrobić dla bezpieczeństwa swojego i innych. Co ważne, jeśli nie chcemy lub z jakiegoś powodu nie możemy używać płynu antyseptycznego, warto zabrać ze sobą rękawiczki jednorazowe, by włożyć je od razu po przekroczeniu progu lokalu i zdjęć po jego opuszczeniu.

W lokalach może przebywać tylko jednak osoba na 4 m kw. Zasada ta dotyczy jedynie wyborców. Komisja natomiast musi siedzieć w odległości 1,5 m od siebie, dbać o to, by pomieszczenie było wietrzone, a dla wyborców nie zabrakło płyn dezynfekującego. Członkowie komisji będą wyposażeni w jednorazowe rękawiczki ochronne, płyn do dezynfekcji rąk, maseczki medyczne i w przyłbice.

_redakcja

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dziab dziab
dziab dziab 10.07.2020, 20:04
Wszystko drożeje, ludziom żyje się coraz gorzej, coraz więcej zawiści w ludziach na ulicy, pracy coraz mniej, ludzie muszą tyrać po 10-12 godzin lub 2 etaty.
Co tam ogromne podatki i skomplikowana biurokracja...

Dla ludzi ważne jest co dany kandydat myśli o LGBT i aborcji.

Marzyciel
Marzyciel 10.07.2020, 15:39
Marzy mi się podział kraju na pół. Jedną połową rządzi PiS, a drugą rządzi PO. Ludzie mogą decydować, w której części kraju chcą mieszkać. Następuje zamiana mieszkań/domów. W każdej części kraju mieszkają ludzie o tych samych poglądach. Żadnych kłótni, żadnych pogardliwych spojrzeń, wszyscy się kochają. Pięknie by było!
wyborca
wyborca 10.07.2020, 15:32
jeszcze ta banda zdążyła i podnieśli do granic bezczelności emerytury dla zboczonego kleru , kolejny skandal i złodziejstwo , mam nadzieję , że trzaskowski zlikwiduje fundusz kościelny i obniży świadczenia tym koloratkowym zboczeńcom !!!!
wyborca
wyborca 10.07.2020, 19:06
zapomniałem dodać , że jestem lunatykiem i napisałem powyższy post jak spałem , ale właśnie zadzwonił budzik i ten piękny sen się skończył !!!
bezsens
bezsens 10.07.2020, 15:28
Teraz wszyscy będą szli na wybory z gromadą dzieci, plikiem orzeczeń i poduszkami pod bluzką. Wtedy będziemy mieli kolejkę dla ludzi głosujących bez kolejki, a ci zwykli będą głosowali bez kolejki
Stg.
Stg. 10.07.2020, 12:54
Zauważyłem zniszczone ( pocięte) plakaty Trzaskowskiego w Starogardzie Gd,czy Policja już wyjaśnia kto to zniszczył ?.

Pozostałe