Prezydent: Stadnina została wystawiona na sprzedaż. Jan Kilian: Nie ma tematu sprzedaży Stada Ogierów. Wracamy do sprawy

  • 29.05.2020, 07:40
  • Jacek Trzosowski
Prezydent: Stadnina została wystawiona na sprzedaż. Jan Kilian: Nie ma tematu sprzedaży Stada Ogierów. Wracamy do sprawy Janusz Rokiciński Festyn Kawaleryjski w Stadninie

Podziel się:

Oceń:

Podczas piątkowej konferencji w Urzędzie Miasta, prezydent Janusz Stankowiak poinformował, że Stado Ogierów zostało wystawione na sprzedaż za kwotę 9 milionów złotych. Po weekendzie konferencję zwołał przewodniczący struktur Prawa i Sprawiedliwości w Starogardzie Jan Kilian, który zapewnił, że nie mam mowy o sprzedaży Stadniny. Jaki wiec los czeka to wspaniałe miejsce niezwykłą historią?


Prezydent miasta Janusz Stankowiak poinformował w piątek o planach związanych ze sprzedażą gruntów Stadniny za kwotę blisko 9 milionów złotych.
– W czwartek (21 maja) podczas spotkania z Kazimierzem Zimakiem, prezesem zarządu Stadniny Koni Rzeczna, uzyskałem informację, że Stado Ogierów zostało wystawione na sprzedaż. Cena wywoławcza opiewa na kwotę około 7 milionów złotych netto (9 milionów złotych brutto) – poinformował prezydent Janusz Stankowiak.

Miasto zainteresowane zakupem Stadniny
Rozstrzygnięcie pierwszej oferty sprzedaży docelowo nastąpić miało 30 czerwca bieżącego roku.
- 4 lata staraliśmy się o przejęcie tego obiektu. Niestety nasza propozycja przejęcia Stada za symboliczną złotówkę w zamian za pokaźne inwestycje nie spotkała się z przychylnością.
Proponowaliśmy również wydzierżawienie tego obiektu na 30 lat, jednak ten pomysł również nie doszedł do skutku. Przypomnę, że odbywały się spotkania i konsultacje z przedsiębiorcami, z miłośnikami jeździectwa. Wszyscy byli bardzo zainteresowani tym tematem.
W rozmowie z prezesem zadeklarowałem, że jesteśmy zainteresowani zakupem obiektu, ale nie na takich zasadach. Obserwując, jakie są wpływy do budżetu miasta i w jakim tempie maleją, Starogardu Gdańskiego nie stać na wyłożenie tak olbrzymiej kwoty jednorazowo – zaznaczył Janusz Stankowiak. Jeśli kwota uległaby rozłożeniu na raty, będziemy negocjować z zarządem Stada dodał.
Na sam koniec prezydent zaznaczył, że rozmowa z prezesem Kazimierzem Zimakiem przebiegała bardzo dobrze.

 


„Nie ma tematu sprzedaży Stadniny”
Podczas poniedziałkowej konferencji, Jan Kilian, przewodniczący struktur Prawa i Sprawiedliwości w Starogardzie Gdańskim poinformował, że Stadnina nie została wystawiona na sprzedaż.
– Nie ma w ogóle tematu sprzedaży Stadniny – zapewnił poseł na Sejm RP VIII kadencji Jan Kilian. - Myślę, że to jest dobra wiadomość dla Starogardzian i nie tylko. Stado Ogierów to niezmiernie trudny temat od lat. [...] Mam nadzieję, że Stadninę czeka dobra przyszłość – podsumował.


Cenne miejsce dla mieszkańców
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy radnych Koalicji Obywatelskiej w Starogardzie.
- Jako radni Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta od zawsze uważamy, że obiekt z takim bagażem historii jaki ma starogardzkie Stado Ogierów powinien znajdować się nie tylko pod szczególną opieką konserwatora zabytków ale też właściciela przez duże "W".
Powinniśmy uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie czy potrzebna jest tam zmiana właściciela i czy obecny radzi sobie z funkcjonowaniem obiektu. Wreszcie - czy państwowe jest lepsze od prywatnego? – pytają radni KO.
- Uspokajając - nie mamy na myśli zwykłej sprzedaży Stada prywatnemu właścicielowi. To zbyt cenne miejsce dla mieszkańców i nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której miasto nie będzie partnerem w takiej transakcji. Musimy zagwarantować sobie jako samorząd wpływ na funkcjonowanie tego miejsca najlepiej w formie spółki z prywatnym inwestorem co mogłoby być korzystne dla obu stron takiego partnerstwa.
Tylko prywatny właściciel nie pozwoli sobie na zarządzanie swoim biznesem przez dyletantów podrzucanych w „kopertach leśniczego”! Dlatego uważamy, że nowy właściciel tego obiektu w partnerstwie z Miastem jest w obecnej sytuacji Stada jak najbardziej pożądany a ogłaszanie miastu i światu, że obiekt nie będzie wystawiony na sprzedaż, jest po prostu niemądre.
Na zakończenie aż wpycha się w ten tekst porównanie do Janowa i Michałowa ale obecny stan Stada Ogierów w Starogardzie znacznie wyprzedza kompletnie już zrujnowany dorobek, prestiż, potencjał i pozycję tych czołowych polskich Stadnin – podsumowują radni Koalicji Obywatelskiej.


Prezes spółki powinien mieć świadomość,
że czasem może być ciężko

Zdaniem wieloletniego pracownika Stada Ogierów w Starogardzie Gdańskim, ten wyjątkowy obiekt nie powinien zostać sprywatyzowany.
- Uważam, że każda osoba, która jest wyznaczona do zarządzania spółką, musi się przygotować do ciężkiej pracy, do takiego sposobu zarządzania spółką, żeby przetrwać i mieć zysk. Taka osoba powinna mieć również świadomość, że czasem będzie ciężko  – mówi Olena Pilkiewicz, która jest pracownikiem spółki, ze Stadem Ogierów związana jest od 1993 roku i jest prezesem Stowarzyszenia Tradycji Konnej w Starogardzie Gdańskim - Wiadomo, że branża hodowlana nie zawsze może liczyć na płynność finansową, natomiast karygodne jest myśleć o sprzedaży ojcowizny. Obiekt ten musi przetrwać, musi służyć dla kolejnych pokoleń – mówi Olena Pilkiewicz.
Zdaniem naszej rozmówczyni, Stado Ogierów powinno w dalszym ciągu należeć do Skarbu Państwa, a sam obiekt powinien zostać uznany za pomnik historii.
– Miejsce to ma ogromny potencjał.
 Stado Ogierów w Starogardzie Gdańskim powstało w 1890 roku. Aktualnie jest to piękny zabytkowy 16 hektarowy teren z budynkami mieszkalnymi, stajniami, halą treningową. Na terenie co rok odbywają się imprezy masowe takie jak Zlot Weteranów Szos, Święto Szwadronu Kawalerii, Piknik Rodzinny Dovista Polska, zawody i wystawy jeździeckie i hodowlane (wyjątkiem jest 2020 z powodu pandemii). Posiadamy 2  sale imprezowe do wynajęcia okazjonalnego  na 30 i 60 osób, bazę noclegową na 15 osób. Oferujemy cały wachlarz usług rolniczych i edukacyjnych takie jak pensjonat dla koni, stanówka/krycie ogierem Wielkopolskim oraz Zimnokrwistym, szkolenie koni i jeźdźców. Okazjonalnie organizujemy spotkania integracyjne przy ognisku dla dzieci oraz dla firm. Na terenie cały czas prowadzona nauka jazdy konnej i hipoterapia dla dzieci i dorosłych – podsumowuje nasza rozmówczyni.


„Sprawa jest nieaktualna”
 W tej spawie skontaktowaliśmy się również z prezesem Stadniny Koni Rzeczna Kazimierzem Zimakiem, który poinformował, że „sprawa sprzedaży jest nieaktualna”.
Wysłaliśmy więc maila z prośbą o bardziej obszerne wyjaśnienia w tej sprawie.

 


Prezydent ponownie odniósł się do sprawy
Z ogromną satysfakcją wysłuchałem wypowiedzi Pana Jana Kiliana, byłego posła RP, który stwierdził, że temat sprzedaży Stada Ogierów w Starogardzie Gdańskim jest nieaktualny. Cieszę się, że pokłosiem mojej konferencji prasowej, która odbyła się w dniu 22 maja, czyli dzień po tym, jak z ust prezesa Stadniny Koni Rzeczna dowiedziałem się o takim zamiarze, nastąpiła radykalna zmiana decyzji. To krok we właściwym kierunku. Jednocześnie podtrzymuję deklarację zakupu tej nieruchomości przez miasto Starogard Gdański. Warunkiem jest podjęcie negocjacji ceny z możliwością rozłożenia płatności na raty w dłuższym przedziale czasowym. Jestem przekonany, iż byłoby to z korzyścią tak dla Spółki Rzeczna, jak również, a może przede wszystkim dla mieszkańców Starogardu i całego Kociewia.

Prezydent miasta
Janusz Stankowiak

 

Jacek Trzosowski

Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

koniuszy
koniuszy 31.08.2020, 10:36
dno dna , chucpa i dziadostwo w jednym , a końca tego burdelu nie widać
Kowal
Kowal 30.08.2020, 21:42
Bynajmniej nie rozkrada tej stadniny tak jak platfusy i reszta, konie za grosze wyprzedali sprzęt po kolegach popychali zabytkowe bryczki poginęły i to było dobre
raczej młot nie kowal
raczej młot nie kowal 31.08.2020, 11:06
Przestań pier....ć po to po tamto. PO juz dawno nie ma i co ci twoi cudotwórcy z pisu zrobili aby stadninę postawić na nogi? Wiesz co gó..o. Tyle właśnie zrobili. Pobieraj 5 stów płać 13złotych za kilogram jabłek, miej tanią musztardę i pisz przez następne 10 lat po to po tamto.....
Marek
Marek 22.08.2020, 22:05
Jakoś tak przeglądając historię stadniny nie zauważyłem aby PiS chciał likwidować ten obiekt, to raczej za rządów platformy i tym podobnych wielokrotnie się dobierano i rozkradano ten obiekt. Kolejni zarządzający zawsze coś wywozili i wyprzedawali za grosze. Bzdury piszą ci co teraz biorą kasę za 500+ bez mrugnięcia okiem a potem plują na tych co im ja dają i piszą o rozkładaniu Polski. Nieudacznicy
Wałęsa Miler KWASNIEWSKI TUSK I CALA reszta co w dup.... Kopali Polaków. I wy im jeszcze wturujecie??? Niech wrócą czasy jak pracodawca mówił jak się nie podoba to za drzwi podatki wyższe wiek emerytalny do 80 jak chciała platforma zabrać 500+ i inne rzeczy i zapier.. Za miskę ryżu i jeszcze geje na ulicy z dziećmi za rączkę i buzi buzi...
jazda z partiami
jazda z partiami 23.08.2020, 08:24
Zap.....ć za miskę ryżu to kazał twój premier Morawiecki (pewnie w TVP podali że Tusk i to łyknąłeś jak tabletkę). Co do 500+ to dawane jest ono tylko tym co nie pracują dla reszty to jest coś w rodzaju zwrotu kasy którą odprowadzają w przeróżnych podatkach i musieliby być głupi żeby tego nie pobierać. A teraz specjalisto od stadniny podaj co zrobił PiS przez ponad 5 lat swoich rządów dla naszego stada ogierów (oprócz konferencji trzech asów przed wyborami, jeden z nich to już nawet w pisie nie jest i nikt już nie nadąża w jakim ugrupowaniu teraz siedzi). Konkrety proszę.
delta
delta 23.08.2020, 07:10
świńskie i złodziejskie matoły z pisu i po , swołocz jakich mało , szubrawcy !!!
AK
AK 31.05.2020, 19:25
PO znowu próbuje sprzedawać co się da . Nie wystarczyło to że sprzedali stocznie i połowę majątku państwa , chcą sprzedać wszystko bo muszą oddać niemcom pieniądze co dostali w reklamówkach z Berlina na początku reformacji ustrojowej Polski.
pkl
pkl 31.05.2020, 23:00
Wywód typowego pisowca. Jeszcze podaj jakąś głupawę o Żydach i ruskich i będzie komplet.
babcia gandzia
babcia gandzia 02.06.2020, 16:18
pośle kilian , ukojenie znajdziesz na skarszewskiej , albo w tworkach , razem z większością pisuarów
ja
ja 30.05.2020, 23:37
na kogo głosować mam problem?
gonzo
gonzo 31.05.2020, 08:21
pisuary , największa złodziejska swołocz
Jacek placek
Jacek placek 31.05.2020, 08:55
suweren patrzy i udaje że nie widzi jak kradną miliony, taki układ trochę wam damy ale i my sobie duzo weźmiemy.
feliks
feliks 30.05.2020, 17:34
świńskie i kłamliwe , zboczone na punkcie gównianego kk pisuary , dziady kalwaryjskie , matoły bez wykształcenia , do niczego się nie nadajecie nieudacznicy , co dotkniecie to zrujnujecie...
mk
mk 30.05.2020, 10:42
a kto to jest kilian? ten niemy ławnik z ostatniego rzędu w sejmie, który głosował przeciwko obwodnicy Starogardu. żenada, że ten człowiek wypowiada się publicznie
normalny
normalny 31.05.2020, 09:01
oczywiście zgadzam się z Tobą, Jan zapomniał jak zagłosował , a stadnina w Janowie sama upadła otóż nie PIS jej pomógł. Stała z 200 lat dwie wojny przeżyła a wystarczyło 5 lat PIS aby ją rozwalić. tat tak to prawda, teraz możecie dawać łapki czerwone czekam
jc
jc 30.05.2020, 14:30
jest posłem to się wypowiada,żenada,że ty się publicznie wypowiadasz kretynie!
cj
cj 30.05.2020, 17:49
ty szczeniaku nawet sam nie sikasz , gówniarzu do szkoły i uczyć się , bo do końca żywota zostaniesz matołem
waluś
waluś 30.05.2020, 17:44
wsadzcie jana na konia , niech jedzie na oklep , może mu ta głupizna wywietrzeje z bani , oby szybko , bo ciąga za sobą nowych matołów i głupawą nawiedzoną - wśród pisuarów
cj
cj 30.05.2020, 17:36
to nieudacznik życiowy , jak z koziej d.upy ...
Henryk
Henryk 30.05.2020, 10:37
Obecna sytuacja musi nie do utrzymania, taki obiekt wymaga dobrego pomysłu na funkcjonowanie i inwestora z pieniędzmi
janusz
janusz 30.05.2020, 07:23
pisuary - najgorsze zło które rozkrada polskę , ale już niedługo , nie będziecie mieli ani prezydenta , ani senatu , ani sejmu - będziecie siedzieć
kiker
kiker 30.05.2020, 23:01
Polskę jak już pisz z dużej.... śmieciu!!! Polski to by już nie było za rządów jeszcze większych śmieci z antypolskiej nieobywatelskiej partii....
janusz
janusz 30.05.2020, 08:06
Jam jest wąsaty Janusz. pluje na pisiorow bo jestem że wsi, a chciałbym być jak te z wielkiego miasta. Czaskowski to muj guru
korona
korona 29.05.2020, 17:28
prezydent bedzie wiedział co stym zrobić spokojnie.
macho
macho 29.05.2020, 16:21
fuj świńskie pisuary...
on
on 30.05.2020, 23:35
jaki jest fenomen pisu, ktoś mi wyjaśni.
lemingacho
lemingacho 29.05.2020, 17:06
macho, hahaha...
lucyfer
lucyfer 29.05.2020, 13:35
stowarzyszenie pw świętej pedofilii , a fuj zboki kościelne , co wam się śni ??? - pis WON !!!!!!
lucyfer
lucyfer 29.05.2020, 14:19
Przepraszam, znowu mialem atak
Starogard
Starogard 29.05.2020, 10:20
Jeżeli nie zrobią z tego jakiegoś ekologicznego, lewackiego badziewia, to niech kupią.
Stadnina powinna pozostać stadniną
myślący
myślący 29.05.2020, 13:52
nie oddawać stadniny watykańskim zboczeńcom , bo planują ją przejąć za pomocą podstawionych ludzi , czarnym szarlatanom zawsze mało i mało !!! , ich tajemnica wiary to jak mawiał prałat jankowski : złoto,srebro i dolary...
myślący
myślący 29.05.2020, 14:21
Ale mi zwieracz puscil i ta słowna gnojówa sie wylała!!
Mieszka
Mieszka 29.05.2020, 09:49
Kupicie i co dalej Panie Prezydencie? Trzeba mieć plan. Jeśli go nie ma to lepiej sprzedać.
Rysio ze stadniny
Rysio ze stadniny 30.05.2020, 09:10
plan jest prosty - za publiczne pieniadze kupic, miec 2-3 lata i nie radzic sobie - bilans na minusie -i finalnie sprzedać (odpowiedniej osobie) za 1/3 ceny (no bo to nieoplacalny biznes ) i różnicą sie podzielić.. a odpowiednia osoba juz ma doskonaly plan na ta nieruchomosc i jak stadnina bedzie jej to nagle zacznie przynosic zyski i bedzie sie tam cos dzialo..
Czarny
Czarny 30.05.2020, 12:59
Wiadomo kto chętnie by kupił za promocyjną cenę ;)
Juz mariusz to kupi nie bojcie sie
Juz mariusz to kupi nie bojcie sie 31.05.2020, 09:56
W starogardzie jest jeden chetny do zakupu stada. Lubi robic ludzi w konia wiec to cos dla niego.

Pozostałe