Jak dbać o zmywarkę - najważniejsze zasady

  • 19.05.2020, 15:51
  • red.
Jak dbać o zmywarkę - najważniejsze zasady

Podziel się:

Zmywarka to sprzęt kuchenny, który zdecydowanie ułatwia nasze codzienne funkcjonowanie. Zamiast długiego mycia naczyń jesteśmy w stanie zaoszczędzić na tej czynności sporo czasu, zazwyczaj po prostu wkładając nasze naczynia do zmywarki i uruchamiając ją. Mimo, że ta czynność wydaje się prosta, być może popełniamy wiele błędów, które przyczyniają się do obniżenia żywotności naszej zmywarki, a jednocześnie wpływają na zmniejszenie komfortu korzystania z niej.

Niektóre z błędów popełnianych przez nas mogą się przyczynić jedynie do zmniejszenia czystości naszych naczyń, inne natomiast mogą sprawić, że zmywarka ulegnie poważnym uszkodzeniom, przez co przestanie spełniać swoją rolę. Postanowiliśmy przyjrzeć się najczęściej popełnianym błędom i sprawdzić, jakie mogą mieć konsekwencje, byś wiedział, jak dbać o zmywarkę!

Układanie naczyń

Jednym z podstawowych błędów, które popełniamy korzystając ze zmywarki jest niewłaściwe układanie naczyń, które myjemy. Jest to jednocześnie coś, co możemy naprawić bardzo małym nakładem sił. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo je umieścić, by uniknąć niepożądanych efektów. Jeżeli z naszej zmywarki wyciągamy naczynia, które są brudne i niedomyte, najprawdopodobniej jest to kwestia nieodpowiedniego ich umieszczenia w zmywarce. Jeżeli woda nie ma dostępu do zabrudzeń, które znajdują się na mytych talerzach, nie zostaną one wyczyszczone. Bardzo możliwe, że naczynia zbyt mocno się ze sobą stykają oraz zasłaniają się. W ten sposób myjące substancje aktywne mają utrudnione zadanie. Naczynia, które są mocno zabrudzone, powinniśmy układać w koszu najniżej, ponieważ tam jest najsilniejszy strumień wody. Większe naczynia powinniśmy ułożyć z tyłu zmywarki, natomiast mniejsze z przodu. Warto także zadbać o to, by nie przeładować zmywarki, ponieważ przez to nie osiągniemy pożądanego efektu. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu naczyń zapewnimy sobie lepsze działanie zmywarki ze względu na brak przeszkód w krążeniu wody. Dodatkowo nasze naczynia będą lepiej wyczyszczone oraz pozbawione zacieków. 

 

Czystość i naczynia

Jeżeli chcemy dbać o zmywarkę tak, by posłużyła nam przez długie lata w dobrym stanie, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na jej czystość. Niektóre elementy zmywarki są szczególnie zapomniane co sprawia, że nasza zmywarka nie należy do zbyt czystych sprzętów kuchennych. Wiele osób zapomina o czyszczeniu drzwi zmywarki oraz uszczelek. Są to jednak miejsca, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę ze względu na to, że gromadzi się tam dużo brudu. 

Ważną zasadą pod względem dbania o zmywarkę jest także przestrzeganie zasad dotyczących mycia wyłącznie naczyń, które faktycznie się do tego nadają. Nie wolno w zmywarce myć rzeczy niebędących naczyniami, np. filtrów z oczyszczaczy powietrza czy przedmiotów zabrudzonych substancjami łatwopalnymi. W zmywarkach możemy za to myć naczynia wykonane ze stali szlachetnej oraz emaliowane. Przedmioty delikatniejsze, wykonane z surowców takich, jak szkło możemy myć przy użyciu programów delikatnych. Kwestią sporną jest natomiast porcelana, ponieważ kolorowe zdobienia znajdujące się na porcelanowych naczyniach mogą blaknąć, gdy będą myte w zmywarkach. Jeżeli mamy wątpliwości, czy dany przedmiot nadaje się do mycia w zmywarce, zwróćmy uwagę na zalecenia producenta. W zmywarce nie powinniśmy myć przedmiotów wykonanych z drewna, które są cienkie, ponieważ mogą się odkształcić i ulec uszkodzeniom. W skrajnych przypadkach drewno może nawet napęcznieć i niektóre elementy drewnianych tacek czy podkładek mogą odpaść, uszkadzając zmywarkę. Ostrożność należy także zachować przy myciu przedmiotów wykonanych z plastiku. W większości przypadków naczynia plastikowe możemy myć w zmywarce, natomiast jeżeli nie umieszczono zaleceń dotyczących sposobu ich mycia, zaleca się plastikowe przedmioty myć ręcznie, by uniknąć ich odkształcenia czy roztopienia. Przed włożeniem do zmywarki warto opłukać nasze naczynia, by pozbyć się z nich resztek jedzenia, które mogą doprowadzić do zapchania się filtrów urządzeń i osadzić na naczyniach, które zostały już umyte. Aby uniknąć rdzewienia zmywarki, warto po każdym umyciu przetrzeć te elementy, które miały kontakt z kwaśną żywnością, ponieważ kwasy mogą przyczynić się do powstawania korozji. 

Jeżeli chcemy, by nasze naczynia były starannie wyczyszczone, warto zaopatrzyć się w odpowiednie detergenty, które umożliwią pozbycie się wszystkich zabrudzeń. Podstawowym środkiem są kapsułki i tabletki do zmywarki, które znajdziesz między innymi tutaj: https://eurochemia.com/28-tabletki-kapsulki-do-zmywarki. Bardzo często tabletki do zmywarki posiadają kilka różnych środków, dzięki czemu jest to rozwiązanie niezwykle uniwersalne. Do głównych funkcji tabletek do zmywarki należy oczyszczanie naszych naczyń z zabrudzeń, ale nie jest to ich jedyna rola. Niektóre z nich dbają także o usuwanie smug i zapewnienie połysku. Na rynku istnieje naprawdę wiele różnych wariantów tabletek do zmywarek. Możemy także wybrać tabletki, które jedynie myją nasze naczynia, a dodatkowo dokupić sól oraz nabłyszczacz. Niektóre z detergentów posiadają również składniki, które przyczyniają się do ochrony elementów zmywarki, jednocześnie dbając o wydłużenie jej żywotności. Niezwykle ważne jest to, by tabletka do zmywarki znajdowała się w folii ochronnej, ponieważ ochroni to naszą skórę przed działaniem skoncentrowanych substancji myjących. Wybór odpowiednich tabletek będzie zależał od tego, co zazwyczaj myjemy w zmywarce. Jeżeli są to głównie naczynia wykonane ze szkła, warto zaopatrzyć się w tabletki, które zapewnią dokładnie usuwanie smug.

Jak odpowiednio wyczyścić zmywarkę?

Zazwyczaj za czyszczenie naszego sprzętu domowego zabieramy się wtedy, kiedy jest już na to za późno i ulega on drobnym awariom. By odpowiednio zadbać o naszą zmywarkę powinniśmy to zrobić dużo wcześniej. Aby nasza zmywarka służyła nam długo, wskazane jest, by co jakiś czas dokładnie ją wyczyścić. 

Czyszczenie zmywarki musimy zacząć od wyciągnięcia z niej wszystkich elementów, takich, jak np. kosze na sztućce. W przypadku, gdy elementy te są zabrudzone, powinniśmy od razu je umyć przy pomocy wody i płynu do naczyń. Następnym krokiem powinno być staranne wyczyszczenie filtrów. Filtry powinniśmy czyścić co kilka miesięcy. To właśnie w nich gromadzą się różne zanieczyszczenia i resztki jedzenia. Filtr powinien być także wymieniany, zwłaszcza w przypadku uszkodzenia. Jaka jest rola filtra w zmywarce? Dzięki niemu resztki pożywienia nie dostają się do odpływu, zapobiegając zatykaniu się pompy.

Dzięki wyczyszczeniu filtra nasze urządzenie będzie działało zdecydowanie bardziej efektywnie, ponieważ to właśnie filtry w głównej mierze odpowiadają za skuteczność zmywarki. Aby dokładnie umyć filtr w zmywarce, powinniśmy najpierw go wyjąć, postępując zgodnie z instrukcją. Bardzo możliwe, że na filtrach zauważysz resztki jedzenia. W takiej sytuacji filtry powinny zostać dokładnie umyte pod bieżącą wodą. Kiedy będą już czyste, możesz zamontować je z powrotem. Jeżeli z kolei na filtrach zauważysz kamień, powinieneś je wyczyścić przy pomocy octu, w którym należy zanurzyć filtr. W takiej “octowej kąpieli” należy trzymać filtr od około pół godziny do nawet kilku godzin. Kiedy osad z kamienia zniknie, a filtr będzie już czysty, należy opłukać filtry pod bieżącą wodą, a następnie ponownie zamontować. 

Aby dokładnie wyczyścić zmywarkę, należy pamiętać także o drzwiach, które powinny być czyszczone po każdym umyciu. Kolejnym, niezwykle ważnym krokiem, którego nie można pominąć, będzie czyszczenie uszczelek. Istnieją dwa sposoby mycia uszczelek. Możesz je wyciągnąć ze zmywarki lub umyć bez wyciągania. Drugi sposób będzie skuteczny zwłaszcza, jeżeli obawiasz się, że po wyjęciu możesz uszczelki zamontować niepoprawnie. Uszczelki najlepiej wyczyścić przy pomocy ściereczki namoczonej płynem do naczyń. Jeżeli chcesz dokładnie wyczyścić miejsca, do których trudniej dotrzeć, pomocna będzie szczoteczka do zębów. Na samym końcu warto ponownie umyć całą zmywarkę. Do tego możesz użyć zarówno gotowych detergentów, jak i skorzystać z domowych sposobów. W przypadku domowych metod najlepsza będzie soda oczyszczona oraz ocet. 

Woda a używane detergenty

Jeżeli zastanawiasz się, jak dbać o zmywarkę, z pewnością nie jest Tobie obce pojęcie takie, jak twarda woda. Sprawdzenie tego, czy nasza woda faktycznie jest twarda, jest niezwykle proste. Wystarczy zajrzeć, czy w naszym czajniku gromadzi się biały osad - kamień, będący efektem zbierania się w wodzie wielu minerałów, osadzających się na różnych elementach. Jeżeli mamy twardą wodę, nasza zmywarka będzie gorzej pracować, a naczynia gorzej wyglądać. Kamień może zacząć się osadzać zarówno na nich, jak i na częściach zmywarki. Aby zapobiec osadzaniu się kamienia, powinniśmy zastosować sól do zmywarki, którą kupisz między innymi pod adresem https://eurochemia.com/81-sol-do-zmywarki. Detergent ten chroni zmywarkę przed osadami, a także eliminuje zacieki, które pozostają na naczyniach. Dzięki zmiękczaniu wody sól do zmywarki znacząco poprawia jej pracę. Bardzo często sól do zmywarki dodawana jest także do innych detergentów służących do mycia, ale może okazać się niewystarczająca, zwłaszcza jeżeli mamy twardą wodę. Jeśli natomiast woda w naszych domach jest miękka, możemy zrezygnować z zakupu dodatkowej soli, a wystarczy nam jedynie sól zawarta w tabletkach służących do mycia naczyń. 

Jak zapewne widzisz, dbanie o zmywarkę nie musi być czasochłonne i trudne. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a Twoja zmywarka z pewnością posłuży Ci dłużej, a naczynia będą zachwycały swoją czystością i blaskiem.  

_red.

Pozostałe