Starogard czeka na projekt nowego deptaka

  • 03.04.2020, 12:21 (aktualizacja 03.04.2020, 12:26)
  • redakcja
Starogard czeka na projekt nowego deptaka

Podziel się:

Oceń:

Nowy deptak połączy ulicę Kościuszki z ulicą Owidzką. Ma powstać w miejscu wydeptanej ścieżki do końca roku. Będzie kosztować ponad 1 mln zł. To część prowadzonej w mieście rewitalizacji śródmieścia. Wybuduje go Firma Handlowa Adam Kowalczyk. Wykonawca przygotowuje właśnie projekt nowej przestrzeni rekreacyjnej. Ma być gotowy do połowy maja.

– Potrzeba połączenia rekreacyjnym deptakiem dwóch wylotowych ulic miasta – Kościuszki i Owidzką wynikła w trakcie konsultacji społecznych – powiedziała Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Organizacji Pozarządowych, Dzieci i Młodzieży – Sylwia Ossowska. – Mieszkańcy od dawna narzekali na brak pieszego połączenia między tymi drogami. Teraz, w ramach programu, chcemy to zmienić. Zależy nam na tym, aby ożywić tę część miasta. Liczymy też na to, że nowa przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa przyczyni się do integracji mieszkańców tej części Starogardu – dodała pełnomocnik.

29 października 2019 roku miasto rozstrzygnęło przetarg nieograniczony na zadanie pn. „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego – budowa deptaka rekreacyjnego”. Przetarg wygrała Firma Handlowa Adam Kowalczyk z Wdy. Jej pierwszym zadaniem jest przygotowanie projektu zagospodarowania terenu łączącego  ulice Kościuszki i Owidzką, mniej więcej po środku tej drugiej. Dokumentacja ma być gotowa do połowy maja. 

Deptak wraz z częścią rekreacyjną, który powstanie pomiędzy ulicą Kościuszki a Owidzką, obejmie obszar ok. 4 tys. m2. Będzie miał 200 metrów długości i od 18 do 27 m. szerokości. Wzdłuż traktu pieszego pobiegnie 200 metrowa ścieżka rowerowa z możliwością bezpiecznego pozostawienia rowerów przy placu w specjalnych stojakach. Obok alejki spacerowej wykonawca zaprojektuje tam plac zabaw dla dzieci, siłownię pod chmurką i linarium. Pojawi się też zestaw do coraz popularniejszego street workoutu, czyli treningu ulicznego. Składać się będzie z prostych urządzeń typu drążki, drabinki, poręcze, ławki i liny, które umożliwiają mieszkańcom wykonywanie ćwiczeń fizycznych na świeżym powietrzu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Cały plac zostanie oświetlony i będzie monitorowany. Miejsce ozdobią nowe nasadzenia zieleni: trawniki, klomby, kwietniki i skarpy. Zaprojektują je mieszkańcy miasta.

– Mieszkańcy będą mogli zdecydować m.in. o kolorystyce, miejscu, liczbie i rodzaju nasadzeń drzew i krzewów. A jeśli zechcą, to także uczestniczyć w samym sadzeniu – informuje Anna Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard 2030, które podjęło się wyzwania pn. „Podwórkowe rewolucje – współtworzymy naszą przestrzeń”. – Nasze pierwsze spotkanie w tej sprawie miało odbyć się 21 marca tego roku. Niestety sytuacja epidemiologiczna, w której znalazł się cały kraj, z oczywistych względów to uniemożliwiła. Jak tylko sytuacja się ustabilizuje i unormuje, a my wrócimy do normalności, zaproponujemy nowy termin spotkania, aby przedstwić mieszkańcom projekt i cele naszego, wspólnego działania – dodała Anna Lembicz.

Na spotkanie informacyjne zostaną zaproszeni mieszkańcy obszaru objętego rewitalizacją, którzy zechcą włączyć się w to działanie. Dowiedzą się na czym będzie polegało ich zadanie i jakimi środkami mogą dysponować przy projektowaniu zieleni nie tylko na planowanym deptaku, ale również przy urządzaniu 8 ogrodów podwórkowych pomiędzy kamienicami przy ul. Kościuszki nr 16,48,52,98 i 129, Owidzkiej nr 4 i 14 oraz Piłsudskiego 20. O nowym terminie zostaną poinformowani na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. 

– Deptak będzie miejscem ogólnodostępnym, z którego korzystać mogą wszyscy mieszkańcy miasta. Taki jest nasz cel. Ma być tak zaprojektowany, aby każdy bez względu na wiek czuł się tam bezpiecznie. Odpowiednia szerokość alejek spacerowych, ich nawierzchnia oraz różnorodność urządzeń służących do ćwiczeń, rekreacji i wypoczynku będzie dostosowana do potrzeb osób o różnej sprawności, dzięki czemu z placu będą mogły korzystać również osoby z niepełnosprawnością. Pozbawiony barier plac służyć ma integracji międzypokoleniowej i być przestrzenią, która pobudza wyobraźnię oraz inspiruje do podejmowania inicjatyw służących rozwojowi lokalnych wspólnot. Zależy nam bardzo na tym, aby mieszkańcy poczuli się współautorami zagospodarowania tej przestrzeni, aby włączyli się w jej organizację i sami zadecydowali o tym, jak plac ma wyglądać. Podobnie jak z podwórkami przy kamienicach przeznaczonych do rewitalizacji. Chciałbym, aby mieszkańcy czuli, że te miejsca należą do nich i byli za nie odpowiedzialni. Sytuacja w kraju nie pozwala nam działać na 100%, ale nie przestajemy pracować. Czekamy na projekt. Liczymy, że jak tylko sytuacja w kraju się zmieni, ruszymy pełną parą. Robimy wszystko co możemy, aby wykorzystać ten trudny czas na tyle, na ile nam pozwalają wprowadzone ograniczenia – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak

Budowa deptaka to część wartej prawie 13 mln zł rewitalizacji starogardzkiego Śródmieścia. W ramach inwestycji zaplanowano przebudowę ok. kilometra dróg w południowej części Starego Miasta oraz odnowienie elewacji, dachu i klatek schodowych 30 kamienic. Realizacja tych zadań potrwa do końca przyszłego roku.

Koszt budowy deptaka rekreacyjnego wyniesie 1.093.000zł.  Planowany termin zakończenia inwestycji – IV kwartał 2020 roku.

 


 

 

 

 

_redakcja

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

??
?? 09.04.2020, 20:05
Chmm.. ale jak można wygrać przetarg na zrobienie czegoś bez gotowego projektu? Kryterium wyceny to jakie było? Jak można przewidzieć koszt takiej inwestycji bez projektu?? Przecież to jest jakiś przekręt.
Gość
Gość 09.04.2020, 20:45
Nie słyszałeś o tym ,ze można ogłosić przetarg na zadanie :Zaprojektuj i wykonaj ?
??
?? 09.04.2020, 21:57
Tak słyszałem. Najprostszy sposób na wyłudzenie i wyprowadzenie kasy z budżetu. Za chwile się okaże że wykonawca się przeliczył bo projektu nie było :) i na zasadzie aneksów do umowy .. inwestycja będzie kosztować nie 1 mln tylko 3 mln.. :) No ale ... takie życie.
Anna
Anna 05.04.2020, 00:37
Bardzo fajny pomysł, ta część miasta będzie dzięki temu bezpieczniejsza i bardziej przyjazna. Proszę się nie przejmować nieprzychylnymi komentarzami bo ludzie z natury wola coś krytykować i doszukiwać się minusów niż pochwalić. A co do meliny to w każdej części miasta takowa istnieje, bez wyjątków
Gdańska 6 to adres odlotowych
Gdańska 6 to adres odlotowych 04.04.2020, 17:04
Pani Ossowska wygaduje głupoty. Ul. Owidzka ulica wylotową?. Raczej odlotową w lepetynach Lembicz, Bieska_Talewskiego, Stankowiaka.
nygan
nygan 04.04.2020, 21:31
Cały czas Biesek i Biesek. Go już nie ma od 1,5roku. Co robi w tym czasie nowy wicek techniczny, śpi?
nagyn
nagyn 05.04.2020, 06:32
"Go" (cyt.) durnia nie ma od 1, 5 roku?. Jest i to w wielu miejscach. W Sądzie procesuje się z UM. W Prokuraturze jest postępowanie w sprawie samowoli budowlanej dotyczącej przebudowy Rynku. Kto faktycznie podejmował takie decyzję?. Dureń z Czerska. Kto spowodował bezprawna budowę kibla na Rynk?. Dureń z Czerska. Itd itd. Aktualny wiceprezydent musi zajmować się "twórczością durnia z Czerska. Jeśli porozmawiasz w UM to nikt za tym" favhowvem" nie tęskni. Może jest jakiś wyjątek?. J. Stankowiak?. A. Lembicz?.
marek
marek 05.04.2020, 22:08
A o co czerskiak się procesuje z UM? I co w twoim wątku robi pani Lembicz?
Lex
Lex 05.04.2020, 11:12
Zasługa durnia z Czerska jest decyzja o wstrzymaniu robót na Rynku i ulicach przyległych wraz z nakazem rozbiórki nielegalnie wybudowanych obiektow. Taka decyzję otrzymał Stankowiak i jest to kolejna cena za dawny wybór durnia na wice.
biker
biker 04.04.2020, 16:38
"Wzdłuż traktu pieszego pobiegnie 200 metrowa ścieżka rowerowa z możliwością bezpiecznego pozostawienia rowerów przy placu w specjalnych stojakach." taaaaaaaaaaaaaak pomiędzy Owidzką i Kościuszki bezpieczne pozostawienie rowerów hahaha
dziura zabita dechami...
dziura zabita dechami... 04.04.2020, 11:20
Skarszewy budują baseny, siłownie i inne ...uje muje, a Starogard deptaki dla menelstwa i galerie...
Znowu marnują kase
Znowu marnują kase 04.04.2020, 08:29
Może lepiej zastanowić się nad możliwością budowy, na tej działce, parterowych budynków z mieszkaniami (np. jak na Magazynowej) niż wydawać ponad mln złotych na budowę deptaka. Nawet stały patrol policji nie zapewni bezpiecznego przejścia tym cudem.
Pbt
Pbt 04.04.2020, 08:21
Ten "cudowny" projekt cudacznego deptak dla meneli to kolejna zasługa dwuczłonowego głupka z Czerska?. Ciekawe czy taki sam deptak chce tworzyć dla czerskich meneli.
loska
loska 04.04.2020, 16:39
Pani Lembicz ten pomysł się podoba. Mam pytanie, kim jest ta Pani? Głównym architektem miejskim?
droga asfaltowa
droga asfaltowa 05.04.2020, 10:56
tej pani już dziękujemy... , kompletne dno i impertynizm...
Jarosław K
Jarosław K 05.04.2020, 11:19
Lembicz spadaj do Czerska. Będziecie tam w duecie budować deptaki. Tak dobrze się rozumiecie, że zrobicie cuda niczym Duda.
Amor
Amor 04.04.2020, 17:15
Pani Lembicz w innym miejscu bardzo spodobała się Firma Kowalczyk. Ciekawe kto będzie wykonywał projekt?. Stawiam na A. Lembicz. Inna sprawa to wielka nic porozumienia i wsparcia dwóch osób Biesek-Talewski i Lembicz.
be
be 05.04.2020, 18:27
Projekt wykonuje pracownia Kreujemy Szymona Derdowskiego.
OBYWATEL MIASTA
OBYWATEL MIASTA 04.04.2020, 07:29
Bez komentarza
Kaśka
Kaśka 04.04.2020, 07:27
A w którym to miejscu będzie ten niewypał? Coś mi się wydaje że zaorali cmentarz?A drzewo kto skasował na zimę do palenia? Coś tu śmierdzi.
Alo
Alo 04.04.2020, 07:17
Mieszkańcy ul. Kościuszki mają się integrować z mieszkańcami ul. Owidzkiej? hahahaha
SN
SN 04.04.2020, 17:24
Złodziej do złodzieja ma mieć bliżej i wygodniej. Brawo pajace z NS
Mn
Mn 03.04.2020, 20:11
Wywalić milion na kolejny plac siłownię.na każdym osiedlu jest i co w większości pustki to na pewno tam tlok będzie.proponuje pójść śladem stolicy i dajcie strefę relaksu z palet!!!!!trza uciec stąd i podatki płacić w innym mieście
Maria
Maria 03.04.2020, 20:11
Gdzie można się dowiedzieć kto zajmuje się tym projektem?
Starogardzianin
Starogardzianin 03.04.2020, 20:11
Firma Kowalczyk musi mieć robotę.Na sile wymyślane inwestycje.Nie ma jak to układy.Ale wiadomo-tabliczka dzielenia jest najważniejsza....
Oso
Oso 03.04.2020, 20:07
Firma handlowa ma kolejna robotę za miejskie pieniadzec
mieszkaniec
mieszkaniec 03.04.2020, 18:23
Nie zapomnijcie zamontować stolików i ławek, żeby okoliczni mieszkańcy mogli sobie markowe winko spokojnie wypić, a nie jak obecnie przed wejściami do budynków się męczyć
STG
STG 03.04.2020, 18:22
Kiedyś mówili, że to prywatna łąka, jest do tego pełno właścicieli.Przynajmniej droga do szkoły będzie skrócona,no i chyba oświetlenie będzie.Bo teraz,aż strach tam przechodzić
Tyvek
Tyvek 03.04.2020, 17:59
A po cholerę? I tak z domów wychodzić nie można. O obwodnicy Betonowy Janusz już zapomniał?
Starogardzie dziurawe ulice
Starogardzie dziurawe ulice 03.04.2020, 16:05
Deptak dla meneli za milion złotych?. Głupota czy kretynizm?
obywatel
obywatel 03.04.2020, 14:08
ponad milion na mało potrzebny deptak ??? Primaaprilis był 1 kwietnia :)
xcx
xcx 03.04.2020, 13:15
Dziwne że deweloperka to nie zagarnęła

Pozostałe