Oświadczenie prezydenta Janusza Stankowiaka w sprawie organizacji wyborów 10 maja

  • 30.03.2020, 13:53
  • UM Starogard Gd. (JT)
Oświadczenie prezydenta Janusza Stankowiaka w sprawie organizacji wyborów 10 maja

Podziel się:

Oceń:

Prezydent Starogardu Gdańskiego nie widzi możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja br. w sposób bezpieczny. – W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa nie chciałbym narażać zdrowia i życia starogardzian – napisał w oświadczeniu do Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku oraz Komisarza Wyborczego w Gdańsku I. Prosi o podjęcie działań zmierzających do zmiany terminu wyborów.

Prezydent miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak wystosował do Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku Pani Mirosławy Torłop oraz Komisarza Wyborczego Gdańsk I Pana Mariusza Nowickiego oświadczenie , którego treść zamieszczamy poniżej:

„W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa i powodowaną przez niego chorobą COVID-19, a także obowiązującymi ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonego Stanu Epidemii, oświadczam, że samorząd w Starogardzie Gdańskim nie widzi możliwości należytego przygotowania oraz w sposób bezpieczny przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP w dniu 10.05.2020.

Od 12 marca Urząd Miasta w Starogardzie Gdańskim oraz wszystkie podległe mu jednostki funkcjonują w sposób ograniczony. Realizując polecenia i zarządzenia władz centralnych, wojewódzkich oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej ograniczyłem godziny pracy Urzędu od 9:00 do 13:00, odesłałem większość pracowników do pracy zdalnej, a mieszkańcy zostali skutecznie poinformowani, aby na czas stanu epidemii, załatwiali sprawy urzędowe online lub telefonicznie. Wszystko po to, tak aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem SARS CoV-2 tak dla interesantów, jak i pracowników.

Biorąc pod uwagę, że Starogard Gdański podzielony jest na 21 stałych obwodów głosowania plus 3 obwody odrębne, do pracy przy wyborach potrzebne jest co najmniej 200 osób jako członków Obwodowych Komisji Wyborczych i co najmniej 20 osób obsługi. To oznacza, że w czasie obowiązujących ograniczeń, nie mamy możliwości należytego przygotowania oraz przeprowadzenia wyborów w sposób bezpieczny. Nie widzę możliwości przeprowadzenia niezbędnych szkoleń dla członków Komisji, a co za tym idzie możliwości ukonstytuowania się OKW, odbioru lokali wyborczych oraz innych czynności związanych z organizacją wyborów.

Jako włodarz miasta moim obowiązkiem jest przede wszystkim dbanie o dobro mieszkańców. Nie chciałbym więc narażać zdrowia i życia starogardzian – urzędników, którzy są odpowiedzialni za uruchomienie, przygotowanie i przeprowadzenie procedury wyborczej, setek osób, które przez cały dzień i noc miałyby pracować w poszczególnych komisjach, a przede wszystkim mieszkańców naszego miasta, którzy chcąc spełnić swój obywatelski obowiązek, przyszliby zagłosować. Uważam, że w trosce o zdrowie i życie Polaków, wybory Prezydenta RP powinny być przełożone na późniejszy termin. 

Zadaniem samorządowców jest zrobić wszystko, aby wybory mogły się odbyć w sposób bezpieczny, sprawny i skuteczny. Niestety, w obecnej sytuacji nie widzę takiej możliwości, dlatego zwracam się z prośbą o przeanalizowanie niniejszego oświadczenia i podjęcie działań zmierzających do zmiany terminu wyborów.

Z wyrazami szacunku,

Janusz Stankowiak
Prezydent Miasta
Starogard Gdański”

UM Starogard Gd. (JT)

Komentarze (97)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Miranda
Miranda 05.04.2020, 19:03
brawo janusz , żadnych wyborów , trzeba te pieniądze przeznaczyć na leczenie ludzi i środki ochrony przed wirusem
gość
gość 04.04.2020, 11:46
Lansu Stankowiaka na epidemii ciąg dalszy! Wstyd.
Edmund
Edmund 04.04.2020, 07:17
W STAROGARDZIE GD NIC NIE JEST MOŻLIWE I NIC NIE MOŻNA
 do kuchni
do kuchni 05.04.2020, 22:12
Pewnie jakby pis u nas rządził to można by wszystko. Już to widzę. Zadziałali by tak jak przy obwodnicy i stadzie ogierów.
król
król 03.04.2020, 09:35
pisuary , ogłoście kaczora cesarzem i skończy się problem , ego tego świńskiego kurdupla zostanie zaspokojone...
xxxcz
xxxcz 03.04.2020, 17:43
nojman do budy,nie judź!
una
una 03.04.2020, 10:53
jak poleci do smoleńska sprawa zakończy się sama , kaczy kuper nie będzie już srał i zapanuje pokój...
adamek
adamek 01.04.2020, 14:59
Czy to strona do komentarza? Czy do tego aby czytać jak dwa debile na wzajem do siebie piszą. Debile podajcie sobie swoje dane i w inny sposób sobie pogadajcie a nie na tej stronie.
ani pis aniinni
ani pis aniinni 01.04.2020, 09:01
Ten radny z pisu co tak jedzie na Pana prezydenta i jego koledzy radni niech pokażą jak pomagają i zrzekną się diet a za te pieniądz kupi się maseczki dla lekarzy i ratowników medycznych. No lokalni pisowscy mądrale dajcie przykład.
rita
rita 01.04.2020, 08:21
czyli koniec agitacji wyborczej i tylko po co była ta cała głupia gadka ??? , szkoda społecznej kasy
Pppp
Pppp 31.03.2020, 20:11
Brakuje podstawowych środków ochrony w szpitalach a PIS chce wyposażyć komisje wyborcze w maseczki (kilkaset członków komisji po 3 maseczki na osobę - ponad milion maseczek, których brakuje w szpitalach.
Władza jest najważniejsze.
Michał
Michał 31.03.2020, 21:34
Wiesz gdzie są pieniądze na sprzęt ?, rozdane Patologii,Knury i Maciory przechlały wszystko.Człowiek chodzi do pracy, naraża się płaci podatki a Patusy w domach leżą i mają wszystko gdzieś.Firmy i osoby prywatne produkują maseczki i zbierają na respiratory to jest chore.
ina
ina 01.04.2020, 07:57
PRZESTAĆ PŁACIĆ PATOLOGII 500+ !!!
Kaczor
Kaczor 02.04.2020, 12:01
Sam pewnie bierzesz 500+
lokiszon
lokiszon 31.03.2020, 13:46
Ta retoryka pisowców szczególnie tych z rady miasta i ich popleczników jest naprawdę żałosna. To, że ktoś postępuje inaczej niż wy ludzkie paniska byście chcieli to nie znaczy że jest za PO czy opozycją. Niech do waszych móżdżków dotrze, że mamy społeczeństwo umiejące myśleć i dostrzegać realne zagrożenia (w przeciwieństwie do tych, którzy ślepo powielają przekazy dnia). I teraz jak jesteście tacy mądrzy i odważni to tak po 1- Terlecki, który bał się w sejmie siedzieć bo to zagrożenie dla jego zdrowia na szefa komisji wyborczej w Starogardzie, po 2- wszyscy członkowie i poplecznicy pisu z panem Kucharczykiem na czele do komisji wyborczych jako ich członkowie, po 3- sami sobie kupujecie środki do dezynfekcji, maseczki i rękawiczki. Brawo Panie prezydencie. Z drobnymi wyjątkami mieszkańcy popierają w pełni Pana decyzję
danuta
danuta 01.04.2020, 08:01
wypowiedzieć konkordat i nie płacić ani grosza czarnym koloratkowym zboczeńcom !!!
psychoterapeuta
psychoterapeuta 02.04.2020, 12:02
A co ma kościół do tego? Masz jakąś obsesję? Może czas zacząć terapię...
klain
klain 03.04.2020, 08:35
skończyłeś ty chłopcze podstawówkę ? , bo masz kościelnego wirusa
antykler
antykler 01.04.2020, 08:06
żeby było weselej , rząd zwolnił tych bydlaków z opłat , to skandal , złodziejskie menele w sukienkach...
Ciekawski wiedzy antyklera
Ciekawski wiedzy antyklera 01.04.2020, 14:49
Podaj z jakich zostali zwolnieni.
U
U 31.03.2020, 19:11
Zajmij się lepiej swoim móżdżkiem.
piswon
piswon 31.03.2020, 21:58
U uuuuu zabolało czy strach przed wypełnieniem 3 punktów obleciał? Wy jesteście tylko gieroje kiedy można swoje chore pomysły czyimiś łapkami wykonać, ale nie tym razem!
obywatel
obywatel 01.04.2020, 09:11
kto imiennie kieruje pisem w starogardzie ? , bo nic nie mówią i nie komentują
Dzias
Dzias 31.03.2020, 11:34
Prezydent szuka poklasku wśród zwolenników totalnej opozycji?
yolis
yolis 03.04.2020, 17:46
Podobno PO już nie istnieje,Tusek przechandlował z Konfederacją za kandydowanie.
jurand
jurand 05.04.2020, 22:16
I dobrze, że z Konfederacją bo to jedyne ugrupowanie, które myśli. Od Panów Dziambora, Bosaka i reszty pis i po powinni się uczyć.
eh
eh 01.04.2020, 07:54
Poklasku? Odpowiedzialność uważasz za takie coś? Świetnie - to zgłoś się do organizacji wyborów i zabierz swoich do komisji. Aha i jeszcze maseczki i rękawiczki sam sobie kup
pompka& trąbka
pompka& trąbka 31.03.2020, 12:08
to niech im jeszcze zagra na fujarze
dentka
dentka 31.03.2020, 13:47
Ty to potrafisz. Naucz go pompko.
Statkowiack
Statkowiack 31.03.2020, 11:12
Niech lepiej zaapeluje do mieszkańców swojego miasta, żeby siedzieli w domach, zamiast jątrzyć
leo
leo 31.03.2020, 12:01
cały czas jeździ straż miejska z komunikatem:.. prezydent ...stankowiak ....zostańcie w domu. NIE JĄTRZ TY
pppp
pppp 31.03.2020, 11:01
Oświadczenie pod publikę. System prawny nakazuje organom samorządowym przeprowadzić wybory. Muszą zostać powołane komisje wyborcze - starogardzka PIS czeka z niecierpliwością na powołania (znajdą się chętni narodowcy zrzeszeni przy jednym z kościołów). Na FC można napotkać ich aprobatę tego terminu. Inna sprawa, czy prezydentowi uda się przekonać swoich urzędników do przeprowadzenia rekrutacji do komisji wyborczych. Tutaj jak straszy Terlecki nie wystarczy wstawić za prezydenta swojego komisarza (chyba, że będzie ze swoją świtą). Cofamy się do czasów wczesnej komuny, gdzie wynik wyborów był znany przed roztrzygnięciem
Przio
Przio 31.03.2020, 10:37
Wybory mu przeszkadzają, a tłumy w sklepach już nie?
Co za hipokryzja i populizm
Taka
Taka 31.03.2020, 11:08
Ty cyniczna papugo powtarzająca bez namysłu za tvpis. Do sklepu się idzie po żywność. Coś trzeba jeść aby przeżyć. Bez wyborów da się żyć. Wybory można przesunąć i nikomu krzywda się nie stanie. Zresztą do sklepów idzie zazwyczaj jeden dorosły z całej rodziny a na wybory powinni pójść wszyscy. W Paryżu też władza uparła się aby przeprowadzić wybory. Długo nie trzeba było czekać na ich efekt. Skok zachorowalności na koronawirusa wśród komisji wyborczych i samych wyborców był taki, że nie byli w stanie przeprowadzić drugiej tury. PIS zdaje sobie sprawę z zagrożenia i pomimo tego jest w stanie poświęcić zdrowie i życie obywateli dla władzy. Taka jest morda obecnie rządzących! #zostanwdomu
Cyniczna papuga
Cyniczna papuga 31.03.2020, 11:33
To bardzo ciekawe co piszesz, bo pierwsze słyszę, żeby w sklepach budowlanych sprzedawali żywność, bo ludzi tam wczoraj było pełno. No ale wg ciebie to pewnie PiS kazał im tam iść
eh
eh 01.04.2020, 08:00
To też papugowanie - wszędzie tego zwrotu pełno w internecie . U nas niczego takiego nie ma ga.mo.niu.
pppp
pppp 31.03.2020, 13:18
Z tego co piszesz wynika, że również byłeś w sklepie budowlanym, czy masz informacje z TV PIS o tym ,że wczoraj było w nich pełno ludzi.
ale pajac
ale pajac 02.04.2020, 12:05
Nie ma w polsce stacji o nazwie TV PIS
Taka
Taka 31.03.2020, 11:45
I na pewno pełne były te sklepy. Nie dość, że papuga to jeszcze kłamliwa.
do tych dwoch pajacow powyzej
do tych dwoch pajacow powyzej 31.03.2020, 12:41
akurat zgadza sie co pisze ta papuga, bo sama wczoraj bylam w miescie i w brico marche i w sputniku bylo sporo ludzi, pelne parkingi
Rozsądny
Rozsądny 01.04.2020, 22:36
Siedź w domu a nie po mieście krążyć
eh
eh 01.04.2020, 08:02
sporo to znaczy ile? To małe miasto, więc nie kłam. Wymieniając nazwy sklepów też latasz, więc dlaczego inni nie powinni w ramach obowiązujących zasad?
udowodnij kłamstwo
udowodnij kłamstwo 02.04.2020, 12:05
na jakiej podstawie nazywasz kogoś kłamcą. masz dowody? to że jakieś miasto jest małe o niczym nie świadczy
Ali
Ali 31.03.2020, 21:53
I po wuja biegasz po sklepach budowlanych tempa dzido i jeszcze się tym chwalisz.
Błazen
Błazen 02.04.2020, 12:04
Tempa czy może tępa? Oto jest pytanie
ucha
ucha 31.03.2020, 10:21
po co ten populizm i tak zrobisz co ci nakażą
???
??? 31.03.2020, 09:04
i jak tu żyć , może jarosław zawsze dziewica kłamczyński nam powie ???
xxxcz
xxxcz 03.04.2020, 17:48
Niech ci odpowie ten wyliniały konus Tusek.
wera
wera 31.03.2020, 08:47
tak się kończy zły wybór nieodpowiedzialnych i skorumpowanych ludzi na odpowiedzialne stanowiska...
eh
eh 01.04.2020, 08:04
powinien cię podać do sądu, nikt w necie nie jest bezimienny
al
al 31.03.2020, 08:30
No, to już Starogard żegna się z obwodnicą....
adaśko
adaśko 31.03.2020, 07:45
odebrać patologii 500+ , tym zbokom i darmozjadom nic się nie należy , wszystko zmarnowali , dziadostwo !!!
księgowy
księgowy 31.03.2020, 09:07
ale ktoś dawał tym patolom 500+ , a dziadostwo brało i teraz się posr.ało
didi
didi 31.03.2020, 01:48
ten facet rządzi ponad 40 tyś miastem.
Miasto praktycznie upadłe, bez perspektyw, żadnych film, kiepska komunikacja...
Ale na gigantyczne premie/nagrody to są pieniążki ./.
a te puste banalne słowa to mozna sobie wsadzic w D***
Ty
Ty 30.03.2020, 21:19
O,nowy garnitur.
eh
eh 01.04.2020, 09:44
No i? Dres byłby lepszy wg ciebie?
he
he 01.04.2020, 10:05
nie , majteczki w kropeczki uhahaha

Pozostałe