Ratownicy medyczni. Bohaterzy z pierwszej linii. Krzysztof - jeden z wielu

  • 28.03.2020, 14:30 (aktualizacja 29.03.2020, 12:13)
  • Janusz Rokiciński
Ratownicy medyczni. Bohaterzy z pierwszej linii. Krzysztof - jeden z wielu

Podziel się:

Oceń:

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Były wirusy, różne pandemie. Ten wirus jest różnorodny i niesie śmierć. Wszyscy musimy mieć świadomość, że będziemy (możemy być) pacjentami.

Część ratowników nie ma etatów w szpitalach. Pracują (samozatrudnienie) na kontraktach. Kto wyjedzie karetką do zdarzenia jeżeli ratownik pójdzie do kwarantanny, zachoruje? Kto zabezpieczy ratowników medycznych? Czy zostaną bez środków do życia, bez ochrony. Jakiś paradoks? Nie. To Prawda. I problem  w wielu szpitalach.

Krzysztof
Ma 46 lat. Karierę zawodową rozpoczynał w szpitalu w Kocborowie (1995 lub 1996). Dziś jest ratownikiem medycznym w Szpitalu św. Wojciecha COPERNICUS i w KCZ w Starogardzie (od 2013 r). Wczesnej pracował w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej i Kaszubskim Dywizjonie Straży Granicznej.
Jest zawodowym ratownikiem-medycznym.

Po ogłoszeniu
w marcu pandemii koronawirusa nastały rygorystyczne procedury.
- Nasz zespół jeszcze nie miał styczności z zarażonym, byli pacjenci z ryzykiem, często nie mówili nam prawdy, nie podawali istotnych informacji. Dopiero podczas uczciwego wywiadu okazało się, że ktoś wrócił z zagranicy... Dużo mamy takich osób? Teraz coraz mniej. Ludzie są bardziej świadomi choć... Chwilę temu znajomy ratownik pojechał do starszej osoby i na miejscu dowiedział się, że... syn wrócił z Włoch.

To nie jest grypa
Jeżeli ktoś uważa, że jest młody, silny i bez kłopotu To przebrnie... Dziś na To umierają młodzi i starsi. Nikt nie wie jak jego organizm To zwalczy. Podejmując decyzję o łamaniu kwarantanny pacjent wprowadza zakażenie, zaraża swoją rodzinę i innych.
- My wciąż jesteśmy zagrożeni, żyjemy podwójnie obarczeni odpowiedzialnością za pacjenta i swoją rodzinę - mówi Krzysztof. - Wracam do domu po kilku dniach. Tyle pracuję. Mamy w tej pracy gdzie wypocząć. Pracuję jak większość kolegów w kilku miejscach. W pogotowiu ratunkowym KCZ jako kierowca - ratownik medyczny (na samozatrudnieniu) oraz w KCZ – Gregor Trans kierowca - ratownik medyczny. W gdańskim Copernicusie mam umowę o pracę.  

Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

Janusz Rokiciński

Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ekspedientka
Ekspedientka 01.04.2020, 11:58
Wybaczcie ale to nie jedyni bohaterowie... Ojeju każdy się rozpływa nad medykami - kurde po to robili studia żeby teraz pracować w zawodzie i pomagać, a co z pozostałymi? Np Paniami ekspedientkami? One gorsze? Nie... Pracują dla ludzi by ci mogli kupić produkty i też się narażają... Lekarze nie są nadludźmi...
Basia
Basia 03.04.2020, 07:47
Zgodzę się z Panią ale myślę że tu w tym przypadku materiał został poświęcony Pracownikom Medycznym,szpitala itp wiem i to nie podlega dyskusji że personel Handlowy jest w tym ogniwie bardzo ważny,ale to oni przyjadą po panią ekspedientkę i to oni będą przy niej przez cały czas jej choroby
Ekspedientka
Ekspedientka 03.04.2020, 17:53
Pani Basiu zapewne ale ci sami ludzie po służbie przyjdą do mojego sklepu gdzie ja ich obsłużę - nie neguję absolutnie zasług medyków ale są jeszcze inne grupy zawodowe które także się narażają a o których nikt nawet nie pomyślał - ekspedientki - to już pisałam, listonosze, kurierzy, personel sprzątający przychodnie i szpitale, ludzie pracujący w usługach pogrzebowych - począwszy od tych którzy myją zwłoki poprzez tych którzy je chowają... Nie rozumiem zatem dlaczego ludzie tak się rozpływają nad jedną grupą zawodową, która pracowała na taki zawód, uczyła się i w końcu go wykonuje - tak wybrali.
Grazia
Grazia 30.03.2020, 17:01
Panie Krzysztofie - 3 etaty a gdzie rozsądek? A maseczka w ten sposób- chyba NIE
Asia
Asia 31.03.2020, 23:34
Warto czytać ze zrozumieniem trzy ja doliczylam się dwóch Copernikus i Gregor Trans jako ratownik medyczny dla KCZ ale każdy widzi co chcę jak ten Medyk ?
Medyk
Medyk 30.03.2020, 22:20
Dokładnie.Caly czas zalecają żeby pracować tylko w 1 miejscu.Kasa kasa kasa
Helena
Helena 30.03.2020, 16:41
Serdeczne podziękowania dla calego personelu pielęgniarkskiego , ratowników medycznych, lekarzy salowych oraz innych pracownikow ktorych nie sposób wymienic a mających kontakt z pacjentem potencjalnie zarażonym. To oni na codzień walczą z tym piep... wirusem. To oni niejednokrotnie po dobowym dyżurze wracają do swoich domów pełni obaw , czy oby nie przyniesli tego świństwa do domu. Żyją w strachu o siebi , swoich bliskich oraz przyjaciół z pracy. Niejednokrotnie bylam pacjentem szpitala a także soru i zawsze mogłam liczyć na pomoc i profesjonalne podejście do pacjenta.
Andreas z  Dortmund
Andreas z Dortmund 29.03.2020, 19:42
Szanowni Państwo ciesze się bardzo że ten artykuł wzbudza wiele pytań po pierwsze ktoś kto zna Krzyśka dokładnie wie kim jest i co robi każdy kto nazywa go obraźliwie lub w inny sposób powinien sam siebie nazwać tak .Muszę stanąć w obronie jego myśli słów, ale myślę że tekst który przeczytałem sam się obroni dlaczego? Autor tego artykułu w jasny sposób wskazuję w jaki sposób mamy się zachowywać narzędziem tego jest Krzysztof ,który upomina cyt,Ostatnio wiele powstało publikacji na temat jak postępować, w tym trudnym okresie pandemii koronawirusa,co robić, czego nie ,gdzie chodzić a gdzie nie ,wszystko po to, żebyś mógł żyć, zdrowo, cieszyć się bliskimi i być przy nich .Myślę że zostało powiedziane już wszystko,i pamiętaj wszystko zależy od ciebie!!! lub Jeżeli ktoś ma problem ze zrozumieniem Dlaczego kwarantanna jest tak ważna ?? - Już prościej wytłumaczyć się nie da !!! i dalej To co stało się w KCZ w Nocnej Opiece Chorych ze strony Pacjent....zasługuje na znamię, na piętno, głupoty...brak odpowiedzialności, uczciwości,wobec bliskich ,sąsiadów, i co naj ..ważniejsze pomiędzy Pacjent a służbą zdrowia..Szanowni Państwo proszę się zastanowić kto bezinteresownie piszę upomina jak on na swojej stronie FB mało znajdziemy takich publikacji większość stosuję kopiuj i wklej Panie Krzysztofie Brawo a co do reszty Proszę zrozumieć kontekst pytań i zdań tu nie chodzi o ilość godzin tylko jedno i te same pytanie jeżeli ich zabraknie to kto ich zastąpi ? Proszę z Szacunkiem odnosić się o tych którzy są gotowi zostawić swoich bliskich by być przy was jak będzie taka potrzeba Pozdrawiam Panie Krzysztofie
FB
FB 29.03.2020, 18:15
Czy to prawda, że Wasza pielęgniarka, która została babcią, mimo zakazu jeździ do wnuczki do Pruszcza?? Wyjatkowy brak mózgu. Czy to też ma być Wasz bohater czy przejaw glupoty??
Jacek
Jacek 29.03.2020, 12:36
Czy to prawda,że personel medyczny, ma zakaz informowania o zakażeniach koronawirusem?.
Beata
Beata 29.03.2020, 16:28
Każdy szpital ma rzecznika, który reprezentuje jednostkę i udziela informacji i jest uprawniony do kontaktu z mediami.
Krzysztof
Krzysztof 29.03.2020, 12:54
To co podają oficjalnie, trzeba pomnożyć tylko przez ile ??.
Emil
Emil 29.03.2020, 11:24
To że tyle pracują to ich wybor...tzn . Pana Krzysztofa. Sam pisze ze ma umowę o pracę i jeszcze dwóch innych pracodawców. To jest jego wybór. Nikt Go nie zmusza do takiej ilosci godzin.
Ireneusz
Ireneusz 29.03.2020, 14:35
Panie Emilu z tego co przeczytalem jednego w Copernicusie i KCZ -Gregor Trans bo jak wiemy ratownicy medyczni pracują tam na stanowisku kierowcy
Dzon pedro
Dzon pedro 29.03.2020, 13:02
Pełen szacunek dla tego Pana
kiros
kiros 29.03.2020, 10:12
Brawo dla wszystkich pracowników służby zdrowia że pomimo tego że do tego czasu byli traktowani przez rząd jak zło konieczne i mieli pracować dla idei ,dają z siebie 200% a rządzący bardzo chętnie pokazywali się przy ich boku żeby się lansować.Zobaczymy czy po epitemii też będą tacy chętni.
Justyna, P,
Justyna, P, 29.03.2020, 09:08
Znam osobiście ie Pana Zbyszka i Pana Sławka jeździli z moim tatą wspaniali ludzie uważajcie na siebie pozdrawiam całą służbę zdrowia
Anna.W.
Anna.W. 29.03.2020, 08:41
Wielki Szacunek dla Ratowników i nie tylko dla calej służby zdrowia dziękuję że jesteście
dexter
dexter 29.03.2020, 00:19
Ta cała kwarantanna jest o kant du*y.
Z jednej srtony na świeżym powietrzu nie możesz rozmawiać z 2 kolegami, z kolei w pracy otacza mnie ponad 15 osób.

Gdyby faktycznie ludzie padali jak muchy przez tego wirusa, to praktycznie wszystko byłoby pozamykane, a nie na zasadzie wybiórczej - Ty możesz pracować, a Ty nie.

W biedronce dzisiaj byłem i też horda ludzi chodzących obok siebie.
Irek
Irek 29.03.2020, 11:27
Dexter pytań jest znacznie więcej.Dlaczego kierowcy jeżdżący za granicę, nie są poddawani ani kwarantannie, ani kontroli chociażby temperatury?, podobno, żeby ograniczyć kolejki a co z roznoszeniem wirusa?.Menele nic sobie nie robią z zakazów i dalej spotykają się w kilka osób czy to w swoich dotychczasowych miejscach czy na melinach i co dostaną karę?.wątpie.
Bea
Bea 29.03.2020, 16:30
Kierowcy czy kierowcy tirów
J
J 29.03.2020, 00:01
Tu o ludziach z pierwszej linii ratowania życia ....narażają też swoje życie szczególnie teraz np.syn pacjentki wrócił z Włoch!
Mamy nie wychodzić z domu, jest to bardzo trudne,ale trzeba w tym wytrwać !
Wprowadzono nowe przepisy, zamknięto szkoły, uczelnie, urzędy, sądy, galerie, targowiska, bary, restauracje ...itd... Nowe zasady sprzedaży w Biedronce, Lidlu ...
No, ale w marketach budowlanych tłumy np. na ulicy Zblewskiej ! To te nowe przepisy nie dotyczą tych sklepów ? Może by w końcu to sprawdzano ?
podziwiam ratowników
podziwiam ratowników 28.03.2020, 14:49
kilka lat temu słyszałem że ratownicy medyczni pracują miesięcznie nawet po 400 godzin, czytając tu gdzie pracuje taki ratownik widzę że nic się nie zmieniło. Czy to jest normalne by ludzie którzy pracują po tyle godzin maja ratować ludzkie życie ? Wiem że zaraz ktoś napisze musi tyle pracować by zarobić . Dobra ale ludzie często pracują tylko 160 godzin miesięcznie i nawet nie szukają dodatkowego zatrudnienia bo po prostu siły już nie mają . Więc muszą żyć za mniejsze pieniądze.
ton
ton 28.03.2020, 17:24
Tylko 160 godzin? TYLKO ? Nie każda praca opiera się na siedzeniu za biurkiem 8 godzin. Popracuj 8 godzin fizycznie to zdanie zmienisz.

400 godzin ? Niezłe fantazje. Taka osoba musiałaby pracować CODZIENNIE po 13 godzin.
Bea
Bea 29.03.2020, 16:33
14 dyzurow 24h daje 384h pracy
karina
karina 29.03.2020, 15:59
Nie chciałeś nosić teczki to kopiesz dołeczki. Do kogo pretensje? Jak masz kwalifikacje to idź pracuj do biura, jak nie to zostaje ci praca fizyczna. Pretensje do siebie a nie do innych.
pracująca
pracująca 29.03.2020, 19:45
karinko - powinnaś dodać nie wykształcenie tylko znajomości i rodzina to podstawa dobrej pracy. Wielu wykształconych ludzi jest zmuszonych do pracy poniżej swoich kwalifikacji bo nie mają znajomości lub rodziny która pomoże w zdobyciu dobrej pracy. A z drugiej strony jakby wszyscy myśleli twoim tokiem to kto wykonywałby te stanowiska które są niezbędne do funkcjonowania społeczeństwa ? W obecnych czasach widzimy która profesja jest niezbędna a bez której można się obejść .
karina
karina 29.03.2020, 21:03
Aa czyli wszyscy wykształceni, którzy pracują w biurach lub firmach to muszą mieć znajomości albo rodzinę bo inaczej by się nie załapali?? Ty chyba kobieto jesteś z jakiejś partii że takie głupoty wypisujesz. No ale dobra dawaj, które to są profesje niezbędne, a które bez których można się obejść?
obywatel
obywatel 30.03.2020, 16:40
Mi się wydaje że są takie profesje bez których można się obejść - po pierwsze wszystkie te które teraz w czasie pandemii nie pracują :) - Przecież to jest proste .
JUSTA
JUSTA 29.03.2020, 15:12
Co do 400 godzin należy pamiętać że system w szpitalach obejmuje dyżury 12 lub 24 godzinne należy to pomnożyć przez 30 dni bo niestety w służbie zdrowia nie ma Świąt i weekendów wolnych od pracy. A co do artykułu należy go przeczytać w gazecie jaka jest intencja bo to co czytam w niektórych wypowiedziach to mija się z przedstawiem problemu w tutejszym świecie. Proszę przeczytać cały artykuł ze zrozumieniem. Pozdrawiam.
srn
srn 29.03.2020, 14:50
I tak jest tyle pracują to nie fantazja
tt
tt 28.03.2020, 19:11
Ratownicy medyczni pielęgniarki oraz lekarze (oczywiście nie wszyscy) pracują codziennie nawet więcej jak 13 godzin (dyżury w kilku miejscach często z jednego dyżuru do drugiego). Jakbyś przeczytał gdzie wymieniony ratownik jest zatrudniony i gdzie pracuje na umowie o pracę potem zlecenia. To może ok 400 godzin też by wyszło. Przykre jest to że ludzie którzy ratują życie muszą tyle pracować. A pracownicy urzędów narzekają na 40 godzinny tydzień pracy.
Perełka
Perełka 29.03.2020, 13:40
Nie muszą. Sami wybrali. A taka Pani na kasie w biedronce, listonosz czy aptekarz są większymi bohaterami niż ci wszyscy ratownicy.
Darek
Darek 29.03.2020, 14:10
Perełka każdy mniej lub bardziej się naraża, nie sposób wymienić wszystkich zawodów.Każdemu kto cokolwiek dzisiaj robi należy się szacunek i podziękowania.Również pracuje i też pomagam i się narażam może nie w takim stopniu jak pracownicy służby zdrowia ale zawsze.Zapomniano o szacunku dla uczciwie pracujących a skupiono się na pobierających socjal jako jedyne zródło dochodów.
Perełka.
Perełka. 29.03.2020, 15:16
Oczywiście. Tylko takie barany jak pan Krzysztof niech nie robią z siebie takich bohaterów. Prawdziwy bohater jest anonimowy. Nie mówi o sobie samym. Żenada.
Bea
Bea 29.03.2020, 16:36
Krzysztof nie mówi sam o sobie. Nie on sam napisał artykuł. Myślenie nie boli perełka ?
kolega
kolega 29.03.2020, 19:43
Bea, Perełkę widać boli !
Małgosia
Małgosia 29.03.2020, 16:28
Perełko odp .bohaterem nazwał ich redaktor nie Pan Krzysztof znajac jego a muszę powiedzieć że znam on byłby ostatni żeby ktoś go nazywal bohaterem
kolega
kolega 29.03.2020, 16:02
Perełka jesteś żałosna. Jak Krzysiu to jest baran to kim ty jesteś? Zamień się z nim pokaż że też potrafisz się poświęcić dla innych to wtedy pogadamy.
wali zylcem
wali zylcem 28.03.2020, 19:43
tt jak zwykle w "formie". typowa tępota
tt
tt 29.03.2020, 10:45
Wali zylcem dlaczego piszesz jako różne osoby ? Podpisuj się tak jak powinieneś urzednik od siedmiu boleści któremu praca w urzędzie życie uratowała bo do niczego się nie nadajesz ! Nie znasz życia bo siedzisz sobie za biurkiem i tylko obrażać potrafisz ! I po raz kolejny dodam info dla urzędasów - obrażajcie mnie dalej łapki w dół tylko na tyle was stać !!!!!!
wali zylcem
wali zylcem 29.03.2020, 11:20
Ty się za to tt nadajesz na trybuna ludowego. Pewnie sam byłeś urzędasem ale cie wywalili bo byłeś za cienki nawet do tego. Dla twojej informacji chwilowo jestem bezrobotny bo przez koronawirusa firma mojego szefa nie może świadczyć usług. I nie bądź taki przewrażliwiony na swoim punkcie jak ktoś coś o tobie napisze.
Piotr
Piotr 28.03.2020, 17:38
W tym kraju większy szacunek jest do Szlachty która nie pracują, a żyje z socjalu niż do uczciwego człowieka.Kto nie pracował fizycznie ten nie zrozumie, potrafią cię maksymalnie tak wyeksploatować, że po powrocie do domu nie masz ochoty już na nic.Podziekowania dla pracowników służby zdrowia, służb porządkowych, wojska,straży granicznej, straży pożarnej, sprzedawców oraz wszystkich którzy codziennie wstają do pracy i narażają się mniej lub bardziej Dziękujemy !!!!.

Pozostałe