Rząd wprowadził stan epidemii w Polsce! Szkoły zamknięte do Świąt Wielkanocnych

  • 21.03.2020, 09:35
  • Żródło: KPRM
Rząd wprowadził stan epidemii w Polsce! Szkoły zamknięte do Świąt Wielkanocnych

Podziel się:

Oceń:

Robimy wszystko, żeby przygotować Polskę na te trudne nadchodzące tygodnie. Działamy profilaktycznie i z myślą o przyszłości” – poinformował szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim. Jak dodał, „dziś podjęliśmy kolejne trudne, ale konieczne decyzje”. Według specjalistów Polsce w najbliższym okresie może grozić kilkadziesiąt zakażeń koronawirusem. Wprowadzenie stanu epidemii na terenie całego kraju ma powstrzymać i skutecznie walczyć z epidemią groźnej choroby.

W uzasadnieniu do decyzji rządu premier Morawiecki powiedział:

  • Wprowadzamy stan epidemii, który daje odpowiednim organom państwowym nowe uprawnienia, ale na nas wszystkich nakłada również nowe obowiązki.
  • Zawieszamy zajęcia edukacyjne aż do Świąt Wielkanocnych. Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe.
  • Podwyższamy kary za złamanie kwarantanny. Państwo nie może być pobłażliwe w czasie, gdy miarą jego skuteczności jest liczba zarażonych, a ceną za nieposłuszeństwo – czyjeś zdrowie lub życie.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że kwarantanna narodowa, nie będzie oznaczała złagodzenia reguł, a najbliższe tygodnie muszą być czasem zbiorowej dyscypliny. Poinformował również o wdrażaniu aplikacji, która ma za zadanie wsparcie w dochowaniu kwarantanny.

Ogłoszenie stanu epidemii w kraju – to trudna decyzja, ale gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, to trudne decyzje i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są decyzjami ratującymi czyjeś życie – zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ustawa o chorobach zakaźnych pozwala m.in. ministrowi zdrowia wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób, w zwalczaniu epidemii na terenie Polski. Wojewodowie mają takie upoważnienie na terenie swoich województw.

Z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował o decyzji przedłużenia zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Dodał, że będzie wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca, aby nauczyciele mogli systematycznie przekazywać wiedzę i mogli wystawiać oceny.

Nasze dzieci nie tylko będą bezpieczne, ale też wyjdą z tego z dobrze wykorzystanym czasem i nowymi umiejętnościami oraz wiedzą – podsumował minister edukacji narodowej.

 

 

Źródło: KPRM

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Em.
Em. 25.03.2020, 11:36
Dziś (25.03) szkoły wydają obowiązkowe podręczniki, a odbierającym chyba rozumy poodejmowało... Pomimo rozesłanej wiadomości do rodziców o zachowaniu szczególnej ostrożności i minimum 2 metrowych odstępów w kolejkach, panie ustawiały się w "wianuszkach" po 5, 6 osób i dyskutowały zawzięcie, nie zachowując nawet metra odstępu...
Kuk
Kuk 25.03.2020, 20:43
Co się dziwisz?. Kwoki trzymają się w gromadzie.
Kat
Kat 23.03.2020, 12:01
Kłamstwa i cynizm Morawieckiego i Kaczyńskiego wyłazi teraz jak szydło z dziurawego worka. Jeśli te dwa typy doprowadza do pandemii i krachu gospodarczego oraz budżetowego to powinni zapłacić ta to swoimi łbami.
kociewiacy
kociewiacy 22.03.2020, 19:22
zamiast na leczenie prezydent duda dał lekką ręką 2mld zł na pisowską propagandę w tvp , już nigdy nie zagłosujemy za dudą -nigdy !!!
Grzegorz
Grzegorz 22.03.2020, 19:39
Ale cyrk brakuje odzieży ochronnej, masek, małe firmy i osoby prywatne szyją maski i przekazują je szpitalom, a oni krzyczą, że na 500 plus i 14 emerytury kasy nie zabraknie.Ostanio zjezdziłęm kilka stacjii za płynem do dezynfekcjii i też nie mogłem dostać.Co do testów to dla ludzi ich żałują ale sobie robią bez przyczyny profilaktycznie.Jedna z lekarek w necie żaliła się jak to musi się tłumaczyć komu robić testy do sanepidu, coś pisała o banie się o własne d.. czy stołki oj nie ładnie.Stan epidemii a oni okazują jak to świetnie w sondażach wypadają żenuła!!!.
Kociewiak
Kociewiak 22.03.2020, 18:36
Czemu nie jest robionych więcej testów w Polsce na obecność koronawirusa, propaganda Dudy w TVP ważniejsza od naszego zdrowia? Nie ma masek, odzieży ochronnej, płynów dezynfekujących, respiratorów. No i ten złodziej i oszust Rydzyk na naszym karku, nigdy nie mający dość publicznych i nie tylko pieniędzy!!!! jak długo jeszcze będzie taki burdel?.
Sławek EU07
Sławek EU07 25.03.2020, 16:54
Testy nie są za darmo, ktoś je musi wyprodukować.
Zenek
Zenek 22.03.2020, 19:28
Mniej testów równa się mniej zarażeń i potwierdzonych przypadków.Jeśli w czasie kwarantanny lub w szpitalu ktoś umrze, to zawsze można powiedzieć, że główną przyczyną były choroby współistniejące a nie wirus.Sciągają do Polski ludzi innych krajów, kierowcy z towarem na granicach nie mają mierzone temperatury żeby ograniczyć kolejki na granicach, a nam każą w domach siedzieć.Trzeba było wcześniej zamknąć granice a nie głupkowate uśmieszki bo to przecież zwykła grypka jest.W sondażach które w TV pokazują rząd ma takie prowadzenie i tak jest wychwalany za wszystko bo robi najlepiej na świecie.Teraz jak uznają, że ktoś według nich pisze nieprawde czyli rozpowszechnia tzw,fejk news to dojdzie do tego, że wyłączą neta i wszystkie info dostaniemy wyłącznie z jedynie słusznej tv.
ojejjj
ojejjj 22.03.2020, 18:40
Coś czuję, że dzięki tobie to się zmieni...he he
miś fazzy
miś fazzy 22.03.2020, 16:49
tak się chwalą kłamcy , że jest tak dobrze, a płynu odkażającego nie ma nigdzie , do tego maseczki i rękawiczki , mateuszek - kłamczuszek i ***tek obajtek , a pieniądze z orlenu na te zboki z kk !!!
Dywidenda dla Tadzika
Dywidenda dla Tadzika 22.03.2020, 17:13
Pieniądze z Orlenu głównie dla mafii zwanej PiS I dla ich patrona T Rydzyka.
kierowca
kierowca 23.03.2020, 12:29
a gdzie płyn anty- wirusowy z Orlenu , miał być już dawno i ogólnie dostępny , czy jest tylko dla wybrańców i kolesiów ?
Jajko w płynie
Jajko w płynie 26.03.2020, 10:01
„a gdzie płyn anty- wirusowy z Orlenu , miał być już dawno i ogólnie dostępny , czy jest tylko dla wybrańców i kolesiów ?„

Na „małym” Orlenie w Stg były w zeszłym tyg. - uwaga - 3 sztuki (sic!). Potem nic. Malutkie płyny (50 ml) do rąk są np. w Biedronkach po 4 zł. W aptece taki płyn kosztuje 20 zł... A duży możecie sobie zrobić sami, np. z lekko rozcieńczonego spirytusu lub denaturatu. Zdrowia i humoru życzę redakcji GK i czytelnikom.
Sławek EU07
Sławek EU07 25.03.2020, 16:53
Został wykupiony przez jednoimienne...
Piotr
Piotr 25.03.2020, 08:07
Plyn jest sprzedawany tylko w Toruniu przez Rydzyka po 100 zł za pojemnik bo Tadzik kasy stałe potrzebuje. Jeśli nie u Tadzika za kasę to możesz tam dostać za co łaska ale pod warunkiem okazania legitymacji PiS i ucałowania portretu kurdupla Jarosława. Tak płyn za co łaska otrzymali ojejjj i cesia
lola
lola 22.03.2020, 17:15
a ten szarlatan z torunia jeszcze pyszczy , że mało dostał , nienapasiony bydlak
Piotr
Piotr 21.03.2020, 19:17
Minister zdrowia (prof. medycyny) oraz lekarze z różnymi tytułami naukowymi (w tym wielu profesorów) wzywa do istotnego ograniczenia kontaktów oraz pozostawania w domu a dwóch nieodpowiedzialnych wariatów konus Jarosław Kaczyński i krzywomordy kłamca Morawiecki udaje medrcow posiadających dar mądrości wszelakiej.
ojejjj
ojejjj 22.03.2020, 18:46
Wyobrażasz sobie burdel 10 razy większy i totalny chaos... tak, tak. Tak by było podczas rządów złodziei z antypolskiej podkreślam antypolskiej partii. Po wprowadzeniu zmian paraliż trwał pół roku bo system arłukowicza nie działał... he he. Amnezje macie...
Piotr
Piotr 22.03.2020, 20:40
Ojejjj Twoja głupota dorównuje cynizmowi i bezczelności Krzywomordego Morawieckiego i debilizmowi Waszego bożka stetryczalego kurdupla Jaroslawa. Przez ponad miesiąc z woli kurdupla i krzywomordego pisiory udawali, że nie ma problemu a teraz robią głupka z Ministra Zdrowia. Ja na Jego miejscu już dawno bym im powiedział co o nich myślę i naplul im na ich facjaty. Kaczyński i Morawiecki to dwaj nieodpowiedzialni wariaci.
cesia
cesia 24.03.2020, 16:01
Piotruniu ty się tak nie denerwuj bo ci żyłka pęknie z tej nienawiści i nie zdąży cię sięgnąć koronawirus.
pppp
pppp 22.03.2020, 19:09
2 mld złotych dane na propagandę w TV PIS teraz by się przydały
cesia
cesia 22.03.2020, 19:14
O trollik się odnalazł!
Pisiory to debile
Pisiory to debile 24.03.2020, 14:29
Ojejjj cesia jak głupim trzeba być aby wielbić kurdupla Jarosława i jego bandę pisiorow. Pisiory unikają podchodzenia do konia bo ten może dobrać się do ich łbów jak poczuje sieczke.
cesia
cesia 24.03.2020, 15:59
Wściekłość i bezradność tych kretynów z PO,bezcenna.Zródło mojej nieustającej radości.Brawo bezmózgowcy z partii oszustów.!
walka z systemem
walka z systemem 26.03.2020, 10:00
Czy ty t..pa dzido na serio myślisz, że jeśli ktoś jest przeciwko PiSiorom to od razu jest z PO albo popiera PO? Ty masz mózg czy sieczkę w jego miejscu? Wyznawcy ugrupowania Pieniądze i Stołki informacja dla was Większość Polaków nie cierpi ludzkich panów z Pisu (niestety jest to ta bardziej leniwa część społeczeństwa, której w dużej mierze nie chce się chodzić na wybory dlatego pis wygrywa). Dlatego scenariusz powinien być taki : po pierwsze w wyborach prezydenckich wybrać kogoś z dwójki Hołownia Bosak (ludzie młodzi wykształceni, mający swoje zdanie i wyraźny przekaz, żadne dziadkowe marionetki!, po drugie stopniowe wysyłanie pisu w kosmos! Pobudka Polacy. A i żeby było jasne po wysłaniu pisu w kosmos, zaraz po nich wysłać tam tych z PO, PSL i SLD.
pppp
pppp 22.03.2020, 19:50
Prawda w oczy kole
Piotr
Piotr 21.03.2020, 19:28
Teraz w TVN kolejny wariat Gowin 19 pieprz bzdury. Ten wariat codziennie smaruje się olejem aby bezboleśnie włazić w d... konusowi Jarosławowi.
cesia
cesia 24.03.2020, 16:03
Już dawno ci radziłam nie oglądaj TVN,bo to ogłupia,chociaż dla ciebie już i tak za późno>

Pozostałe