(FOTO, FILM) Fałszywi policjanci zatrzymani. Wyłudzili ponad 166 tys. zł. Sprawa jest rozwojowa.

  • 10.03.2020, 10:24 (aktualizacja 10.03.2020, 14:47)
  • redakcja
(FOTO, FILM) Fałszywi policjanci zatrzymani. Wyłudzili ponad 166 tys. zł. Sprawa jest rozwojowa.

Podziel się:

Oceń:

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali 3 mężczyzn podejrzanych o wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Mieszkańcy województwa mazowieckiego usłyszeli już zarzuty oszustwa. Już teraz wiadomo, że wstępna wartość strat spowodowana działalnością przestępczą podejrzanych wyniosła ponad 166 tys. zł. Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim w ostatnim czasie otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących oszustw metodą „na policjanta”. Metoda ta polega na tym, że sprawcy dzwonią do starszych osób, przedstawiają się za funkcjonariuszy policji i wmawiają pokrzywdzonym, że ich prywatne oszczędności lub lokaty w banku są zagrożone. Straszą, że odkładane latami pieniądze mogą być przejęte przez przestępców. Nakłaniają swoje ofiary do wypłaty gotówki z banku, a nawet zaciągania kredytów i przekazania pieniędzy na przechowanie policjantom.

 

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim przeanalizowali szczegółowo wszystkie dotychczasowe zgłoszenia. Szeroko zakrojone działania operacyjne, ustalenia śledczych oraz żmudna praca funkcjonariuszy doprowadziły do zatrzymania 3 mężczyzn w wieku od 17 do 29 lat. Podejrzani wpadli na gorącym uczynku, gdy próbowali przejąć gotówkę od swoich przyszłych ofiar.

 

Najpierw w ręce mundurowych wpadł 29-latek, który próbował przejąć gotówkę jaką pokrzywdzona kobieta zgodnie z instrukcją oszustów pozostawiła w jednym z osiedlowych śmietników. Podczas przeszukania tego mężczyzny kryminalni zabezpieczyli przy nim gotówkę w kwocie 30 tys. zł.

 

Tego samego dnia miejscowi funkcjonariusze zatrzymali kolejnych dwóch mężczyzn, którzy tak jak poprzedni sprawca próbowali podjąć gotówkę od swojej ofiary.

 

Podejrzane osoby zostały doprowadzone do starogardzkiej komendy, gdzie spędziły noc w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych. Jeszcze wczoraj śledczy przedstawili im zarzuty. Wstępna wartość strat oszacowana została na kwotę ponad 166 tys. zł. Obecnie śledczy szczegółowo analizują swoje ustalenia oraz zebrane w sprawie dowody. Funkcjonariusze sprawdzą czy zatrzymani mieszkańcy województwa mazowieckiego nie popełnili innych podobnych oszustw.

 

Sprawa jest rozwojowa, funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Policjanci wystąpią do sądu za pośrednictwem prokuratury o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztu. Za oszustwo grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

 

 

Apelujemy do osób starszych, aby o każdej próbie telefonicznego wyłudzenia pieniędzy informowali najbliższą jednostkę policji. Aby uniknąć podobnych zagrożeń Zapamiętajmy! Policjanci nigdy:

 

  • nie informują przez telefon o swoich działaniach,
  • nie proszą o przekazanie pieniędzy,
  • nie pytają o sumę posiadanych oszczędności oraz miejsca ich przechowywania,
  • nie proszą o podanie numerów kont bankowych, haseł,
  • nie proszą o przelanie pieniędzy na wskazane konta bankowe,
  • nie proszą o zaciągnięcie kredytu.
_redakcja

Zdjęcia (6)

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Policja musi i działa oficjalnie i według reguł. Ludzie nie dajcie się…
Policja musi i działa oficjalnie i według reguł. Ludzie nie dajcie się nabierac cwan8aczkom 10.03.2020, 19:40
Tych trzech durni to pionki. Jestem przekonany, że działali dla "szefa" za skromny udział w takim "utargu".
Lolo
Lolo 10.03.2020, 19:25
Prawdę mówiąc to nie jest żaden wyczyn, ci goście już okradli w ten sposób mnóstwo osób w powiecie w przeciągu paru ostatnich tygodni, to wstyd że po takim czasie zostali złapani. Pewnie stracili w naszym powiecie czujność tak im dobrze szło. Poza tym słyszałem że jakiś policjancik odmówił już przyjmować zeznań od pokrzywdzonych. Pamiętaj to twój p.. obowiązek a jak ci się nie podoba to zmień pracę. Zawsze do czarnych możesz iść krawężniki szlifować lub do MZK mandaty wlepiać za przekroczenie czasu postoju
mieszkaniec
mieszkaniec 10.03.2020, 15:53
Brawo dla Policji!!!
bigs
bigs 10.03.2020, 11:56
Super informacja! Teraz jeszcze wpi...ol gówniarzom spuścić to następni się dwa razy zastanowią nad robieniem wałków kosztem starszych ludzi.
Czytelnik
Czytelnik 10.03.2020, 11:46
Błąd w tytule " Fałszywi Policjanci zatrzymali"
Zyta
Zyta 11.03.2020, 18:39
Nie pierwszy raz ???
tt
tt 10.03.2020, 11:33
Brawo takich informacji więcej !

Pozostałe