FILM: Oxfordzka nagroda - wracamy do tematu. Odpowiadamy na zarzuty prezydenta miasta Janusza Stankowiaka

  • 21.02.2020, 00:45 (aktualizacja 21.02.2020, 14:24)
  • redakcja
FILM: Oxfordzka nagroda - wracamy do tematu. Odpowiadamy na zarzuty prezydenta miasta Janusza Stankowiaka scr. EBA Oxford/Youtube

Podziel się:

Oceń:

W 03 numerze Gazety Kociewskiej z dnia 15 stycznia 2020 roku informowaliśmy mieszkańców miasta o nagrodzie, która została przyznana prezydentowi miasta Januszowi Stankowiakowi przez Europejskie Zgromadzenie Biznesowe w Oxfordzie. Po 21 dniach od czasu ukazania się artykułu, 4 stycznia do naszej Redakcji wpłynęło pismo z Urzędu Miasta z żądaniem sprostowania tekstu zatytułowanego „Urząd kupuje nagrody i chwali się nimi przed mieszkańcami?!”. Prezydent zarzuca, że w tekście w autorstwa Jacka Trzosowskiego podane zostały nieprawdziwe informacje, a artykuł stanowi naruszenie rzetelności dziennikarskiej. W dzisiejszym numerze powracamy do „fałszywych nagród” prezydenta.

Po otrzymaniu pisma z Urzędu Miasta w Starogardzie Gdańskim, pod którym podpisany był prezydent Janusz Stankowiak, zdecydowaliśmy się opublikować jego treść na łamach naszego tygodnika oraz na portalu internetowym Kociewiak.pl. Nie zgadzamy się jednak z zarzutami przedstawionymi w piśmie. Prezydent stwierdza, że w treści podano nieprawdziwe informacje.
Zarzuca również, że autor sugeruje zarówno w tytule, jak i treści artykułu, że doszło do kupowania nagród przez władze, a artykuł stanowi naruszenie rzetelnego dziennikarstwa, które polegało na licznych  stwierdzeniach zawartych w artykule.
Należy tu wspomnieć, że w zamieszczonym tekście nie ma jednolitych twierdzeń, a autor zadaje pytania, które zakończone są znakami zapytania (Czy warto było wydać tak duże pieniądze na niewiele znaczącą statuetkę?).

Nagrody nie są powiązane
ani popierane przez University of Oxford

Europejskie Zgromadzenie Biznesowe (EBA) to organizacja z siedzibą w Oxfordzie, która sprzedaje – jak określił to brytyjski dziennik The Times – fałszywe nagrody, znane również jako „nagrody próżności”
EBA została założona w 2000 roku przez ukraińskiego biznesmena Antona Savvova, który prowadzi biznes wraz z synem Ivanem Savvovm, byłym studentem Oxford Brookes University.
Działalność ukraińskiego przedsiębiorcy reklamuje się często jako „instytucja oxfordzka”, ale nie jest powiązana w żaden sposób z Uniwersytetem w Oxfordzie.
W lipcu 2017 roku dziennik The Times poinformował, że „ukraińscy biznesmeni wykorzystują reputację akademicką Uniwersytetu Oxfordzkiego, sprzedając fałszywe nagrody i wyróżnienia za miliony funtów.
Nasuwa się pytanie: Czy więc Urząd Miasta w Starogardzie sprawdził, jakie opinie ma instytucja, która przyznała statuetkę? Przypuszczamy, że nie…

Dworzec zamknięty dzień po hucznym otwarciu
Zdaniem autora lista, kontrowersje budzi również fragment (UG: Nie praktykujemy kupowania godeł czy nagród), w którym przytaczamy stanowisko innego urzędu.
Przypominamy, że w żaden sposób nie ingerujemy w treść otrzymywanych odpowiedzi i nie zmieniamy ich znaczenia. Postanowiliśmy się jedynie dowiedzieć, czy – w tym przypadku – Urząd Gminy również otrzymuje propozycje wzięcia udziału w płatnych debatach i w jaki sposób na nie reaguje.
- Nie praktykujemy natomiast kupowania godeł, czy nagród mających rzekomo zwiększyć prestiż naszego samorządu, mimo że otrzymujemy tego typu oferty – otrzymaliśmy w odpowiedzi.
W piśmie prezydent odnosi się również do nagrody na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego”.
Tej nagrody w żaden sposób nie negujemy, choć pozostając w pełni lokalnymi patriotami, w pewnym kontekście pytamy o jej zasadność, gdyż – jak wszyscy mieszkańcy wiedzą – Aleja Wojska Polskiego wymaga jeszcze wielu napraw.
Wszyscy pamiętają, jak hucznie miasto świętowano otwarcie inwestycji za ponad 40 milionów złotych, a już kolejnego dnia dworzec PKP zamknięty był na cztery spusty.
„Prezydent podziękował mieszkańcom za przybycie i zapewnił ich, że wszystkie usterki i niedociągnięcia zostaną naprawione, a zieleń, która się nie przyjmie lub nie będzie zdobić, tak jak powinna, zostanie wymieniona – obiecuję, że aleja - nie betonowa tylko granitowa, będzie też zielona – zakończył prezydent” - czytamy na stronie magistratu i ubolewamy, gdyż od października 2018 roku niewiele poprawiono, a z jakości wykonanych prac śmieją się mieszkańcy i przyjezdni – podobnie jest na Rynku.

Debata bez udziału reprezentantów Starogardu
Przypomnijmy, że na początku stycznia wysłaliśmy do magistratu maila, w którym pytaliśmy m.in. o koszta ekspedycji i pobytu starogardzkiej delegacji w Oxfordzie, a także o dodatkowe wydatki związane z wręczeniem nagrody.
Jak poinformowała nas Magdalena Dalecka, rzecznik prezydenta miasta, żaden z przedstawicieli Urzędu Miejskiego nie reprezentował Starogardu podczas gali wręczenia statuetek, co w naszej ocenie jest dosyć dziwne, biorąc pod uwagę, że na UDZIAŁ w debacie wydano ogromne pieniądze. - Jedynym kosztem dla miasta z tytułu udziału w debacie w ramach Szczytu Liderów prowadzonych przez Radę Exportową Związku Akademickiego Oxford było: przygotowanie i przesłanie filmu promocyjnego z angielskim lektorem, który promował Starogard jako miasto wygodne do życia, pożądane przez turystów i atrakcyjne dla inwestorów; przygotowanie i wysłanie materiałów promocyjnych miasta, czyli najważniejszych informacji dotyczących działalności prezydenta, przeprowadzonych w Starogardzie Gdańskim inwestycji i wprowadzonych innowacji na przestrzeni ostatnich czterech lat oraz prezentacja materiałów promocyjnych Starogardu Gdańskiego podczas oxfordzkiej debaty w dniach 17-18 grudnia 2019 roku. Gmina Miejska z tego tytułu poniosła koszty w wysokości 11 700 zł – odpowiedziała M. Dalecka.
Nie wiemy jednak, kto prezentował materiały promocyjne, skoro żaden z przedstawicieli magistratu nie wziął udziału w debacie.
Jak udało nam się dowiedzieć, film został wyemitowany w 7 godzinie gali, a na sali była jedynie garstka osób. Pokaz został nagrodzony oczywiście oklaskami. Brawa biło około 5 osób.
 

Wisła, czy Wierzyca?
Jak ustaliliśmy, możliwość otrzymania statuetki i certyfikatu, kosztowała władze miasta aż 11 700 zł.
Sporą część tych środków przeznaczono na realizację filmu i podłożenie głosu lektora.
Szczególną uwagę przykuwa literówka już w 2 sekundzie filmu w słowie Praud – Proud (dumny).
W dalszej części członkowie Europejskiego Zgromadzenia Biznesowego w Oxfordzie dowiadują się, że przez Starogard przepływa Wisła, a nie Wierzyca. Wierzymy, że to zwykła pomyłka powtarzana co najmniej dwukrotnie, a nie chęć oszukania oxfordzkiej komisji, czy aspiracje władz miasta do zmiany przebiegu korytarza najdłuższej polskiej rzeki.  
Uważamy jednak, że w materiale promocyjnym za niemałe pieniądze takie błędy nie powinny mieć miejsca.

Dobrze spożytkowane miejskie pieniądze?
Panie prezydencie, obejmując stanowisko, ślubował Pan, że dochowa Pan wierności prawu, a powierzony urząd sprawować będzie tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta.  Na koniec dodał Pan: „Tak mi dopomóż Bóg”
Czy z czystym sumieniem jest Pan w stanie uderzyć się w pierś i zapewnić mieszkańców, że udział w tej debacie był niezbędny dla dobra miasta? Czy pieniędzy tych nie można było spożytkować na znacznie ważniejszy cel? Niedawno organizował Pan Charytatywny Bal dla uzdolnionej młodzieży, która jest w potrzebie. Jesteśmy przekonani, że miejskie pieniądze można było przeznaczyć choćby na ten właśnie cel…

Rolą rzetelnych i niezależnych mediów jest obserwowanie i informowanie Czytelników o sprawach ważnych, podobnie jak rolą Urzędu jest dbanie o odpowiedzialne gospodarowanie publicznymi pieniędzmi.

AKTUALIZACJA:
Jak udało nam się dowiedzieć, film został zrealizowany na podstawie umowy zawartej pomiędzy autorem nagrania, a Urzędem Miasta. Film więc nie był wliczony w koszta  11 700 zł za udział w debacie.

 

Jak udało nam się dowiedzieć, film został wyemitowany w 7 godzinie gali, a na sali była jedynie garstka osób. Pokaz został nagrodzony oczywiście oklaskami. Brawa biło około 5 osób.
Link czasowy:
https://youtu.be/aFW0ln3a5Cw?t=25440

 

 

 

00.01 - Praud – Proud (dumni)

00.33 – „Jest (???) prawie w sercu Europy, na rzece WIŚLE (Vistula River). Jest stolicą Wisły (CO?!), regionu pomorskiego - Kociewia."

01.52 – Lektor poprawia się

02.29 – „Tym, co wyróżnia Starogard spośród wielu miast na mapie Polski, jest OAZA ZIELENI w samym centrum.” – czy aby na pewno.

02.46 - "Ludzie mogą chodzić lub jeździć pięknymi szlakami nad brzegami Wisły. Rzeki. W miejskim obszarze Natura 2000."

 

 

_redakcja

Komentarze (45)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

oxford uhahaha
oxford uhahaha 08.03.2020, 07:25
janusz , kto ciebie wsadził na tą minę i kiedy się z tego rozliczysz ???
henryk
henryk 25.02.2020, 19:36
co za błazenada za społeczne pieniądze , wstyd janusz , wstyd !!!
lutek
lutek 23.02.2020, 07:10
kompromitacja na całego , wstyd i żenada
tt
tt 22.02.2020, 15:28
Człowiek honorowy przeprosiłby i tyle w temacie . Człowiek bez honoru będzie wmawiał ze czarne jest białe , a białe jest czarne ! Pisanie pism do gazety która napisała prawdę to żenada !!!!
Noc
Noc 21.02.2020, 21:03
Starogard tu rodza się gwiazdy. Jakie te "gwiazdy" Stankowiak, Kalinowski, Biesek-Talewski, Dalecka i reszta ich "Naszych" przy***sów.
Daria
Daria 21.02.2020, 18:15
Właśnie obejrzałam film - w zamierzeniu promocyjny, a w rzeczywistości przykład żenującej i niechlujnej chałtury. Lektor bełkotał po angielsku na naćpany, zacinał się i popełniał błędy, jakby nigdy przed nagraniem nie widział tekstu na oczy...
Pioter
Pioter 21.02.2020, 16:51
Stankowiak przestań się kompromitować!. Twoja niedorzeczniczka to pacynka gotowa wygadywać każda bzdurę na Twoje polecenie. Nagroda nie została przyznana lecz kupiona od ukraińskiego cwaniaka sprzedającego. "fałszywe honory" Tak tego cwaniaka, szukającego frajerów, określa informacja na angielskiej wersji Google. Dworzec "otwierałeś" dla swojej prywaty pomimo braku odbioru i dopuszczenia obiektu dworca do użytku przez Nadzór Budowlany. To samo dotyczy przebudowy Aleji Wojska Polskiego. Przebudowa Rynku to samowola budowlana rozpoczętą bezprawna próba budowy toalety. Przebudowę wykonano na podstawie projektu zamiennego. To też jest samowola budowlana bo załącznikiem do pozwolenia na budowę jest inny, pierwotny projekt techniczny. Sprawa jest w Prokuraturze. Kolejny popis to remont Parku i niezachowanie w projekcie zapisów obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Tu projekt przewidywał naruszenie wymaganej minimalnej powierzchni biologicznie czynnej. (nie za brukowanej i pokrytej asfaltem), Panie Stankowiak wracaj do roli weselnego grajka. Prezydent z Ciebie taki jak torba podróżna z... kozla.
.
pamela
pamela 22.02.2020, 15:04
Ty Pioter czy to ty panie inspektorze z Mickiewicza? Jak masz pan dowody to je pan pokaż, a jak nie to przestań pan słuchać zbysia i rysia.
PBT
PBT 22.02.2020, 17:23
To nie Powiatowy Inspektor. Gdzie są dowody? W Urzędzie Miasta a Stankowiak wie kto wpuścił go w kanał. Ten jest teraz w Czersku.
Q
Q 21.02.2020, 18:12
A mi się podoba. I park i aleja i dworzec też. Wiele się zmieniło w Starogardzie za jego prezydentury.
Pioter
Pioter 21.02.2020, 20:47
Wyznaj miłość Januszkowi. Kup też dla niego kolejny medel od Ukraińca z W. Brytanii
Czytelnik
Czytelnik 21.02.2020, 13:09
Słuchy chodzą że na sesji 26 .02 prezydent chce zaciągnąć kolejny kredyt na 10 mln. Zgadzacie się na to mieszkańcy Starogardu? To w sumie od początku roku będzie 20 mln. A dopiero mamy luty :)
Adam
Adam 21.02.2020, 14:38
Miasto - bankrut , więc biorą kredyty aby się wyżywić.
marek
marek 21.02.2020, 13:13
szykuje się kolejny skandal , co za dziadostwo , ale pensyjki i premie biorą potężne , łącznie z radnymi
Rys
Rys 21.02.2020, 13:10
K***a za chwilę podniosą zapewne opłaty i powiedzą że to wina pisu
gryfon
gryfon 21.02.2020, 13:51
No oczywiście, że wina pisu! Ale pisiorki pewnie powiedzą że Stankowiaka i Tuska.
księgowy
księgowy 21.02.2020, 13:16
przy tych pseudo radnych - bezradnych i pazernych na szmal , wszystko jest możliwe , wszak zaczęli od podwyżek diet !!!
Kujonik
Kujonik 21.02.2020, 13:25
Mówisz o radnych Naszego Starogardu ? To ich pomysł i sami przegłosowali bo mają większość.
Tadzio
Tadzio 21.02.2020, 13:06
Podobno spółki miejskie są tak wydrenowane z kasy , że niedługo zabraknie kasy na wypłaty dla pracowników. A wszystko na zachcianki urzedu. Gazeta Kociewska pójdź dalej tym tropem.
mieszkaniec stg
mieszkaniec stg 21.02.2020, 12:42
Żenada. Te pieniądze można było wydać na jakąś fajną lokalną inicjatywę. Tyle organizacji i osób ubiega się co miesiąc o dofinansowania na różnego rodzaju wyjazdy, zawody, projekty i ich z braku środków nie otrzymują a tu proszę...
juhas
juhas 21.02.2020, 12:44
ważne , że u nich w kieszeniach szekle dźwięczą i w mordochwytach ładnie wyglądają...
hahahah
hahahah 21.02.2020, 12:29
Film został wyemitowany w 7 godzinie gali, a na sali była jedynie garstka osób. Pokaz został nagrodzony oczywiście oklaskami. Brawa biło około 5 osób - ale dowalili :D :D:D :D:D
observer
observer 21.02.2020, 12:32
tych pięciu to była delegacja z um ???
???
??? 21.02.2020, 12:37
mówią ze nie bylo nikogo z gst w oksfordzie
baca
baca 21.02.2020, 12:40
kłamcy !!! , póżniej i tak wszystko się wyda , a na tę okoliczność już sobie premie wypłacili
Starszy kolega
Starszy kolega 21.02.2020, 10:25
Nie można ulegać. Mówi to wam starszy kolega po fachu. Trzeba zawsze robić to, co ważne, a prawda obroni się sama.
kolo
kolo 21.02.2020, 08:54
Oho pisiorki rzuciły się do oczerniania Pana prezydenta. Ten wasz namaszczeniec sprzed paru dni i tak nie ma szans.
tt
tt 22.02.2020, 15:54
ty kolo przecież ten twój Januszek jest propisowski - ja pamiętam jak szkołę chciał oddać Antkowi !!!! Więc Pis = Januszek tylko pod nazwą NS !!!!!
R
R 21.02.2020, 10:56
Ej, kolo, jaki to ma związek z PiSem? Umiesz uzasadnić, czy już z przyzwyczajenia gadasz takie głupoty?
Mc2
Mc2 21.02.2020, 09:56
Ten namaszczeniec dwóch zdań poprawnie w języku polskim nie potrafi sklecić. Dziś to on jedynie może kandydować, ale do szkoły
Jaro
Jaro 21.02.2020, 11:26
A Stankowiak potrafi ? Chyba też słabo skoro zatrudnia Dalecka na stanowisku suflerki jak Komorowski. A jeszcze w dodatku kłamią jak z nut. W końcu grajek weselny ....
inzagi
inzagi 21.02.2020, 12:26
dać mu wierzyczankę za całokształt dziadowania i kolesiowskie układziki , a może tak jeszcze jednego busika ???
johan
johan 21.02.2020, 09:00
za to wasza kichawa - końska przepadła już w przedbiegach , platfusowe kłamliwe plemie...
lolo
lolo 21.02.2020, 13:57
Co ty mi tu cepiksie z Kidawą wyjeżdżasz? Jak ten wasz kucharz vel. strażak sam pokona Stankowiaka to ja się będę nazywał diabeł Boruta.
migomat
migomat 21.02.2020, 14:03
kichawa końska uhahaha , a obrok dostałeś ? uhahaha , ty też byłeś na wycieczce autokarowej z um w brukseli ? uhahaha...
kukułka
kukułka 21.02.2020, 09:40
a co tam u aferzysty banasia słychać , bo mordę ma niewyrażną...
szeryf
szeryf 21.02.2020, 12:46
banaś to wam dopiero kukułcze jajka podrzuci , uhahaha
ANKA
ANKA 21.02.2020, 08:41
Tym listem ta władza jeszcze bardziej się pogrąża zamiast przyznać że błędem była ta nagroda, że urzędnicy nie sprawdzili firmy która przyznaje te pseudo-nagrody to brnął i jeszcze próbują zastraszyc dziennikarzy SKANDAL!!!!
observer
observer 21.02.2020, 06:56
Bardzo dobrze. Tak trzymać! Dupowłazy z konkurencyjnego tygodnika mogą się od Was uczyć istoty lokalnego dziennikarstwa.
koala
koala 21.02.2020, 07:23
i jaka jest wiarygodność tego chwalibuksy - żadna !!!!! , niech zwróci szmal...
gonzalo
gonzalo 21.02.2020, 07:32
jednym słowem - próżniak i niewiarygodny , miłościwie nam panujący , powinno być burmistrz z um...

Pozostałe