Starogardzcy leśnicy walczą z plagą nielegalnych wysypisk. Skala jest ogromna i dotyka całego regionu!

  • 14.02.2020, 20:00
  • Jakub Neumann/ Nadleśnictwo Starogard
Starogardzcy leśnicy walczą z plagą nielegalnych wysypisk. Skala jest ogromna i dotyka całego regionu!

Podziel się:

Oceń:

Nielegalne wysypiska śmieci to smutna rzeczywistość, z którą codziennie zmierza się Służba Leśna Nadleśnictwa Starogard

Opony, części karoserii, telewizory, kanapy a głównie plastikowe butelki i opakowania po żywności to artykuły, które powoli można znaleźć łatwiej od grzybów w Kociewskich lasach! Śmieci wyrzucane są głównie przez okna przejeżdżających samochodów, o czym świadczą rozrzucone tworzywa sztuczne wzdłuż dróg leśnych. Należy przypomnieć, że sam wjazd na tereny leśne wypełnia znamiona czynu będącym wykroczeniem leśnym z art. 161 kw. Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Starogard już w samym miesiącu styczniu ujawnili kilkanaście nowych miejsc, w których nielegalnie złożono śmieci. Jednym z przypadków jest kompleks leśny w Leśnictwie Wygoda, umiejscowiony przy drodze krajowej nr 22 w miejscowości Sucumin (gmina Starogard Gdański), gdzie sprawca wyrzucił stos wielkości przyczepy ciężarowej z częściami karoserii i nadwozia od aut pochodzenia angielskiego. Obecnie Posterunek Straży Leśnej Nadleśnictwa Starogard, prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie, którego dopuścił się sprawca w kompleksie leśnym będącym jedyną tzw. „enklawą śródpolną” w miejscowości Sucumin. Starogardzcy leśnicy ze smutkiem stwierdzają, że skala nielegalnych wysypisk rośnie i wydają się być one plagą, z którą będą musieli zmierzyć się także mieszkańcy korzystający z Kociewskich lasów, ponieważ środki na utylizację odpadów są ograniczone.

Pamiętaj, Zostaw las takim jakim chciałbyś go zastać jutro!

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                       PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!
Jakub Neumann/ Nadleśnictwo Starogard

Zdjęcia (1)

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

leśnik
leśnik 17.02.2020, 07:16
monitorować , łapać i bezwzględnie karać śmiecących gnojów...
kierowca
kierowca 19.02.2020, 07:49
przetrzepać komisy samochodowe , to dopiero szara strefa , złodziejstwo i wywóz śmieci z rozbiórki np. do lasu
U
U 16.02.2020, 14:50
Co jak co ale za PO nie było takiego bałaganu ze śmieciami.
Andrzej
Andrzej 16.02.2020, 10:54
Nie ma problemu dzikich wysypisk, jest problem lenistwa i nieróbstwa, rozdawnictwa za nic socjalu.Wczoraj w tv pokazywali kobietę bez dłoni która miała zasiłek w wysokości 220zł, dopiero fundacja uzbierała pieniądze dla nie na protezę.To patologia więcej kasy za leżenie w domu więcej dostaje.Zagnać bezrobotnych, radnych i włodarzy miast do sprzątania skoro skutecznie nie potrafią walczyć z wysypiskami w miejscach nieprzeznaczonych do tego.
precz z PO/PIS
precz z PO/PIS 16.02.2020, 01:47
Bo nie ma żadnych programów zachęcających do recyklingu, segregacji itd.
W Chorwacji jak byłem rok temum to się dziwiłem co tu tak czysto ?! Żadnych butelek, plastkikowych, szklanych. To dlatego, że są automaty, które wypłacają pieniądze za przynoszenie butelek.Ludzie sami chodzą, zbierają i wrzucają je do automatu, który im wydaje pieniążki.
Gdyby u nas za butelkę plastikową płacono chociaż 10 groszy to w ciągu miesiąca znika problem z butelkami.
Ale po co.....
gość
gość 16.02.2020, 09:11
W Niemczech również oddaje się plastikowe butelki po napojach do automatu i 0,25 E czyli nasze 1 zł zostaje wypłacone za 1 butelkę, to samo z aluminium, a u nas co ???? segregować i oddawać pełne pojemniki najlepiej surowców bo to kasa i do tego dużo płacić !!! a w starym lesie łapki zacierają
xyz
xyz 16.02.2020, 12:52
Niekoniecznie https://businessinsider.com.pl…
Kazik
Kazik 15.02.2020, 22:48
Nawet za komuny takiego syfu nie było !!!.Jak wygląda ekologii w naszym kraju nic nie robić , brać kasę za darmochę, wszędzie dzikie śmietniska a ludziom trzeba wmówić kolejną podwyżkę śmieci żeby walczyć z dzikimi wysypiskami.Ze smogiem to samo nie ogrzewać mieszkań siedzieć w zimnym tylko bogacze niech mają ciepełko.
Emil
Emil 15.02.2020, 21:46
Jakoś się nie dziwię......
Chciałem ostatnio makulaturę oddać na skupie surowców wtórnych to kazali mi DOPŁACIĆ....
Wszędzie piszą bądź eko, każda tona makulatury to uratowane 17 drzew.... , aby oddać butelkę po piwie należy kolekcjonować paragony...
Jak ktoś rozsądny się za to nie weźmie to będzie tylko gorzej.
Ertrer
Ertrer 15.02.2020, 20:00
Od lat twierdzę: muszą być skupy skupy skupy. Lecz żaden rząd po 2011 roku nie ma dobrej woli naprawić spieprzone prawo.
mj
mj 15.02.2020, 22:35
Na (nie)rząd pisu nie masz co liczyć. Oni skupują wszystko ale tylko dla siebie i dla swoich, reszcie pokazują gest Lichockiej.
ja
ja 15.02.2020, 18:33
no wlasnie,gdyby bylo mozna wywiezc bez problemow na wysypisko,ludzie by zawiezli,ale problem jak zawsze
Dera
Dera 17.02.2020, 14:46
A co ty widzisz za problem z wywiezieniem odpadów. Wystarczy wysilić się i wziąć telefon do ręki i zadzwonić. Kontener sami ci przywiozą i odbiorą gdy będzie pełny. Aaa no tak zapomniałem, że trzeba za to zapłacić pewnie ze stówkę także racja to zbyt wielkie obciążenie dla takich firm. Nie było tematu
Sławek EU07
Sławek EU07 17.02.2020, 16:36
Kontenery postawią, ale tylko do odpadów budowlanych.
Barbara
Barbara 15.02.2020, 12:53
Za waszym pośrednictwem chciałam serdecznie pozdrowić urzędników jednego z Kociewskich miast którym pisemnie było zgłaszane nielegalne wyrzucanie i składowisko sprzętów oraz odpadów pod blokami jaki jest tego efekt do dzisiaj sukcesywnie się zwiększyła hałda odpadów.Proszę potem nie narzekać, że każdy piszę w internecie zamiast wam zgłaszać, widać net ma większą moc działania.
Leszek
Leszek 15.02.2020, 12:36
Nadmiar elementów aut mówi jedno warsztat zajmujący się naprawą aut powypadkowych, handlarze lub odpady ze skradzionych samochodów.Teraz jedno pytanie nie można czy się nie chce namierzyć delikwentów?.
Karol
Karol 15.02.2020, 12:18
Słuchajcie Leśnicy, tam gdzie ludzie wjeżdżają bez uprawnień do lasu lub zbierają chrust bez asygnaty, tam potraficie się pojawić w mgnieniu oka, coś na zasadzie czepiania sie Straży Miejskiej do starej babci, że nie posiada zezwolenia na handel kwiatuszkami.Co nie można namierzyć brudasów wywożących odpady samochodowe do lasu poprzez założenie foto pułapki?.Jako podatnik i tym samym jeden z waszych pracodawców oczekuje efektów a kto sie nie nadaje niech zmieni zawód.
Lolo
Lolo 15.02.2020, 10:58
To niech lesnicy sprzataja
jolac
jolac 15.02.2020, 14:31
tak jest nie mają nic innego do roboty,jeżdżą tylko po lesie jeepami i smrodzą!
Sławek EU07
Sławek EU07 15.02.2020, 08:21
Nie tylko w lasach, dość często w przydrożnych rowach w większych ilościach można spotkać różne odpady jak szklane butelki od piwa (bezzwrotne), alkoholu wysokoprocentowego, plastikowe butelki, puszki, odpady budowlane typu gruz, cegły, ceramikę sanitarną, karnistry plastikowe, kartony, obudowy sprzętu TV z tworzyw sztucznych.
U
U 14.02.2020, 23:37
Ten co nam planuje gospodarkę odpadami musi być przynajmniej odrobinę mądrzejszy od cwaniaka Janusza.
System teraz jest taki ,że to cwaniaczek Janusz rządzi. Za grubą pensję trzyma się stołka. Nepotyzm.
A ten mądrzejszy, lepiej ma się nie wychylać. Ma siedzieć cicho ,morda w kubeł.Wszak ma kredyt na mieszkanie.
Syf, brud i ubóstwo ma być.
Witamy w Polsce PiS.
Ja
Ja 14.02.2020, 21:05
Wywozenie do lasow to sku....nstwo. ale to efekt gospodarki odpadami. Ciezkie pieniadze za smieci placimy i jeszcze przez m8esiac musimy je skladowac. Smrod i brud. To chyba tylko w starogardzie taki syf. Ci nasi wlodarze powinni zlapac koronawirusa
gienek
gienek 14.02.2020, 20:24
ja to posprzatam tylko kto to odbierze wysypiska nie chca takich odpadow
Sławek EU07
Sławek EU07 15.02.2020, 08:39
Elementów wyposażenia samochodów nie wezmą i z tym chyba jest największy problem. Opony od samochodów osobowych, motocykli, motorowerów i rowerów PSZOK zwykle przyjmuje.

Pozostałe