Na 218 miast Starogard zajmuje 212 miejsce. Deweloperzy omijają nasze miasto szerokim łukiem

  • 17.01.2020, 18:35
  • Andrzej Prajsnar (rynekpierwotny.pl)
Na 218 miast Starogard zajmuje 212 miejsce. Deweloperzy omijają nasze miasto szerokim łukiem rynekpierwotny.pl

Podziel się:

Oceń:

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl po raz kolejny sprawdzili warunki lokalowe w 218 polskich miastach. Które miasto najbardziej awansowało w rankingu?

Portal RynekPierwotny.pl już od kilku lat przygotowuje statystyczny ranking warunków mieszkaniowych we wszystkich polskich miastach liczących ponad 20 000 mieszkańców. Takie zestawienie jest publikowane późną jesienią, bo trzeba długo poczekać na podsumowanie ubiegłorocznej liczby mieszkań przez GUS. Główny Urząd Statystyczny niedawno opublikował odpowiednie dane o liczbie lokali i domów pod koniec 2018 r. Na podstawie tych informacji, eksperci portalu RynekPierwotny.pl po raz kolejny sprawdzili, w którym polskim mieście warunki mieszkaniowe są statystycznie najlepsze.

Polskie miasta były oceniane tak samo jak poprzednio

Ranking warunków mieszkaniowych przygotowywany przez portal RynekPierwotny.pl cechuje się stałymi zasadami. Właśnie dlatego można porównywać coroczne zmiany wyników. W bieżącym roku (podobnie jak poprzednio), na pozycję każdego z 218 analizowanych miast wpływały dwa wskaźniki. Mowa o liczbie mieszkań przypadających na 1000 osób oraz średniej powierzchni użytkowej mieszkań (domów i lokali) w przeliczeniu na 1 osobę.

Eksperci RynekPierwotny.pl wyznaczyli wartość medianową dla obydwu uwzględnionych wskaźników. Mediana liczby mieszkań na 1000 osób i średniego metrażu na 1 osobę posłużyła jako punkt odniesienia dla wyników ze wszystkich porównywanych miast. Podobnie jak przed rokiem, pozytywne odchylenie wskaźnika od mediany o każdy 1%, oznaczało przyznanie danemu miastu 10 dodatnich punktów. Wynik mniejszy od mediany o 1% skutkował natomiast ujemną liczbą punktów (-10 pkt). W dalszej kolejności, punkty uzyskane przez miasto w dwóch kategoriach (mieszkania/1000 osób i metraż/1 osobę) zostały po prostu zsumowane. Taka suma punktów posłużyła jako kryterium oceny w ramach rankingu. Każdy z 218 analizowanych ośrodków miejskich uszeregowano wedle malejącej liczby punktów.

Na końcu rankingu również są widoczne przetasowania

Powyższa tabela oprócz wyników dotyczących czołówki i największych miast prezentuje także dane z końca rankingu. Mowa o dziesięciu miastach, które statystycznie cechowały się najgorszymi warunkami mieszkaniowymi. Większość tych ośrodków miejskich jest znana z poprzednich edycji rankingu. Przykład stanowią miasta takie jak Dębica, Orzesze oraz Police.

Warto jednak zwrócić uwagę, że na końcu rankingu też widoczne są pewne przetasowania. Mianowicie w grupie dziesięciu najgorzej ocenionych miast znalazły się dwa nowe ośrodki miejskie - Kwidzyn oraz Czerwionka-Leszczyny. Obydwa te miasta dobrze pasują do typowego profilu miejscowości zajmujących ostatnie miejsca w rankingu. Mowa o niedużych miastach, które szybko rozbudowały się na fali PRL-owskiej industrializacji, a następnie odczuły kłopoty w związku z regresem przemysłu. Zarówno deweloperzy, jak i prywatni inwestorzy budujący domy jednorodzinne, na ogół omijają właśnie takie miasta. Dlatego można przypuszczać, że w kolejnych rankingach RynekPierwotny.pl grupa ośrodków miejskich zajmujących ostatnie miejsca będzie wyglądała podobnie. 

 

Andrzej Prajsnar (rynekpierwotny.pl)

Komentarze (39)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lol
lol 21.01.2020, 18:33
Rokita szczekaj a karawana idzie dalej. Gdzie Rysiu i Boguś. Tomasza też rozliczyli.
gizmo
gizmo 22.01.2020, 08:08
Taki jeden danielek zawsze gadał o szczekaniu, danielku jeśli to ty to nie cwaniakuj bo w tej jadącej karawanie coraz więcej pękniętych opon jest. Poczekaj aż ciebie ludzie rozliczą.
łysy
łysy 20.01.2020, 14:08
Wstyd panowie z gdańskiej. Nie dało się kupić lepszego miejsca? Gdzie basen i targowisko?
kudłaty
kudłaty 21.01.2020, 08:07
W snach
juras
juras 20.01.2020, 12:10
No Biesek, no sukcesek.
Anty pbt
Anty pbt 21.01.2020, 07:30
Jedyne na czym się zna ten niby inżynier P B-T to dobór kolorowych husteczek do marynarki, ewentualnie pstrokate apaszki. Szwarc wepchnął Januszkowo swojego durnia aby ten pilnował interesów. Wiedza, kompetencje ilbyly bez znaczenia.
gmerek
gmerek 21.01.2020, 08:26
Ciekawe. Zobacz jak idzie do przodu Czersk pod jego rządami. A my? My kupujemy za prawie 12 tysięcy certyfikaty
Anty pbt
Anty pbt 21.01.2020, 10:12
W Czersku też zakończy się to postępowaniem Prokuratury?. Ten nieudacznik doprowadził do tego w Starogardzie. Nic nie potrafi oprócz strojenia się jak laluś i naruszania prawa bo Przemyslaw tak chce i jest ponad prawem. Radzę na granicach miasta postawienie tablic z napisem "Dwuczłonowe Przemusiowi wjazd i wejście zabronione".
gmerek
gmerek 21.01.2020, 11:18
Ale o czym ty piszesz? To po co były huczne otwarcia tych inwestycji o których wspomiałeś? Przed wyborami to nie przeszkadzało?
Anty pbt
Anty pbt 22.01.2020, 13:04
Po co było uroczyste otwarcie niezakończonych inwestycji? Inwestycji nie odebranych przez Nadzór Budowlany?. Bo grajek Januszek i jego zgraja potrzebowali imprezek w kampanii wyborczej. Januszek nie ma pojęcia o procesie inwestycyjnym i prawie budowlanym. Jego przy***s Przemuś, udajacy inżyniera też nie ma bo dopuścił do realizacji modernizacji Rynku i AWP niezgodnie z pozwoleniem na budowę i niezgodnie z projektem złożonym dla uzyskania pozwolenia. To nic innego jak samowola budowlana rozpoczętą przez Przemusia i Januszka nielegalnym postawieniem kibla na Rynku. Teraz Przemusia na szczęście nie ma w Starogardzie za to jest postępowanie Prokuratury.
ss
ss 20.01.2020, 03:33
Dlaczego niektóre komentarze są usunięte mimo, że nie naruszyły regulaminu serwisu ?
...
... 19.01.2020, 16:36
"Kijowo ale stabilnie"? To jest żałosne. Miejsce 212 na 218 miast to powód do "dumy".
Prid
Prid 19.01.2020, 13:11
Kijowo ale stabilnie! Przynajmniej nie spadliśmy niżej i trzymamy się jak brzytwy tego 5-ego miejsca od końca.
Koko
Koko 19.01.2020, 11:30
A na Rynku, w samym sercu miasta, regionu i Kociewia, kilka banków, kilka lumpów, z 5 sklepów chińskich i dwa lokale gastronomiczne. Jako turysta na na rynek przyszedłbym siewdzić jedynie piękne architektonicznie kościoły i ratusz. Niestety kiedyś ktoś wpadł na pomysł, żeby pomalować go oczo*** farbą z flamastra.
Trzeba zachęcić ludzi, żeby wybierali nasze miasto, a takie zestawienie lokali w centrum ich na pewno nie zachęca. Nie wystarczy wprowadzic tylko wikszych cen za auta bo co to da, jesli miejsce i tak nikogo nie przyciagnie!!??
Andrzej
Andrzej 22.01.2020, 08:11
A starogardzka wenecja to niby co ? SUKCES
dejzi
dejzi 19.01.2020, 13:12
Przecież prezydent tam nie parkuje. On jeździ nowy autem zakupionym przez urząd.
Iwona
Iwona 19.01.2020, 11:30
Tych komentarzy było chyba znacznie więcej czyżby cenzura?.Prl ciągle w modzie.
king
king 19.01.2020, 10:30
A może by tak kupić miejsce w pierwszej dziesiątce? Co na to janko i macio pierwszy?
tutam
tutam 18.01.2020, 23:54
Starogardzka gospodarka jest w ogóle słabiutka. Widać to nie tylko po beznadziejnych płacach, ale też po liczbie pustych lokali usługowo-handlowych czekających na wynajem. W Starogardzie po prostu żadna działalność się nie opłaca. Jest za mały rynek, za niska siła nabywcza ludności, itp. Do tego przykłady firm, które wyniosły się ze Starogardu, np. Aero Model Center czy Kezard. Przeniosły się one ze swoimi salonami do Trójmiasta. W Starogardzie nie ma zbytu na drogie towary dla hobbystów, jest tylko na hipermarketową sieciową chińszczyznę.
Krystian
Krystian 19.01.2020, 21:48
Oj, zwroc uwage na zmiany demograficzne i na to co robi obecna mlodziez. Widziales nastolatka skladajacego modele? Moje dziecinstwo tak wygladalo, a obecni mlodzi to siedza w skateparku z telefonami.
A. B.
A. B. 18.01.2020, 13:57
Deweloperzy w Starogardzie budują to fakt i nie jest w tym względzie źle. Od bardzo wielu lat nie ma żadnej budowy przez S. M. Kociewie!. Ich totalny marazm jest niezrozumiały przy porównaniu do deweloperów. Chyba za władzy Karbowskiego S. M. przejęła grunty przy Al. Niepodległości pod budowę domów. Mija około 20 lat i jest tam puste pole. Miasto szuka gruntów pod budowę domów wielorodzinnych a Spółdzielnia ani myśli budować lub przekazać część tego terenu Miastu. Przy tym narazmie 30 nowych mieszkań wybudowanych przez TBS to jednak coś. Niewiele ale więcej niż zero przez tyle lat. Budynki powstaly po propozycji byłego pracownika Spółki na działkach dotąd niewykorzystanych bo urzędnikom z Gdańskiej nie chciało się szukać takich możliwości. Kolejna szansa to budowa przy ul. Piłsudskiego. Ciekawe kiedy mieszkańcy doczekają się wybudzenia z glebokiego snu Zarządu S. M.
miki
miki 18.01.2020, 17:27
Powiem ci kiedy- jak wymienią obecnych prezesów panów wiesława, mieczysława i panią ewę. Ktoś jest tu w stanie wymienić ich osiągnięcia?
Spoldzielca
Spoldzielca 19.01.2020, 08:45
Tak. Ich sukces to codzienny "święty spokój". No może jeszcze uwielbianie laluni Ewuni z NS bo Kalinowski tego uwielbienia pilnuje.
kiker
kiker 22.01.2020, 10:15
Tak, pamiętam te sławetne czasy promocji i awansu dwóch ewuni, jednej z scku i tej drugiej od pączków.... ha ha
:O
:O 18.01.2020, 18:45
Nie jest źle? Jesteśmy na samym końcu. :O
Aleks
Aleks 18.01.2020, 08:49
Starogard to dziura podobno niedługo Famos i Polmos zamknął i zostanie tylko polpharma i kartony. A władza co robi w tym kierunku nic. Niech pan prezydent powie odkąd rządzi ile nowych zakładów miejsc pracy powstało ? A nie kupuje za nasze pieniądze propagandowe nagrody
Darek
Darek 18.01.2020, 17:38
Starogard to nie żadna dziura, wystarczy w całym kraju obniżyć podatki, ale wtedy mogłoby się okazać , ze społeczeństwo stałoby się niezależne od państwa i polityków a do tego nie chcą dopuścić.Lepiej jak się trzyma podatkami za pysk.Obowiązuje zasada albo tyrasz i płacisz góre podatków albo jesteś menelem.Żadne 500 plus czy 13 emerytura nie są potrzebne.Zabrać socjal, obniżyć podatki, dać ludziom stabilność a firmy zaczną powstawać jak grzyby po deszczu.Zmienić nastawienie urzędów na pomoc obywatelowi a nie szukanie dziury w całym.Niestety to wołanie na puszczy, bo dużo jest zacofania w naszym społeczeństwie a socjal traktują jak manne z nieba,
poprostu
poprostu 21.01.2020, 10:48
A co na to wspaniali radni?szczególnie radny Darek wandal?
sami
sami 21.01.2020, 11:21
Darek? A jest taki radny?
x-men
x-men 18.01.2020, 17:32
Sami go wybraliście to o co teraz ten płacz? Trzeba było wybrać Kiliana to może pisiorki by coś dla miasta zrobiły.
Mateusz
Mateusz 18.01.2020, 16:28
W famosie nic się nie mówi o zamknięciu zakładu. Firma ma liczne kontrakty na umeblowanie hoteli i statków.
Ja
Ja 20.01.2020, 09:30
No to kolego sie zdziwisz. Widac sami zaintetesowani dowiedza sie na koncu z reka w nocniku
Gość
Gość 17.01.2020, 21:30
Po co we wzorowo zarządzanym mieście deweloperzy. Mamy swoich własnych. Niedługo wybudują nam Hiltona, jest dodatkowo szansa na Ritza i InterContinental. Wszakże miano królewskiego miasta i oxfordzki krzyż honorowy zobowiązują.
L
L 17.01.2020, 20:33
Ale za to nasz prezydent jest napiękniejszy :-)
taczka+
taczka+ 17.01.2020, 19:40
Pani Magdo a tej wspaniałej informacji nie ma na stronie urzędu miasta? No jak to? Tym się nie chwalicie?
dowidzenia
dowidzenia 17.01.2020, 18:48
Brawo Janusze Brawo!

Pozostałe