Obchody 100. rocznicy powrotu Starogardu do Państwa Polskiego

  • 09.01.2020, 12:58 (aktualizacja 09.01.2020, 13:12)
  • redakcja
Obchody 100. rocznicy powrotu Starogardu do Państwa Polskiego

Podziel się:

Oceń:

W tym roku mija dokładnie 100 lat od momentu, kiedy Starogard powrócił do Państwa Polskiego. Wielka radość towarzyszyła ówczesnym wydarzeniom, w styczniu i lutym 1920 roku. Mieszkańcy wiwatowali na cześć wkraczającej do Starogardu „Błękitnej Armii” z generałem Józefem Hallerem na czele. 29 stycznia 2020 roku przywołamy te wspomnienia na nowo. Zapraszamy wszystkich starogardzian do udziału w obchodach 100-lecia odzyskania przez Starogard wolności.

Przyłączenie Starogardu do ziem polskich było jednym z wielu wydarzeń wielkiego procesu powrotu Pomorza Gdańskiego do Polski, które rozpoczęło się latem 1919 roku. Chociaż „Błękitna Armia” gen. Hallera wjechała do Starogardu 4 lutego 1920 roku, datą, która przyjęła się jako symbol odzyskania przez Starogard wolności został dzień 29 stycznia. W tym roku mija równo 100 lat od momentu, kiedy nasze miasto powróciło do Państwa Polskiego.  

W związku z tak okrągłą i wyjątkową rocznicą prezydent miasta, przewodnicząca Rady Miasta oraz komitet organizacyjny obchodów 100-lecia powrotu Starogardu do Macierzy zapraszają wszystkich mieszkańców do świętowania tego ważnego dla starogardzian wydarzenia przez cały najbliższy rok.

"Mimo przejmującego zimna, 29 stycznia 1920 roku starogardzianie z entuzjazmem wylegli na ulice, ciesząc się z odzyskanej wolności. Na zachowanych z tamtego dnia fotografiach widać pięknie udekorowany Rynek i ludzi z radością witających polskich żołnierzy z Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. 1.Pułk Ułanów Krechowieckich wkroczył do Starogardu od strony Pelplina. Na fasadach budynków powiewały biało-czerwone flagi. Mieszkańcy przygotowali bramy powitalne z napisami: „Niech żyje żołnierz polski” oraz „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”. Na widok polskiej armii, przejeżdżającej przez Rynek, wykrzykiwali „Niech żyją” i głośno śpiewali „Rotę” Marii Konopnickiej." / Józef Milewski Styczeń 1920, luty i marzec 1945 na Kociewiu, Starogard Gd., 1984./

Aby przywołać w pamięci tę radosną chwilę z 1920 roku, obchody 100. rocznicy powrotu Starogardu do Państwa Polskiego, rozpocznie symboliczny wjazd gen. Józefa Hallera do miasta– 29 stycznia. Dowódca Frontu Pomorskiego, który przejął Pomorze z rąk niemieckich wjedzie do Starogardu od strony Pelplina ok. godz. 11:00. Przy Starogardzkim Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Kościuszki 56 czekać na niego będzie prezydent miasta. Po powitaniu, ok. godz.12:00 wspólnie, w asyście koni udadzą się na starogardzki Rynek, by tam - spotkać się z mieszkańcami.          

ok. godz. 12:00 - wjazd gen. Józefa Hallera do Starogardu
od strony Pelplina ( rondo Solidarności)

ok. godz. 12:15. - powitanie gen. Józefa Hallera przez prezydenta miasta przy Starogardzkim Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Kościuszki 56

ok. godz. 12:20 - wspólny przejazd w asyście koni na starogardzki Rynek, na spotkanie z mieszkańcami.

ok.godz.12:30 - gen. Józef Haller wygłosi orędzie do narodu, a delegacje złożą kwiaty ku pamięci wydarzeń sprzed 100 lat.

godz.13:00 w Kościele p.w. św. Mateusza odbędzie się uroczysta msza św. w intencji ojczyzny z udziałem gen. Józefa Hallera.

godz.18:00 - koncert Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "MAZOWSZE" w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby przy ul. Olimpijczyków 1.

Wstęp wolny!

_redakcja

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maria
Maria 27.01.2020, 17:28
"Narod porzadny, tylko ludzie ku.wy" To slowa Marszalka. I tyle w temacie komentarzy i opinii. Pomysl ciekawy i na czasie, tym bardziej ze rozpowszechniony wsrod mlodziezy. Trzeba pamietac o historii i oddac jej sprawiedliwosc. "Parowkozercom i piwozlopom" pewnie bardziej by odpowiadal przyslowiowy Zenek. Na szczescie sa tez ludzie myslacy. Ze inscenizacja? jestem za. Bo niektorzy starogardzianie uwierzyli, ze sam Pilsudski bedzie hahahahaha.
Puo
Puo 15.01.2020, 21:45
PiS czyli. Pacynki i Satrapa. Satrapa, uzurpator, stetryczaly, kulawy kur***l czyli Jarosław Kaczyński.
fanka
fanka 15.01.2020, 14:32
Pan Janusz to niech się w końcu pełną parą zajmie ratowaniem SKS. Bycie wyczytywany co mecz do czegoś zobowiązuje. Wiem co mówię bo sama kibicuje naszej drużynie od zawsze.
Piotr
Piotr 15.01.2020, 21:29
Nie zgadzam się aby pieniadze publiczne z budżetu Miasta wydawać na działalność spółki Polpharmy i reklamować biznes Pana Starają. Starak jak chce niech to utrzymuje finansowo i organizacyjnie przy wsparciu tych kibiców miernej zbieraniny amatorów udajacych zawodowców. Mogą Starają wesprzeć finansowo ci to chcą wydawać swoje pieniądze w tym i Janusz Stankowiak. Za promocję osoby przy każdym meczu należy zapłacić ale z własnego portfela. Środków budżetu miasta brakuje na ważne dla większości mieszkańców. Wydawanie ich dla zadowolenia Staraka i 3 % mieszkańców kibiców marnej i kosztownej zbieraniny pseudozawodowcow to niegospodarnosc i naruszenia prawa dotyczącego finansów publicznych.
tt
tt 15.01.2020, 18:53
pieniądze to woli wydawać kupując sobie nagrody że niby miasto jest super zarządzane !
zgryźliwy
zgryźliwy 15.01.2020, 10:33
Starogard powrócił do Państwa Polskiego w 2018 roku. Wtedy polska Rada Robotniczo-Żołnierska przejęła miasto z rąk pruskich i przekazała władzę Powiatowej Radzie Ludowej. Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, a Starogard musiał czekać jeszcze dwa lata? :)))
Ja
Ja 13.01.2020, 10:43
No i ujawnili poziom komentujących: mazowsze jest be, więc pewnie tylko Zenek trafiłby w gusta...
antypatriota
antypatriota 11.01.2020, 13:43
Mam takie rocznice i imprezki w d.... To tym razem Kernit z ul. Paderewskiego kwiatków nie dostanie?.
pani ciekawa
pani ciekawa 15.01.2020, 16:23
Dlaczego Kernit? Skąd ta nazwa?
Antypatriota
Antypatriota 15.01.2020, 21:03
Widziała Pani chociaż jeden odcinek Muppetshow?. Jest tam żaba Kermit mający jak to żaby spory zadek. Wystarczy zerknąć na kamien udajacy pomnik aby zauważyć niespora górna część i spora dolna część jak zadek Kermita.
Roll
Roll 11.01.2020, 12:21
Wbrew niektórym, jestem za tym, aby odbyły się w mieście uroczystości z okazji setnej rocznicy powrotu STAROGARDU do Państwa Polskiego. Podkreślam wyraźnie: STAROGARDU, a nie STAROGARDU GDAŃSKIEGO. Bowiem, nie wszyscy pamiętają, że nazwa STAROGARD GDAŃSKI - obowiązuje dopiero od 1950 roku. A także, bądź co bądź, Starogard Gd. jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu. Chociażby dlatego, warto pamiętać o dniu 29 stycznia 1920 roku. Tamtego dnia, oddział żołnierzy polskich, dowodzony przez generała Józefa Hallera, objął Starogard w imieniu niepodległej Rzeczypospolitej. Do miasta przybył 65 Pułk Piechoty, zwany odtąd - starogardzkim. Od 1926 roku, w Starogardzie stacjonował (przybyły z Bielska), na poły już wręcz legendarny, 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich. Chciałbym jednocześnie, aby powyższe uroczystości, nie zasłoniły nam faktycznego obrazu Starogardu, jakim był w II RP, tj. w latach 1920-1939. A był wówczas miastem sporych kontrastów społecznych, w którym do wybuchu II wojny światowej, nie rozwiązano wielu, bardzo zapalnych problemów społecznych. W okresie międzywojennym, w Starogardzie notowano znaczne bezrobocie, było wiele biedy, brakowało mieszkań dla ubogiej części mieszkańców. Biedni i bezrobotni, często zamieszkiwali w barakach, bez elementarnych standardów sanitarnych. Niektóre z tych baraków, zachowały się nawet do przełomu lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Myślę, że starsi mieszkańcy Starogardu Gd., doskonale je pamiętają. Jednym z ostatnich, który się zachował (bodajże do 1977 roku) był barak, w którym mieścił się Dworzec PKS, na przeciw ówczesnej Szkoły Podstawowej Nr 7, której byłem uczniem w latach 1965-1971. Z drugiej strony, nasuwa się również zasadne pytanie, a mianowicie: a ile w końcu można było uczynić dla Starogardu i poprawy bytu jego mieszkańców - w ciągu tamtych, zaledwie 19 lat, tj, w okresie 1920-1939? Odpowiem nieskromnie, że można było uczynić nieco więcej. Ale może jestem w błędzie, nie wykluczam tego? Ponadto, kto dzisiaj wie lub pamięta, że żołnierze Błękitnej Armii generała Józefa Hallera - w wielu wypadkach - negatywnie zapisali się w zbiorowej pamięci części społeczeństwa polskiego. Głównym tego powodem, były ekscesy antysemickie i nie tylko, których sprawcami byli żołnierzy gen. Hallera - w różnych miejscowościach na ziemiach polskich. Natomiast, sam generał Józef Haller, ze względu na swoje nacjonalistyczne poglądy, był uważany za osobę współodpowiedzialną za szerzenie nastrojów antysemickich w Polsce. W tym, m.in. - jak wspomniałem - za rozruchy antysemickie, w których brali udział żołnierze Błękitnej Armii. A także, za wywołanie atmosfery nagonki na pierwszego Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, który rzekomo został wybrany "głosami żydowskimi". Reasumując: pamiętajmy o setnej rocznicy powrotu Starogardu do Polski! Ale pamiętajmy także o wszystkich innych aspektach tego dotyczących oraz o całościowym obrazie Starogardu i jego mieszkańców w okresie II RP!
Antyfan marnego kabaretu
Antyfan marnego kabaretu 10.01.2020, 19:02
Wstęp wolny na imprezkę w centrum miasta?. Dlaczego nie na podstawie biletów np. 50 zł dla pełnoletnich, 10 dla młodzieży, rencistów i emerytów i 100 zł dla Naszych Januszowych i pisiorom?. Ciekawe ile osób, pomimo darmochy pojawi się w południe. Obstawiam, że będzie Stankowiak i jego przy***sy, naczelny lokalny Pisior i jego przy***sy, delegacje te co zawsze bo jak zawsze pilnują dojścia do aktualnego władcy, delegacje szkolne pod przymusem. Radni miejscy w niezwykle okrojonej liczbie i to będzie ten "tłum". Mieszczuchow garstka przez przypadek też się pojawi no około 95 % Mieszczuchow jak zwykle będzie ta imprezkę obchodzić jak gówno na chodniku czyli z daleka. Pleban z Mateusza tez dobrej kasy nie zobaczy bo władcy i ważni to z reguły typy chciwe i pazerne.
kiker
kiker 12.01.2020, 15:36
Ha ha....trafny komentarz i tyle. To zaszaleli z tym mazowszem.... na otwarcie/zamknięcie dworca Sound'n'Grace za 50 tysiaków a na 100 lat.... szkoda gadać....he he
zawsze nad wami....
zawsze nad wami.... 15.01.2020, 13:31
Na otwarciu Sound'n'Grace a dlaczego? Co było po otwarciu? Czyżby wybory samorządowe? Przypadek?
Leon
Leon 11.01.2020, 18:50
Słaby ten komentarz nic nie wiadomo co chodzi komentującymi ?
Mieszczuch
Mieszczuch 11.01.2020, 19:48
O co?. O to, że od wielu lat lokalni władcy robią te imprezki zwane "świętem", "rocznica" tylko aby tylko się odbyły i aby siebie zadowolić. Prawie wszyscy mieszkańcy miasta mają te imprezki od wielu lat w głębokim powazaniu pozostając przy swoich zajęciach, a jeśli przytrafić się znaleźć imprezkę na swojej trasie to faktycznie obchodzą takie miejsce jak gówno na chodniku (trafne jest to określenie).
Duda+
Duda+ 09.01.2020, 21:20
To wymyslili !!!. Janusze cudotworcy potrafia nawet ozywic dawno zmarlych. Nie dosyc, ze nieboszczyk bedzie samodzielnie sie poruszal to jeszcze przemowi !!!. Takiego kabaretu jeszcze w tej miescinie nie bylo. Za poprzednikow byla oklepana nuda a teraz beda cuda, ktorych nawet Duda nie potrafi.
Fran
Fran 12.01.2020, 09:02
Dr Frankenstein otworzył gabinet w Starogardzie. Adres Gdańska 6, 1 piętro. Zapisy w sekretariacie.
Belfer
Belfer 12.01.2020, 05:49
Jaki Januszek i jego przy***sy taki i poziom imprezy. Tu 0 i tam 0.

Pozostałe