Z ludźmi i dla ludzi. Zawsze tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne

  • 05.01.2020, 09:30
  • redakcja
Z ludźmi i dla ludzi. Zawsze tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne

Podziel się:

Oceń:

Od 30 lat jesteśmy zawsze tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zawsze jesteśmy blisko Was i pomagamy Wam w przeróżnych problemach. Od trzech dekad przez nasze Redakcje przewinęły się tysiące osób – jedni przynosili do nas swoje problemy, inni opowiadali o swoich sukcesach, a jeszcze inni chcieli po prostu coś z siebie wyrzucić, zwyczajnie porozmawiać. Wielokrotnie mieliście okazję przekonać się, że jesteśmy bezstronni i za każdym razem wnikliwie badamy każdą ze spraw. Dziś przybliżamy fragmenty tekstów, które w ubiegłym roku cieszyły się największym zainteresowaniem społecznym. Zobaczcie koniecznie o czym pisaliśmy.

Styczeń


„Przegraliśmy walkę o życie pana prezydenta”
Tragedia, która łączy…

Do niezrozumiałego do tej pory ataku doszło w niedzielę, 13 stycznia 2019 roku na Targu Węglowym w Gdańsku. 27-letni sprawca rzucił się na prezydenta Pawła Adamowicza z potężnym nożem, zadając mu 3 – jak się później okazało – śmiertelne ciosy.
Adamowicz upada, jest reanimowany na scenie, a następnie trafia do specjalistycznego szpitala w Gdańsku, gdzie przechodzi bardzo skomplikowaną, 5-godzinną operację. Kolejnego dnia Polskę obiega smutna informacja, w którą trudno było uwierzyć – Paweł Adamowicz nie żyje. Podobnie jak podczas katastrofy smoleńskiej, mieszkańcy pomimo swoich poglądów, wyznań i przekonań połączyli się i zorganizowali marsze milczenia i światełka dla Pawła Adamowicza, a włodarze przesyłali kondolencje.

Zniszczył figurę Jana Pawła II
Dariusz Cz. został zatrzymany

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali 38-latka, który znieważył publicznie pomnik upamiętniający papieża Jana Pawła II. Do zdarzenia doszło pod koniec grudnia 2018 roku. Sprawca pomalował pomnik farbą oraz umieścił w pobliżu hasła krytykujące postać papieża. Szeroko zakrojona praca operacyjna, szczegółowa analiza zebranego w sprawie materiału dowodowego oraz ustalenia śledczych pozwoliły na przedstawienie zarzutów.


Luty

Obrzęk się nasilał,
lekarka nawet nie spojrzała na rany…

Był poniedziałek, 21 dzień stycznia 2019 roku. Pani Danuta zgłosiła się do starogardzkiego szpitala z prośbą o pomoc. Na dłoniach kobiety pojawił się silny obrzęk spowodowany wcześniejszym podrapaniem przez kota. Pani Danuta opatrzyła sobie rany sama i początkowo nie chciała korzystać z pomocy lekarskiej, lecz została namówiona przez znajomych.
Do szpitala dotarła tego samego dnia około godziny 19.40. W tym czasie pacjentów przyjmowali lekarze z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Jak mówi, nasza Czytelniczka, dosyć długo czekała w pustej poczekalni, a gdy w końcu wyszła lekarka, pani Danuta została bardzo źle potraktowana i odesłana do innej placówki. – Młoda lekarka nawet nie chciała spojrzeć na moje rany, a ręce były opuchnięte – opisywała nam sytuację.

Ponad 100-letni las zniknął w mgnieniu oka…
Planowane działanie, czy samowolka?

W lutym 2019 roku do naszej Redakcji zgłosili się zaniepokojeni mieszkańcy i pracownicy Stada Ogierów. Z niepokojem obserwowali oni proces wycinki pobliskiego lasu, który znikał w oczach z dnia na dzień. Zgłaszający twierdzą, że takie działania są niedorzeczne, a o ich zamiarze nikt wcześniej z nimi nie rozmawiał. Mieszkańcy obawiają się również, że wycinka może mieć związek z planowaną w przyszłości budową obwodnicy. Inne zdanie w tej sprawie mieli jednak leśnicy.
- Każde prace w lesie są zawsze planowane. Nic nie dzieje się ad hoc – tłumaczyli.


Marzec

Kwitnie proceder narkotykowy w powiecie
W ręce policji coraz częściej trafiają nieletni

Policyjne dane dotyczące procederu narkotykowego w powiecie starogardzkim są niepokojące.
W 2018 roku często informowaliśmy Was o kolejnych osobach zatrzymanych, które posiadały przy sobie narkotyki lub prowadziły nielegalne uprawy. Biznes ten, choć zagrożony jest karą wieloletniego więzienia, wciąż przyciąga kolejnych amatorów. Tylko w 2018 roku funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 25 kilogramów środków odurzających i zlikwidowali 5 upraw konopi. Dla porównania w roku 2017 zabezpieczono tylko prawie 19 kilogramów i zlikwidowano 3 plantacje.
Miejmy nadzieję, że w 2020 roku policjanci zatrzymają kolejne osoby trudniące się w tym nielegalnym procederze.

Cmentarne hieny grasują
Kto ukradł nagrobek śp. Karolinki?!

Złodzieje nie mają żadnych skrupułów i często bywają bezduszni. O czym przekonaliśmy się już wiele razy. Niektórzy z nich jednak przekraczają wszelkie granice ludzkiej moralności. Przekonała się o tym pani Anna, matka Karolinki, która została pochowana w listopadzie 2018 roku na Starym Cmentarzu w Starogardzie. Nasza Czytelniczka jednego dnia postawiła na grobie swojego dziecka piękną, ozdobioną bajkowymi postaciami skrzynkę z drewna, która kolejnego dnia została skradziona. Złodzieje w jej miejsce zamontowali starą ramkę ze zniszczonych desek. Sprawą zajmowali się policjanci.


Kwiecień

Rozpoczął się strajk nauczycieli
Egzaminy gimnazjalne zostały odwołane?!

Protest nauczycieli był w kwietniu tematem numer jeden, który nie znikał z czołówek.  
Groźba strajku ze strony nauczycieli stała się faktem. Protest rozpoczął się 8 kwietnia.
Wszystkie szkoły w powiecie starogardzkim - za wyjątkiem jednej w Czarnej Wodzie - prowadziły akcję protestacyjną. W większości placówek zajęcia zostały odwołane, a uczniowie zostali w domach. Rozmowy z Rządem nie przyniosły pożądanego skutku, lecz postulaty nauczycieli pozostały niezmienne – żądali oni 30 proc. podwyżki płac. Obecnie mówi się, że w całej sytuacji najbardziej ucierpiały dzieci. Mimo zapowiedzi, strajk w naszym powiecie nie został powtórzony, nauczyciele w sporej części stracili zaufanie do Związku Nauczycielstwa Polskiego.

„Będę próbował aż padnę”
Wspaniała akcja sportowca z Kociewia

Klaudia Singer to nastolatka, która urodziła się z zespołem Downa. Cierpi na wiotkość mięśni, koślawość kolan oraz żylaki podudzi. Dziewczynka ma słabą koordynację wzrokowo-ruchową i dlatego potrzebuje ciągłej fizycznej rehabilitacji oraz wielu zajęć z pedagogiem specjalnym, logopedą i psychologiem. To wszystko wymaga ogromnego nakładu finansowego. Doskonale wiedział o tym biegacz Arkadiusz Zając, który postanowił pokonać na rowerze dystans 500 kilometrów w 24 godziny z miejscowości Głuche do Krakowa. Była to mordercza próba pokonania własnych słabości, ale dla sportowca bardzo ważny był cel – zbiórka pieniędzy dla chorej dziewczynki. Poczynania sportowca śledziliśmy na bieżąco z szybkim biciem serca, ale udało się!
Cały „wyścig” zakończył się pomyślnie.


Maj

Jarosław Kaczyński w Starogardzie!
Spotkał się z mieszkańcami

W maju udaliśmy się do lokali wyborczych, by wybrać kandydatów, którzy będą reprezentować Polskę oraz nasz region w Unii Europejskiej. Starogard Gdański odwiedziło wówczas wielu kandydatów. Z mieszkańcami spotkała się m.in. Anna Fotyga, której towarzyszył prezes partii Prawo i Sprawiedliwość – Jarosław Kaczyński. W spotkaniu wzięło udział wielu mieszkańców Kociewia.

Iglotex spłonął doszczętnie
W akcji brało udział 65 jednostek straży

27 maja o godzinie 1 w nocy do straży pożarnej w Starogardzie Gdańskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze w zakładzie w Skórczu. Dyżurny zadysponował na miejsce kilka jednostek straży. Wówczas nikt nie spodziewał się, że żywioł okaże się tak bezlitosny. Pierwsze jednostki pojawiły się na miejscu po kilku minutach. Ogień stawał się coraz większy, a dym zauważalny był w oddalonym o ponad 20 kilometrów Starogardzie. Na miejscu utworzono sztab dowodzenia. W trakcie działań podjęto decyzję o wezwaniu posiłków z 3 ościennych województw. Finalnie w akcji udział brało ponad 65 zastępów straży. Duże zagrożenie powodował dym i zbiorniki z niebezpiecznym amoniakiem. W nocy podjęto decyzję o ewakuacji pobliskiego osiedla. Akcja gaśnicza trwała kilkanaście godzin, a dopiero po niej przystąpiono do neutralizacji zagrażającego mieszkańcom amoniaku. – To jeden z największych pożarów w ciągu ostatnich lat na terenie kraju – mówił na miejscu gen. bryg. Leszek Suski.


Czerwiec

Napad z rozbojem w kościele!
Kobieta została napadnięta podczas modlitwy

W pierwszej połowie 2019 roku niemal codziennie słychać było o atakach na symbole katolickie, duchownych oraz wiernych. Do jednego z wieku ataków doszło 7 czerwca w jednym z kościołów na terenie Starogardu Gdańskiego. 31-letni napastnik zaatakował modlącą się w kościele kobietę.
Wszystko wskazuje, że był to napad na tle rabunkowym. Mężczyzna, dusząc kobietę, zerwał z jej szyi złote łańcuszki o wartości 2 tysięcy złotych. Jeszcze tego samego dnia przestępca trafił do policyjnego aresztu, a funkcjonariusze odzyskali zrabowane łańcuszki.

Masowa rzeź lasów?!
„Codziennie wyjeżdża100 pełnych ciężarówek ”

W czerwcu do naszej Redakcji zatelefonował mieszkaniec gminy Osieczna, który poinformował nas o masowej wycince drzew w lasach na terenie kilku gmin w powiecie. – Codziennie lasy opuszcza około 100 pełnych drewna ciężarówek, które wywożą cenny surowiec do Chin. To jedna wielka rzeź lasów – mówił. Postanowiliśmy zbadać ten problem i dowiedzieć się u źródła, dlaczego lasy wycinane są w tak szybkim tempie i czy jest to zjawisko nadzwyczajne. - Średnio w jednym miesiącu z terenu nadleśnictwa wyjeżdża około 380 samochodów z transportem drewna, co daje około 20 na jeden dzień roboczy – uspokajał nadleśniczy Nadleśnictwa Lubichowo.


Lipiec

O włos od tragedii
Wypadek na obozie szkoleniowym

W poniedziałek, 1 lipca na obozie szkoleniowym Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Skrzyni doszło do wypadku, w którym podczas manewrów trzy dziewczynki wypadły z łódki, a jedna z nich nieszczęśliwie znalazła się pod ruchomą częścią silnika. Na miejscu interweniował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Lotniczego. Przyczyny tego zdarzenia badała specjalnie powołana komisja. Niewiele brakowało, a całe zdarzenie zakończyłoby się tragicznie.

Wbił bratu nóż w serce
Rodzinna tragedia w Suminie

W pierwszym miesiącu wakacji w Suminie doszło do straszliwej tragedii. Podczas awantury pomiędzy rodzeństwem, starszy z braci wyciągnął nóż i ugodził młodszego brata w okolice serca. Poszkodowany 22-latek, mimo reanimacji, zmarł. Napastnik został zatrzymany i przewieziony o starogardzkiego aresztu. 24-lakowi grozi dożywocie.

 

Sierpień

Makabryczna zbrodnia w Starogardzie
Sprawcy byli nadzwyczaj brutalni

W sierpniu mieszkańcami miasta wstrząsnęła informacja o brutalnym morderstwie, do którego doszło w budynku przy ulicy Kościuszki. Zdarzenie miało miejsce w nocy z 7 na 8 sierpnia. Osoba, która natknęła się na zwłoki mężczyzny, powiadomiła o tym policję.
– Widok był makabryczny – mówili nam na miejscu mieszkańcy.
W mieszkaniu, gdzie doszło do zbrodni, pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora.
Osobne czynności w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze z sekcji kryminalnej, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu jeszcze tego samego dnia zatrzymali dwóch podejrzanych o popełnienie tej zbrodni. 19- i 33-latek decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Obecnie dalej trwa postępowanie w tej sprawie.

Ratusz grozi zawaleniem?
Na fundamentach pojawiły się groźne pęknięcia

20 sierpnia dotarły do nas bardzo niepokojące informacje dotyczące jednej z najbardziej rozpoznawalnych w mieście budowli – starogardzkiego Ratusza. Z doniesień wynikało, że wiosenne i letnie deszcze znacznie osłabiły fundamenty obiektu, na których pojawiły się pęknięcia. O sprawie poinformowany został powiatowy inspektor nadzoru budowlanego oraz wojewódzki konserwator zabytków. – Na czas prac budynek zostanie całkowicie wyłączony z eksploatacji – mówił Zbigniew Toporowski, sekretarz miasta. Obecnie fundamenty Ratusza zostały tymczasowo zabezpieczono, a nieoficjalnie mówi się o zasypaniu wykopalisk workami z piaskiem.


Wrzesień

Pedofil zaatakował pod szkołą
Wrzesień, środek tygodnia, godziny popołudniowe. Do dwóch spacerujących 14-letnich dziewczynek podjechał około 35-letni mężczyzna. Przez otwarte okno samochodu, pytał je o drogę. Kiedy nastolatki zbliżyły się, zobaczyły, że mężczyzna jest nagi.
– Kierowca dawał dzieciom propozycje seksualne i próbował wciągnąć do auta – opisuje rodzic jednej z dziewczynek. Niewiele później mężczyzna został zatrzymany i ukarany… mandatem.

Biznes, czy głupia zabawa?
Nawet kilkanaście przypadków dziennie

Śruby, blachowkręty i gwoździe – takie przedmioty we wrześniu w swoich oponach znajdowali kierowcy parkujący pojazdy w Starogardzie. Wszystko wskazuje na to, że nie był to przypadek, a celowe działanie na szkodę kierowców. Skala była ogromna, a zakłady wulkanizacyjne w mieście potrafi odwiedzać nawet kilkadziesiąt osób dziennie z tym samym problemem. Po zgłoszeniu sprawy na policję i nagłośnieniu przez nas tych incydentów, sprawca bądź sprawcy zaprzestali swoich działań.


Październik

Groźne bakterie atakują!
Odnotowano aż 6 zgonów w powiecie

W październiku niepokojąco rosła liczba osób zakażonych chorobą pneumokokową. Starogardzki Sanepid od początku 2019 r. odnotował aż 12 takich przypadków, z czego 6 zakończyło się zgonem. W porównaniu z 2018 r. widać było znaczną tendencję wzrostową. Choroba zbierała swoje żniwo wśród osób powyżej 60 roku życia, jak i u małych dzieci.

Chwile grozy na placu budowy
Pracownik pod kołami ciężarówki

Przeraźliwy krzyk dobiegł z placu budowy drogi wojewódzkiej nr 222 na trasie Starogard Gd. – Gdańsk. Doszło tam do poważnego zdarzenia, które mogło zakończyć się tragicznie. Jeden z pracowników został potrącony przez ciężarówkę, a następnie wciągnięty pod jej koła. Na miejsce natychmiast wezwano służby ratunkowe. Strażacy wydostali poszkodowanego spod pojazdu i przekazali obsadzie Zespołu Ratownictwa Medycznego.


Listopad

Święto Niepodległości
W poniedziałek, 11 listopada obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji Prezydent Janusz Stankowiak oraz Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert zaprosili mieszkańców na Marsz ku Wolności.

Iglotex zostanie odbudowany!
Da pracę blisko 700 osobom

W listopadzie od wielkiego pożaru w Skórczu minęło zaledwie 6 miesięcy. Tyle czasu potrzeba było, aby władze spółki Iglotex podpisały umowę na odbudowę zakładu. Wszystko jest już dopięte na ostatni guzik, a pierwsze prace mają ruszyć już w pierwszej połowie stycznia 2020 roku. W pełni  zautomatyzowany zakład, zapewni pracę 700. osobom. Władze Spółki podkreślają, że będzie to najnowocześniejszy tego typu zakład w tej części Europy.


Grudzień

Ceny drastycznie pójdą w górę.
Podwyżki uderzą po kieszeniach starogardzian

Ostatnia Sesja Rady Miasta nie była zbyt optymistyczną z punktu widzenia mieszkańców Starogardu. Radni poparli wiele uchwał, za które – w pewnym sensie – zapłacą wszyscy mieszkańcy miasta. W górę pójdą ceny biletów, wzrosną koszta odbioru odpadów, a także podrożeją opłaty parkingowe. Pracownicy Magistratu uzasadniają decyzję tym, że od wielu lat ceny były niezmienne.

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe