W czym serwować cappuccino, a w czym espresso? Rodzaje filiżanek do kawy

  • 23.12.2019, 10:47
  • garneczki.pl/
W czym serwować cappuccino, a w czym espresso? Rodzaje filiżanek do kawy

Podziel się:

Poranna kawa ma moc pobudzającą do pracy. Popołudniowa dawka kofeiny pozwala w ciągu dnia zmotywować się do dodatkowych aktywności. Kawa jest także świetnym napojem w trakcie towarzyskich spotkań. Sam jej aromat daje przyjemne doznania naszym zmysłom. Z biegiem czasu, w gonitwie codziennych obowiązków, choć wciąż bardzo ją doceniamy, zapominamy jednak o tym, że można ją nie tylko parzyć, ale i pić oraz podawać na różne sposoby. Odpowiednie dla danego rodzaju kawy powinny być przy tym filiżanki.

Podstawowe zasady

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że kawę tradycyjnie pijemy w zupełnie innych naczyniach niż herbatę. Choć obecnie wielu producentów nie stosuje tego rozróżnienia, oferując w swojej ofercie naczynia uniwersalne, to i tak warto znać różnicę. Klasyczne filiżanki do herbaty cechują się szerokim obrzeżem, zwężającym się ku dołowi. Mają też mniejsze uszko, przeznaczone zazwyczaj na jeden palec. Z kolei filiżanki do kawy mają obwód brzegu zbliżony do obwodu podstawy, a ich kształt jest bardziej pionowy, by osad łatwiej i szybciej wytrącał się na dnie. Inne są także ich uchwyty – na dwa lub trzy palce. Materiał, z którego wykonana jest filiżanka także ma znaczenie. Dla kawy najlepiej sprawdzi się szkło lub ceramika. Z kolei delikatna porcelana pasuje do herbaty.

Warto pamiętać o tym, że kawy nie zalewamy wrzątkiem. Zostaje ona wówczas przeparzona i nie uwalnia się pełnia jej właściwości. Odpowiednia temperatura wody to około 90 stopni Celsjusza. Ze względu na to, że woda do parzenia kawy jest chłodniejsza niż wrzątek przeznaczony do herbaty, filiżankę z kawą możemy trzymać w dłoniach bez zagrożenia, że się poparzymy. Mniejsze uszka naczynia są tym samym wystarczające.

Rodzaje kawy a formy filiżanek

Podstawowe informacje to dopiero początek dla wiedzy, jaką w dziedzinie doboru odpowiedniego naczynia możemy zdobyć. Każda kawa ma inny smak, zapach oraz teksturę, a to oznacza, że wymaga podania w innym naczyniu, stąd też wyróżniamy filiżanki do espresso, cappuccino, latte, americano i innych typów kaw...

Latte macchiato i caffe latte

Dla kawy latte macchiatto, popularnego napoju mlecznego, odpowiednie będą wysokie, przezroczyste szklanki o pojemności od 200 do 400 ml. Takie naczynia sprzyjać będą również doznaniom wzrokowym, ponieważ eksponują wszystkie warstwy napoju, wyróżniające latte macchiato pośród innych typów kaw. Równocześnie ich kształt sprawdzi się w procesie samego przygotowania. Kawę espresso wlewamy tu po ściankach naczynia do znajdującego się już w szklance gorącego mleka z pianką. Stąd też charakterystyczne ułożenie warstw - warstwa biała, mleczna znajduje się na dole, a wyżej zauważymy tę ciemniejszą, kawową.

Z kolei w przypadku caffe latte, którą nierzadko myli się z latte macchiatto, jest zupełnie odwrotnie - to do espresso dolewamy gorącego, spienionego mleka. Na powierzchni latte powinna unosić się 1-centymetrowa pianka. Do jej podania najlepiej nadaje się przezroczysta szklanka, zwężająca się ku dołowi, z małym uszkiem i o pojemności 250-300 ml.

Cafe latte można podać również w filiżance, najlepiej szklanej, pękatej, o podwójnej ściance. Taka filiżanka ma właściwości termiczne, czyli na dłużej utrzymuje ciepło napoju, a z drugiej strony pięknie eksponuje wszystkie warstwy kawy wraz z mleczną pianką.

Espresso, caffe lungo i americano

Pobudzające espresso serwuje się w niewielkich filiżankach, których pojemność waha się od 50 do 70 ml. Należy pamiętać, że ten rodzaj kawy przygotowuje się z ok. 7 g kawy i 25 ml wody, stąd niewielkie rozmiary naczyń są wystarczające. Ich kształt powinien być bardziej cylindryczny, a tworzywo grube, by utrzymać stabilną temperaturę naparu. Nie ma znaczenia, czy będzie to ceramika, czy szkło, choć ten drugi materiał pozwala cieszyć wzrok gęstą konsystencją kawy, jej głębokim, ciemnym kolorem i delikatną pianką na powierzchni. Popularne są dwa rodzaje filiżanek do espresso, których nazwy dobrze odzwierciedlają ich formę: egg i tulip. Filiżanka typu egg to naczynie okrągłe, pękate, z kolei filiżanka typu tulip to naczynie, którego ścianki zwężają się ku dołowi.