Siatkarz w Nowej Wsi Rzecznej pojedzie na Mistrzostwa Europy

  • 06.12.2019, 10:38
  • redakcja
Siatkarz w Nowej Wsi Rzecznej pojedzie na Mistrzostwa Europy

Podziel się:

Oceń:

Wychowanek SKS Starogard, 16-letni Jakub Gaweł, mieszkaniec Nowej Wsi Rzecznej będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy Kadetów U-18.

Jakub Gaweł swoją przygodę z siatkówką rozpoczął, gdy miał dziewięć lat. W trzeciej klasie podstawówki nauczyciel wf-u zauważył u chłopaka zdolności i warunki fizyczne. Wzrost predestynował go do uprawiania siatkówki.
- Na początku była to przyjemność i zabawa, odskocznia od codziennych zajęć. Z biegiem czasu siatkówka stała się centrum mojego życia. Dzięki niej rozwijam się fizycznie i motorycznie, aby sprostać wymaganiom gry, a także kształtuję w sobie pewność siebie. Na pewno siatkówka daje mi mnóstwo satysfakcji – mówi Jakub Gaweł.
Ważnym momentem w karierze Jakuba był ubiegłoroczny wyjazd na Turniej Nadziei Olimpijskich w Spale. Zaprezentował się tam na tyle dobrze, że otrzymał pierwsze powołanie na konsultacje kadry narodowej, które odbyły się w Cetniewie i Policach. Trener Ariel Fijoł budował wówczas drużynę kadetów na Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA). Jakub nie dostał powołania na  imprezę (jego koledzy zdobyli brązowy medal Mistrzostw Europy) co tylko zdopingowało chłopaka do jeszcze cięższej pracy.

Trafił pod skrzydła PZPS
Po ukończeniu szkoły podstawowej Jakub, w gimnazjum rozpoczął treningi w Siatkarskim Ośrodku Szkolnym i SKS Starogard, u Krzysztofa Niedzieli. To tam, uzyskał pierwsze szlify siatkarskie. Po gimnazjum zmienił szkołę i otoczenie. Od września 2019r. uczy się i trenuje w Niepublicznym Liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale. To centralny ośrodek szkolenia największych siatkarskich talentów w Polsce. Placówka jest prowadzona pod egidą Polskiego Związku Piłki Siatkowej i przygotowuje do gry w seniorskiej reprezentacji kraju.
- Mój plan dnia, od poniedziałku do piątku, wypełniony jest godzinami spędzonymi w salach lekcyjnych na nauce i na hali, na treningach. Średnio trenujemy cztery godziny dziennie. W soboty gramy mecze. Z niedzielą bywa różnie – dodaje młody siatkarz
Jak podkreśla trener Krzysztof Niedziela, do Spały trafiają uczniowie o najlepszych predyspozycjach siatkarskich. Liczba chętnych wielokrotnie przekracza limit miejsc. - Jakub dostał się tam za pierwszym razem, co pokazuje skalę jego możliwości i talentu – dodaje Niedziela.
Jesienią Gaweł otrzymał ponownie powołanie na zgrupowanie kadry U-17 przed eliminacjami do Mistrzostw Europy. Zaprezentował się na nich na tyle dobrze, że wszedł w skład drużyny, która pojechała na turniej eliminacyjny, na Łotwę. Polska reprezentacja wygrała te zawody, pokonując w finale Rosjan 3:1 i zagwarantowała sobie start w przyszłorocznym czempionacie Starego Kontynentu U-18. Gaweł wystąpił we wszystkich meczach, jako podstawowy zawodnik, na pozycji środkowego.

Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

 

_redakcja

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Helena
Helena 09.12.2019, 15:20
Gratulacje dla młodego sportowca oraz trenera
Aga
Aga 07.12.2019, 17:11
Gratulacje
Lando
Lando 06.12.2019, 12:19
Lando trzyma kciuki za kadrowicza
Basia
Basia 06.12.2019, 11:44
Super, gratuluję

Pozostałe